کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

پرسش

من یه راه حل برای مشکلم می‌خوام. وقتی خواهرم اینا از تهران می‌یان خواهرشوهرم با من دست می‌ده منم تو رودرواسی می‌مونم باهاش دست می‌دم. خیلی ناراحت می‌شم؛ چون می‌دونم نامحرمه و گناه داره. واقعاً خجالت می‌کشم جلوی جمع دستشو رد کنم. اگه همچین کاری کنم از دستم ناراحت می‌شه. دوست ندارم خواهرم از دستم ناراحت بشه. واقعاً برام بد می‌شه. تو رو خدا یه راه حلی به من نشون بدین. جوری باشه که از دستم ناراحت نشن.

پاسخ

دست دادن با نامحرم گناه است ولی اگر این اتفاق به صورت ناخواسته برایتان پیش آمد و شرایط طوری بود که فرصت تصمیم‌گیری از شما سلب شد و ناخواسته با نامحرمی دست دادید، این کار گناه نیست؛ ولی برای مدیریت چنین اتفاق‌هایی، همیشه آماده باشید. مثلاً دستکش به دست داشته باشید یا از روی چادر و مانند آن دست بدهید(از نظر شرعی دست دادن با نامحرم از روی دستکش و مانند آن تنها در صورتی جایز است که مفسده‌ای به‌دنبال نداشته باشد و فقط یک تماس خشک و ساده و بدون فشار باشد.)؛ که این کار هم از دلخوری و ناراحتی دیگران جلوگیری می‌کند و هم به آن‌ها می‌فهماند که شما به این حکم شرعی توجه دارید و دوست دارید به آن عمل کنید.

پس اولین وظیفه‌ی شما این است که خودتان را در معرض این گناه قرار ندهید؛ وقتی چنین فردی به خانه‌تان می‌آید، به استقبالش نروید و در لابه‌لای جمع قرار بگیرید؛ یا به آشپزخانه بروید و بعد از نشستن مهمان‌ها با سینی چایی یا ظرف میوه به نزدشان بروید تا به دلیل بند بودن دستتان مجبور به دست دادن نباشید.

وظیفه‌ی بعدی شما نهی از منکر است. شما موظف هستید دیگران را نسبت به این گناه توجیه کنید؛ اگر نیاز به آگاهی و اطلاعات دارند، آن‌ها را نسبت به احکام دین آگاه کنید و اگر آگاهی دارند ولی در رعایت حلال و حرام الهی کوتاهی می‌کنند، باید انگیزه و گرایش به تقوا را در آن‌ها ایجاد و تقویت کنید.

البته باید این کار را با ظرافت و هنرمندی انجام دهید تا باعث ناراحتی و دلخوری نشود. مثلاً وقتی دور هم هستید و صحبت‌های فامیلی می‌کنید، شما این بحث را باز کنید ـ نه به عنوان یک کارشناس که می‌خواهد دیگران را هدایت کند؛ بلکه به عنوان یک انسان عادی که می‌خواهد نظر دیگران را در این باره بداند و اطلاعاتش بیش‌تر شود ـ که آیا دست دادن با نامحرم اشکال ندارد؟ آیا نامحرم‌ها با هم تفاوت دارند که دست دادن با بعضی‌هایشان گناه باشد ولی با بعضی دیگر نه؟ مگر با یک دست دادن خالی چه اتفاقی ممکن است بیفتد که خدا این کار را حتی بین نامحرم‌های فامیل هم ممنوع کرده؟ و...

در لابه‌لای صحبت‌ها یا بعد از شنیدن نظر دیگران ـ مخصوصاً بزرگ‌ترها ـ نظر خود را بگویید و برای اقناع دیگران، از منابع دیگر یارکشی کنید و مثلا بگویید:

چند روز پیش حاج آقا فلانی در فلان برنامه‌ی تلویزیونی می‌گفت...؛ یا در فلان کتاب نوشته بود...

توجه داشته باشید که نظر خود را صریح و روشن بیان کنید و در این کار اعتماد به نفس بالا داشته باشید؛ حتی اگر همه‌ی جمع با شما مخالف باشند. اشکالی ندارد! هر کسی می‌تواند در برخی مسائل نظری کاملاً متفاوت با دیگران داشته باشد. فراموش نکنید که یک مؤمن باید سرشار از اعتماد به نفس باشد!

اگر فرد خاصی در فامیل هست که دست ندادن با نامحرم را رعایت نمی‌کند ـ همان طور که در این سؤال چنین است ـ در یک فرصت مناسب او را نسبت به اشتباه بودن کارش توجیه کنید و صریحاً بیان کنید که شما این کار را درست نمی‌دانید و از او بخواهید که لطفاً دیگر دستش را برای دست دادن با شما به طرفتان دراز نکند. شاید بهتر باشد این کار را با واسطه انجام دهید؛ مثلاً پیام خود را به پدر یا مادر خودتان یا به پدر یا مادر یا خواهر طرف مقابل یا به یکی از بزرگ‌ترهای دیگر فامیل بگویید و محترمانه از او بخواهید پیام شما را به فرد مورد نظر برساند و تأکید کنید که شما برای همه‌ی افراد فامیل احترام قائلید ولی برای احکام الهی احترام بیش‌تری قائل هستید و مطمئنید که رعایت حدود دینی ارزش و احترام فامیلی را هم بیش‌تر می‌کند.

پی‌نوشت ۱:

یک روش جدید در مواجهه با نامحرم یافته‌ام. چند وقت پیش (پاییز ۹۵) برای انجام چند مصاحبه از متقاضیان مربی‌گری در قرارگاه‌های اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی استان اردبیل به عنوان کارشناس رفته بودم. از یکی از متقاضیان که نوجوان هم بود، پرسیدم: وقتی با فامیل نامحرم مواجه شوی که دستش را برای دست دادن با شما دراز کرده، چه می‌کنی؟ جواب داد: برای مدیریت چنین صحنه‌هایی، چند شکلات در جیبم می‌گذارم. در آن لحظه که نامحرمی دستش را برای دست دادن با من دراز می‌کند، دستم را دراز می‌کنم و یک شکلات در دستش می‌گذارم. این کار هم جلوی ارتکاب گناه را می‌گیرد و هم باعث می‌شود او از رد شدن دستش ناراحت نشود.

پی‌نوشت ۲:

آقای علی هاشمی یکی از وزنه‌برداران قهرمان ایرانی است که در یکی از کشورهای خارجی برای دریافت مدال با خانم اهدا کننده‌ی مدال دست نمی‌دهد و خیلی مؤدبانه با زبان انگلیسی (دست و پا شکسته!) برای او توضیح می‌دهد که من مسلمان هستم و نمی‌توانم با شما دست بدهم. آن خانم هم متوجه می‌شود و می‌پذیرد. این حرکت برای من بسیار زیبا و تحسین‌برانگیز بود. این کلیپ کوتاه و کم‌تر از یک مگابایت را از این‌جا دریافت کنید.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #28 تهرانعاشق حسین 1397-04-18 12:20
سلام ببخشید من ۱۶ سالمه دختر عمم هم ۱۷ درسته که هردو به سن تکلیف رسیدیم و البته باید بگم که ما از بچگی با هم بزرگ شدیم . بعدش من به ایشون خیلی علاقه دارم اون هم همچنین میخواستم بدونم آیا راهی هستش که بتونم بهش دست بدم یا ایشون موهاشو جلوی من بیرون بزاره یا نه ؟ اگه میشه بگید

***** پاسخ *****

سلام. اسلام راهش رو گذاشته اما معمولاً اغلب مردم این راه‌ها رو نمی‌پسندد و به‌ش تن نمی‌دن. راهش اینه که شما با هم عقد موقت مشروط ببندید. یعنی خیلی راحت و بدون تشریفات رسمی (بدون نیاز به محضر و عقدنامه) خطبه‌ی عقد رو که در رساله نوشته بین خودتون اجرا کنید و به مدت مشخصی (مثلاً یک سال که بعدش می‌تونید تمدیدش کنید) با هم عقد مشروط ببندید؛ مشروط به این‌که مثلاً جز دست دادن و نشست و برخواست‌های صمیمی و مهربان، هیچ ارتباط خاص دیگه‌ای با هم نداشته باشید.
اگه چنین عقدی با هم ببندید، می‌تونید مثل دو دوست مهربان با هم دست بدید و ایشون ملزم نباشه پیش شما حجابش رو رعایت کنه. رفتارهای دیگه هم به موجب شرط ضمن عقد، محدود می‌شه و هیچ مشکلی پیش نمی‌یاد.

البته این عقد حتماً باید با اطلاع و اجازه‌ی والدین باشه، به‌ویژه والدین دختر. اگه بدون اطلاع و اجازه باشه، عقد باطله.
نقل قول کردن
0 #27 مشهدامیر 1397-01-26 10:45
اقا مگه با یه دست دادن میخاد چه اتفاقی پیش بیاد
من خودم زیاد با نامحرما دست نمیدم ولی خب با دختر عمم و زنعموم دست میدم که اونم فامیلن
مشکل دست دادن با فامیل چیه؟؟

***** پاسخ *****

برای پاسخ به کامنت‌های شماره‌ی ۴ و ۶ مراجعه نمایید.
نقل قول کردن
+1 #26 تهرانناشناس 1397-01-05 21:37
سلام من دختری ۱۴ ساله ام که با افراد نامحرم فامیلمون دست میدم تا الان احساس بدی نمیکردم اما الان تازه ی احساس گناه بدی دارم لطفا کمکم کنید من تا الان به شوهر خالم دست میدادم چه جوری میشه یهو دست ندم با ایشون چون ممکمنه ناراحت شن و حرکت زشتی باشه نمیدونم چی کار کنم

***** پاسخ *****

سلام خدا بر شما خواهر باتقوا!

فرض کنید شما زبانم‌لال به یک بیماری سرایت‌کننده مبتلا بودید و به‌خاطر اون بیماری نباید با هیچ کسی دست می‌دادید، ولی خودتون تا حالا از این بیماری مطلع نبودید و با همه دست می‌دادید، اما حالا که متوجه بیماری خودتون شدید، دیگه نمی‌تونید با کسی دست بدید. اگه چنین حالتی پیش اومده بود، برای دست ندادن با شوهرخاله‌تون چی‌کار می‌کردید؟!

بله، خیلی ساده براش توضیح می‌دادید که به‌خاطر این بیماری نباید باهاش دست بدید. این دست ندادن هم به نفع شما است و هم به نفع ایشون.

حالا هم که به دلیل دیگه‌ای (حکم شرعی اسلام) نباید با ایشون دست بدید، سخت نگیرید و همون‌طور ساده و آسون به‌شون بگید که قبل از این نمی‌دونستید نباید با نامحرم دست بدید، ولی حالا که فهمیدید دیگه نمی‌خواهید با نامحرم دست بدید. به همین سادگی!

اگه گفتن این مطلب به شوهرخاله‌تون سخته، به خاله‌تون بگید و ازش بخواهید شوهرش رو تو جریان بگذاره و ایشون رو نسبت به این تصمیم درست و پسندیده‌ی شما توجیه کنه.

اعتماد به نفس داشته باشید و نسبت به شخصیت و باورهاتون احترام بگذارید و طوری رفتار کنید که دیگران هم متوجه بشن باید به باورهای منطقی شما احترام بگذارند.
نقل قول کردن
+1 #25 اااعلی 1397-01-05 11:17
با سلام. میخواستم تجربه خودمو برای سایر دوستان مطرح کنم. من مجبور به دست دادن با بعضی از خانم های فامیل بودم. برای اینکه گناهی واقع نشه برای بعضیهاشون دستکش پوشیدم ولی خوشبختانه بعضی ها رو که پارسال باهاشون دست ندادم امسال دیگه خودشون فهمیدن و دستشون رو جلو نیاوردن. خدا رو شاکرم که کمکم کرد از گناه دوری کنم.
نقل قول کردن
+1 #24 ارومیهبنده خدا 1397-01-02 14:42
سلام
من یکی پسر خاله مامانم با من دست داد ومن به خاطر رودرواسی با ایشان دست دادم وحالا احساس گناه می کنم عذاب وجدان دارم تا به حال با ایشون دست نداده بودم چی کارر کنم تو رو خدا کمکم کنید

***** پاسخ *****

سلام. عذاب وجدان گرفتن بعد از ارتکاب اشتباه، نشانه‌ی پاکی و درستکاری شما است. وجدان در زبان قرآن «نفس لوامه» نام داره؛ یعنی نفس سرزنش‌گر که بعد از گناه آدم رو سرزنش می‌کنه و اونو به سمت اصلاح رفتارهای نادرست سوق می‌ده.

این نعمت خدا رو قدر بدونید و حواستون باشه که اگه این عذاب وجدان‌ها رو خوب تحویل نگیرید، کم‌کم کم‌رنگ می‌شه و خدای‌ناکرده روزی می‌رسه که گناه می‌کنید و ککتون هم نمی‌گزه!

پس خدا رو به‌خاطر این عذاب وجدان شکر کنید و با مطالعه‌ی دقیق این یادداشت و با به کار بردن راهکارهاش، ایمان و تقوا و شخصیتتون رو رشد بدید تا در آینده بهتر بتونید چنین صحنه‌هایی رو مدیریت کنید و با اعتماد به نفس بیش‌تر، بهتر بتونید از ایمان و تقواتون دفاع کنید.
نقل قول کردن
0 #23 تالشحسام 1396-08-25 16:32
سلام،و با عرض خشته نباشید.در مهمونی ها زنان سالمند و فامیل ها نزدیک دستشان را برای احوال پرسی دراز میکنند در صورتیکه من از انجام این کار بعضی اوقات احساس گناه می کنم به نظر شما چه کنم؟

***** پاسخ *****

سلام. احساس شما درسته و این نشانه‌ی درست و سالم بودن فطرت و تمایلات درونی شما است.
خدایی که ما رو آفریده همون خدایی است که حلال و حرام دینی رو برای ما بیان کرده و برای زندگی ما قانون وضع کرده. اگر احساس‌های ما هماهنگ با تعالیم دینی باشه، نشانه‌ی سالم بودن ما است که جای شکرگزاریه!
اما اگه خدای‌ناکرده کسی نسبت به گناه حس بدی نداشته باشه، این نشانه‌ی بیماری روح و روان او است.

اگه نکات مطرح شده در این مقالک رو اجرا کنید، ان‌شاءالله به‌خوبی خواهید توانست این معظل رو حل کنید و روابط اجتماعی‌تون رو با نامحرم‌ها مدیریت کنید.

تصورش سخت‌تر از انجامشه!
نقل قول کردن
0 #22 تهرانمیلاد ممول 1396-08-17 13:26
سلام دوستان منو کمک کنید لطفا
من تازه عقد کردم و ادم خیلی مذهبی ام نیستم که بخام جانماز اب بکشم اما اصلا دوس ندارم خانومم با اقوام مثل پسر خاله و شوهر خاله و شوهر عمه و ... دست بده بهش میگم دست نده میگه بی احترامیه چجوری قانعش کنم که دست نده مرسی

***** پاسخ *****

سلام

همسر محترم شما باید این قدر اعتماد به نفس و شخصیت داشته باشه که بتونه از باور و سلیقه‌ی خودش و همسرش با افتخار دفاع کنه و از دیگران بخواد به خواسته‌ها و سلایق و اندیشه‌های خودش و همسرش احترام بگذارند.

اما اگه همسرتون این قدر عزت نفس نداره و رودرواسی و خجالت از دیگران شخصیتش رو تحت الشعاع قرار می‌ده، شما قد علم کنید و خیلی جدی و حق‌به‌جانب و البته با ادب و احترام و صمیمیت از دیگران بخواهید که با همسرتون دست ندن. بگید که دست‌های همسرتون فقط مال شما است و دیگران ـ در عین خوبی و احترام و ادب و صمیمیت ـ حق ندارند با همسر شما دست بدن. بگید که شما هیچ کسی رو به ناپاکی متهم نمی‌کنید اما خدا اجازه نداده دست نامحرم به دست انسان بخوره. بگید: من هم دوست ندارم دست نامحرم به دست خودم و همسرم بخوره.

مطمئن باشید همه از شجاعت و اعتماد به نفس و غیرت و همسردوستی شما خوششون خواهد آمد. شاید در لحظه‌ی شنیدن این حرف‌ها کمی به‌شون بربخوره، ولی یقین داشته باشید که بعداً و برای همیشه شما رو تحسین خواهند کرد.

می‌تونید این حرف‌ها رو در جمع بزنید و می‌تونید در خلوت و تک‌تک با افراد مورد نظر در میون بگذارید.

توجه داشته باشید که اگه این‌جا کم بگذارید و مردانگی نکنید، جاهای دیگه و در روابط دیگه هم کاری از دستتون برنخواهد اومد!
خشت اول گر نهد معمار کج
تا ثریا می‌رود دیوار کج!!!
نقل قول کردن
+3 #21 تهرانمینا 1396-08-12 17:29
من دختر 20 ساله هستم که پیرمردی نامحرم 60-65 ساله از فامیل موقع سلام و احوال پرسی ناغافل منو بوسید. پوشش من کامل بود و چادر سرم بود..الان احساس میکنم گناه کردم..ترو خدا بگید چیکار کنم داغون شدم از فکرم بیرون نمیره

***** پاسخ *****

سلام خواهرم. هرچند بوسیدن انسان توسط نامحرم پیر و سال‌خورده در هر سن و سالی و تحت هر شرایطی شرعاً ممنوعه اما با توجه به این‌که شما حواستون بوده و شل و بی‌مبالات نبودید و این پیرمرد ساده‌دل هم از سر محبت شما رو مورد توجه قرار داده. چنین ارتباطی هرگز رنگ و بوی گناه نداره و شما نباید احساس گناه داشته باشید و بیش از حد خودتون رو ملامت کنید. تنها وظیفه‌ی شما اینه که از این حادثه درس عبرت بگیرید و مراقب باشید چنین چیزی دیگه هیچ وقت تکرار نشه.
نقل قول کردن
0 #20 کرجشیما 1396-07-09 04:59
سلام نامزد من تو دست دادن حساسه در صورتی ک من با دوستام این رودروایسی رو ندارم و عادت کردن ک دست بدیم ب هم.حالا نامزد من میگه ک دوس ندارم دست بدی من باید چ جدری مطرحش کنم

***** پاسخ *****

مسأله‌ی دست دادن با نامحرم مسأله‌ی رودرواسی و خجالت نیست؛ مسأله‌ی حکم خدا است؛ مسأله‌ی زنگ خطره! بسیاری از روابط نادرست و جنایات اخلاقی از همین دست دادن‌های ظاهراً ساده شروع می‌شه! همون‌طور که بدترین اعتیادهای خانمان‌سوز از سیگار کشیدن ساده شروع می‌شه!

شما خودتون اگه به ظرافت حکم اسلام پی بردید، خب چیزی رو که فهمیدید برای آشنایان نامحرمتون هم بگید و اون‌ها رو هم نسبت به این ارزش اخلاقی و دینی توجیه کنید (با در نظر گرفتن نکات مطرح شده در این مقالک).

اما اگه خودتون هم هنوز قانع نشدید، همین حساس بودن نامزدتون چیز کمی نیست و می‌تونه دلیل موجهی باشه برای توجیه دیگران برای دست ندادن. اگه شما این کار کوچک رو به‌خاطر همسر آینده‌تون انجام ندید، چه‌طوری می‌خواهید در آینده کارهای بزرگ‌تری به‌خاطرش انجام بدید؟! ازدواج یک تعهده و گاه انسان باید بعضی کارها رو انجام بده یا ترک کنه فقط به خاطر این‌که همسرش می‌خواد!
نقل قول کردن
+1 #19 تنکابنریحانه 1396-07-08 13:09
سلام من دختری ۱۴ساله ام ولی توی مهمونی ها مجبورم با شوهر عمه هام یا بعضی از پسرای خاله دایی و...دست بدم من خودم نمیخوام این کارو بکنم ولی اونا دست دراز میکنن ومن مجبورم باهاشون دست بدم و اگه باهاشون دست ندم ویا بهشون بگم که نمیتونم باهاشون دست بدم ناراحت میشن لطفا بهم بگین باید چیکار کنم

***** پاسخ *****

سلام به شما خانم عفیف و پاکیزه!
این پرسش و پاسخ رو دقیقاً برای راهنمایی انسان‌های خوبی مثل شما منتشر کرده‌ام. با دقت بخونیدش و به نکاتش عمل کنید ان‌شاءالله حتماً نتیجه می‌گیرید.
نقل قول کردن
0 #18 اهوازناشناس 1396-03-26 02:34
سلام من ی مشکلی که دارم هنوز به ۱۵ سال نرسیدم ولی خب نشانه های بلوغ را دارم مثل روییدن مو در برخی نقاط بدن و نماز میخونم و روزه میگیرم ولی ی مشکلی هست تو فامیل مثلا زن عموم فکر میکنه من هنوز نامحرمش نیستم دست دراز میکنه برای دست دادن و من هم در رودروایستی میمانم و دست میدم که مخصوصا تو جمع ممکن است باعث ناراحتی شود لطفا راهنمایی کنید

***** پاسخ *****

سلام. احسنت به شما مؤمن باتقوا که این قدر به احکام دینی اهمیت می‌دید!

اگه بالغ شدنتون رو نمی‌تونید مطرح کنید، می‌تونید روی مُمیّز بودنتون تأکید داشته باشید. ممیز به کسی می‌گن که هنوز به بلوغ نرسیده ولی چیز زیادی تا بلوغش نمونده. مثلاً دختر ۷، ۸ ساله و پسر دوازده سیزده ساله ممیز هستند و در بعضی از احکام شرعی با افراد بالغ مساوی هستند. درباره‌ی دست دادن با نامحرم بعضی از مراجع تقلید می‌گن با نامحرم ممیز نمی‌شه دست داد. می‌تونید این موضوع رو با پدر و مادر و حتا با زن‌عموتون در میون بگذارید.
نقل قول کردن
+2 #17 شیرازممد 1396-01-14 14:07
با عرض سلام و خسته نبایشید و همچنین تبریک سال 1396 خدمت شما دوست عزیز از شما بزرگوار سوالی داشتم؟
آیا دست دادن به عمه مادر یا زن دایی مادر که محصن هستند حرام است؟

***** پاسخ *****

علیکم السلام! سال نوی شما هم مبارک باشه!
همون‌طور که عمه‌ی خود آدم محرمه و می‌شه باهاش دست داد، عمه‌ی پدر و مادر و عمه‌ی پدربزرگ و مادربزرگ هم محرمه. و همون‌طور که زن‌دایی خود آدم نامحرمه و نمی‌شه باهاش دست داد، زن‌دایی پدر و مادر و زن‌دایی پدربزرگ و مادربزرگ هم نامحرمه.

محصن و متأهل بودن تأثیری در محرم و نامحرم بودن نداره.
نقل قول کردن
+2 #16 کرجزینب 1396-01-03 09:43
سلام.
همسر من با دخترعمه و حتی دخترعمه پدر خود دست می دهند و روبوسی و دست بوسی میکنند.دخترعمه ها و دخترعمه های پدر ایشان حدودا بین سنین ۴۵-۵۰یا۶۰ساله می باشند.من با توجه به مطالبی که خواندم حکم این کار را حرام میدانم.چون در این روبوسی هم فشار دست ها و صورتها ولب ایشان به دست دخترعمه هاست و نمی دانیم که شهوت اتفاق می افتد یانه.از طرفی همسرمن باتوجه به چیزهایی که خوانده اند می گویند چون همسن و یا بیشتر از سن مادرشان را دارند و مسن حساب میشوند ایرادی ندارد.
درضمن اگر به حرام بودن این مسئله برسیم بنابراین چون همسر من نمیتواند در مقابلشان بایستد و دست ندهد باید قطع رابطه کنیم هرچند به علت دوری مسیر خیلی به ندرت مثلا سالی ۱بار یا ۲بار همدیگررامیبینیم .و درضمن مرجع ایشان اقای خامنه ای هستند.لطفا ما را راهنمایی بفرمایید.باتشکر

***** پاسخ *****

سلام. به فتوای مراجع تقلید از جمله امام خامنه‌ای، دست دادن با نامحرم حتا اگر پیر و مسن باشه، حرامه. چیزی که درباره‌ی خانم‌های کهنسال اشکال نداره، نگاه کردن به جاهایی از مو و بدنشون هست که از سر پیری نمی‌پوشونند. این مسأله در آیه‌ی ۶۰ سوره‌ی نور بیان شده. اما لمس بدن و دست دادن، همواره ممنوعه.

درباره‌ی این‌که آیا با این دست دادن‌ها و روبوسی کردن‌ها، تحریک شهوانی برای همسرتون اتفاق می‌افته یا نه، شما باید خوش‌بین باشید و هرگز به همسرتون بدبین نباشید؛ اما نکته این‌جا است که حتا اگر شما و همسرتون مطمئن باشید که این کارها کوچک‌ترین تأثیر شهوانی روی همسرتون نداره، باز هم چنین تماس‌هایی حرامه. ممنوعیت دست دادن و روبوسی با نامحرم مطلقه و مشروط به تحریک شهوت نیست. (هرچند حکمت این حکم اینه که چنین تماس‌هایی بالقوه باعث بروز هیجان‌های شهوانی و کم‌رنگ شدن عفت هست؛ اما تنجیز این حکم منوط به فعلیت یافتن این حکمت نیست. ممکنه برای کسی تأثیر چنین تماس‌هایی چنان کم‌رنگ باشه که در بلند مدت خودشو نشون بده یا حتا ممکنه هیچ‌وقت فرصت بروز پیدا نکنه، ولی به هرحال ملاک حکم، فعلیت یافتن این حکمت نیست و برای همه به صورت یکسان برقرار تماس بدنی با نامحرم حرامه.)

درباره‌ی مدیریت ارتباط با این اقوام نامحرم، مطالب این مقالک رو دوباره بخونید و سعی کنید برای اجراش برنامه‌ریزی کنید. چیز دیگه‌ای در این باره بلد نیستم ولی مطمئنم اگه کسی بخواد، می‌تونه فرهنگ محرم و نامحرم رو به اقوام و کسانی که باهاشون رفت و آمد داره، یاد بده، بدون این‌که کسی رو ناراحت کنه.
نقل قول کردن
+1 #15 کرمانشاهعلی صائب 1396-01-03 01:31
سلام.واقعا معضل بدیه.من بعضی وقتها یه مادر بزرگ مسن فامیل هست که یه دفعه تو جمع منو غافل گیر میکنه ودستشو دراز میکنه به سمت من واگه دست ندم تو جمع ضایع میشه تورو خدا بگید من گناه کردم؟اعصابم داغونه!!!

***** پاسخ *****

سلام. مادربزرگ که نامحرم نیست و می‌شه باهاش دست داد!
اگه منظورتون یه خانم نامحرم مسن هست، حکم دست دادن با ایشون مثل دست دادن با نامحرم‌های دیگه است. اگه یکی دو بار غافل‌گیر شدید و ناخواسته دست دادید، اشکالی نداره ولی برای پیش‌گیری از تکرار این اتفاق، می‌تونید براش توضیح بدید که شما نامحرم هستید و نباید باهاش دست بدید و خیلی متواضعانه ازش درخواست بکنید که باهاتون دست نده.
غیر از این، می‌تونید وقت‌هایی که ایشون هستند، مجهز به وسایل لازم مثل دستکش باشید. هم‌چنین می‌تونید از روی لباس باهاش دست بدید.

از این‌ها گذشته، اگه واقعاً شرایط طوری بود که ایشون از رد کردن دستش خیلی ناراحت می‌شه و از طرفی هم نمی‌فهمه یا نمی‌پذیره که نباید با شما دست بده، در چنین شرایطی شاید سال‌خورده بودنشون کمی کار رو آسون‌تر بکنه و شاید بشه گفت که مصلحت نشکستن دل چنین خانمی بیش‌تر از مصلحت دست ندادن با ایشون باشه. برای اطمینان خاطر، این مسأله رو از دفتر مرجع تقلیدتون بپرسید.
نقل قول کردن
+2 #14 کرجناشناس 1395-10-26 14:08
با عرض سلام وخسته نباشید.من هم چنین مشکلی داشتم.به مادرم هم گفتم که به نامحرمای فامیل تذکر بده ولی بازهم جواب نداد.بعضیاشون به تمسخر بر گشتن بهم گفتن حاج آقا شنیدم که حساس شدی و...واقعا به بعضیا نمیشه فهموند.لطفا چند مورد از همون ترفند هاتون بگین تا ازش دوری کنیم.
با تشکر و التماس دعا

***** پاسخ *****

علیکم السلام
این حرف تمسخرآلودشون نشون می‌ده که رفتار شما و حرف مادرتون روشون اثر گذاشته؛ منتها برای این که غرورشون شکسته نشه، این‌طوری می‌کنن تا کم نیاورده باشن. نگران نباشید. کار رو تمام شده فرض کنید. کافیه که دو بار دیگه باهاشون دست ندید. دیگه دستشونو به طرفتون دراز نمی‌کنن.

یه ترفند جدید یاد گرفتم که به متن هم اضافه کردم. اون هم اینه که در مواقعی که احتمال می‌دید با نامحرم برخورد می‌کنید، تو جیبتون شکلات داشته باشید و وقتی نامحرمی دستش رو به طرفتون دراز کرد، شما هم دستتونو دراز کنید و به جای دست دادن، یک شکلات تو دستش بذارید. با این‌کار هم به گناه دست دادن با نامحرم آلوده نشدید و هم به خاطر رد کردن دست طرف، باعث ناراحتیش نشدید. اگه پرسید چرا دست نمی‌دی؟ خیلی ساده و صریح بگید: خب شما نامحرمید. نباید با هم دست بدیم!
نقل قول کردن
+1 #13 ابادانراحیل 1395-09-16 19:07
ولی من هنوز مشکلم حل نشده رابطه با دست دادن هستش بخدا بخدا نگران آینده دخترم هستم ک چی میشه،مبادا اونم مث خانواده پدرش از اب در بیاد خانواده همسرم کوچیکوبزرگ رسم دارن ک واقعا انگار رسمه ک کوچیکوبزرگ دست میدن وشایدم فرهنگ ک این بنظرم فقط یک شعاره
اخه مگر میشه ادمی ک ناز میخونه روزه میگیره محرم و نامحرم رو ندونه همه فامیلای شوهرم اهل روزه و نماز هستن ولی چرا این یکی رو نمیفهمن؟

***** پاسخ *****

من هم مواجه شدم با خانواده‌هایی که نماز و روزه و سایر امور دینی‌شون به‌راهه ولی درباره‌ی دست دادن با نامحرم هیچ توجهی به حکم شرعی ندارند. یا اطلاع درستی ندارند و یا این‌که مغلوب فرهنگ حاکم بر ایل و طایفه‌شون هستند و یا این‌که با بهانه‌هایی مثل این‌که «با یه دست دادن که اتفاقی نمی‌افته!» و «ما خواهر و برادری دست می‌دیم و هیچ قصد بدی بینمون نیست!» و بهانه‌هایی از این قبیل، خودشونو به اون راه می‌زنن و با بی‌توجهی از این حکم صریح شرعی می‌گذرند.

در تذکر دادن به چنین کسانی که ادعای دین و مذهب دارند، باید نهایت دقت رو داشت که خدای‌ناکرده باعث سوءتفاهم نشه.

توصیه‌هایی که در پاسخ به نظر قبلیتون عرض کردم یک بار دیگه با دقت بخونید و سعی کنید به‌شون عمل کنید. ان‌شاءالله در بلندمدت حتماً نتیجه می‌گیرید.

دو نکته رو هیچ وقت فراموش نکنید:

۱. همیشه عاشق باشید و هرکاری می‌کنید از روی محبت و علاقه باشه!

۲. شاید شما نسبت به خیلی از کارها عاجز و ناتوان باشید، اما کسی هست که توان انجام هر کاری رو داره و هیچ کاری براش مشکل نیست!
نقل قول کردن
0 #12 سردار آبادیوkhanسف 1395-07-20 05:22
دست دادنی که موجب تحریک نشه. بنظر من اشکال نداره چون هردو ناخواسته. به این کار دست میدم مثلا چی میشه

***** پاسخ *****

قرار نیست با یک دست دادن ساده اتفاق عظیمی بیفته! هرگونه ارتباطی با نامحرم می‌تونه تحریک کننده باشه، حتی نگاه ساده. در اثر یک دست دادن ممکنه سیگنال‌های بسیار ضعیفی به مغز برسه که در نگاه اول ناچیز باشه و قابل توجه نباشه ولی اگه دست دادن با نامحرم تکرار بشه، تأثیرگذاری اون در فرد بهتر و واضح‌تر دیده می‌شه.

وقتی خدا از یک دست دادن ساده نهی می‌کنه، چون نگاهش ظریف‌تره و چیزهایی رو می‌بینه که ما ازشون غافلیم. و الله یعلم و انتم لاتعلمون؛ خدا می‌داند و شما نمی‌دانید.

گذشته از این، دست دادن یک کار دو نفره است. شما فقط از طرف خودتون می‌تونید بگید که تحریک شدید یا نشدید. تحریک نشدن طرف مقابلتون رو چطوری تضمین می‌کنید؟! شما که از دل اون خبر ندارید!
نقل قول کردن
+2 #11 آبادانراحیل 1395-06-21 04:49
سلام ب خانوادش رسوندم ولی فکر میکنن ک من ب شوهرم شک دارم ک دوسندارم دست بده درصورتی ک من فقط بخاطر حفظ کلام قران هستش ک این همه رنج میبرم ک چرا دست میدن اخه دست دادنو سرلختی رو فرهنگ میدونن ولی سخت دراشتباه هستن من ازین بابت ناراحتم خیلی هم ناراحتم،واقعا نمیتونم ببینم ک شوهرم دست میده و من سکوت کنم چندتا از مرداشون دستشونو دراز کردن ولی رد کردم چ پیر چ جوون و خیلی دلخورشدن ک من گفتم دلخوربشن ولی خدا ازم دلخورنشه بنده اش پیش کش ...راستش بارها این جریان منو تهدید کرده ک کارم ب طلاق بکشه اخه من نمیتونم تحمل کنم..راهنمایی بیشتر خواهش میکنم....

***** پاسخ *****

سلام. فرض کنید همسرتون تا آخر عمرش زیر بار این نره که با نامحرم دست نده، اون وقت سرنوشت زندگی مشترک شما چی می‌شه؟! آیا به خاطر این مسأله، باید اصل زندگی‌تون تحت الشعاع قرار بگیره و حرف طلاق و جدایی مطرح بشه؟!!!

وظیفه‌ی شما اینه که نظرتون رو که نظر اسلامه به همسرتون منتقل کنید و با محبت و مهربانی ازش بخواید که به این حکم خدا احترام بذاره و به‌ش عمل کنه. اگه گوش کرد و عمل کرد، که هیچ، وگرنه شما حق ندارید از این کاه کوه بسازید و همه‌ی زندگی رو به بم‌بست بکشونید.

درسته که دست دادن با نامحرم موضوع مهمیه، ولی در خانواده مسائل مهم‌تری هم هست که هرگز نباید فدای این موضوع مهم (دست دادن با نامحرم) بشه. اگه شما خدای‌ناکرده به‌خاطر نهی از این منکر، کاری کنید که پایه‌های اصلی زندگی به لرزه دربیاد و اصل کانون خانواده به خطر بیفته، گناهش خیلی بیش‌تر از دست دادن با نامحرمه!

حرفتون رو خیلی روان و ساده به همسرتون بگید و به‌ش اطمینان بدید که اگه حتی به این حکم شرعی هم عمل نکنه، باز دوستش دارید و به‌ش احترام می‌ذارید؛ ولی اگه در دست دادنش با نامحرم‌ها تجدیدنظر کنه، محبت و احترامش پیشتون خیلی بیش‌تر می‌شه و تا وقتی که به این حکم شرعی تن نده، یک دلخوری خاصی به‌طورناخواسته تو دلتون ازش باقی خواهد ماند که با هیچ چیز دیگه‌ای جبران نمی‌شه!

اگه همسرتون متوجه این خواسته‌ی شما بشه و بدونه که برآورده کردن و نکردن این خواسته چه تأثیر مثبت و منفی‌ای در روابط عاطفی شما می‌ذاره و در عین حال نسبت به انجام دادن و ندادن این کار هیچ‌گونه فشار سنگینی از طرف شما متحمل نشه و احساس کنه حتی در صورت تن ندادن به این خواسته، باز پیش شما از محبت و احترام لازم برخورداره، اون وقت به احتمال خیلی خیلی زیاد، کم‌کم نرم می‌شه و می‌پذیره که به خواسته‌ی شما احترام بیش‌تری بذاره و به‌ش تن بده.

راهکار عملیش اینه که حرفتونو ساده بگید و ازش بگذرید و به‌ش گیر ندید و اجازه ندید به‌خاطرش بحث و مشاجره شکل بگیره، اما فراموشش نکنید و در موقعیت‌های مناسب دوباره یادآوری کنید و با مهربانی و صمیمیت از همسرتون بخواید که زشتی این گناه رو از وجودش پاک کنه.
مثلاً بعد از این‌که دو ماه حرفی در این باره نزدید، یک بار بعد از یک فرصت دعا و زیارت (مثل دعای عرفه)، در یک گفت‌وگوی صمیمی به همسرتون بگید: می‌دونی در این دعای عرفه از خدا چی خواستم؟ ازش خواستم که تو درباره‌ی دست دادن با نامحرم تجدید نظر کنی و متوجه بشی که این کار شایسته‌ی تو نیست. اینو بگید و بدون این‌که بحث و گفت‌وگویی درباره‌ش داشته باشید، حرف رو عوض کنید و درباره‌ی سایر امور زیبا و شیرین زندگی حرف بزنید. مطمئن باشید اون شب همسرتون به حرف شما فکر خواهد کرد و به انتخاب درست نزدیک‌تر خواهد شد.
نقل قول کردن
+2 #10 آبادانراحیل 1395-06-20 11:27
ن از سر لجبازیش نیس شوهرم ازون ادمایی نیس ک لج کنه فقط میگه وقتی دخترامون دستاشونو دراز میکنن ک نمیشه من رد کنم درصورتی ک من بشون گفتم میتونید بگید بهشون گفت نمیتونم ...چکارکنم رو نمیدونم

***** پاسخ ******

این خیلی خوبه که همسرتون قبول داره که بهتره این کار نشه ولی فقط در عمل به مشکل برخورده. اگه مطرح کردن این مطلب با فامیل براشون سخته و نمی‌تونن در این باره با کسی صحبت کنن و اعلام کنن که تمایل به دست دادن با خانم‌های نامحرم ندارن، می‌تونن این کار رو با واسطه انجام بدن. یعنی برای فرد محترمی از اعضای فامیل توضیح بده و ازش بخواد که به فلانی و فلانی بگه که لطفاً در برخورد با ایشون دستشون رو برای دست دادن دراز نکنن یا این‌که از روی چادر یا چیزی شبیه اون دست بدن. دست دادن با نامحرم از روی پارچه اشکال نداره، البته مشروط به این‌که فشار داده نشه.

اگه مشکل‌ساز نمی‌شه، شما خودتون با هماهنگی همسرتون می‌تونید اون خانم‌ها رو در جریان بذارید و اون‌ها رو نسبت به این‌که همسرتون تمایلی به دست دادن با نامحرم نداره، با مهربانی و ادب توجیه کنید. ولی اگه فکر می‌کنید حمل بر حسادت می‌شه، این کار رو به کسی دیگه واگذار کنید.
نقل قول کردن
-1 #9 ابادانراحیل 1395-06-14 11:29
سلام ببخشید همسر من ب نامحرم دست میدن درصورتی ک میدونه من ناراضی هستم ازین کارش
خانواده من محرم و نامحرم میفهمن میدونن ولی خانواده شوهرم و خود شوهرم اینجور چیزارو ندارن چکار کنم من ازین بابت خیلی ناراحتم خیلی
ما خانواده محجبه ای هستیم و محرمونامحرم رو خوب میفهمیم منتها خانواده شوهرم و خوده شوهرم دست میدن واسشون مهم نیس و من خیلی دلخورم از اینده دخترمم میترسم چکار کنم اگر شوهرم دست نمیداد خیالم راحت بود ولی چون دست میده من ناراحتم

***** پاسخ *****

سلام. به نظر می‌رسه همسرتون به‌طور کلی آدم مؤمنی است و به حلال و حرام دینی توجه داره، هرچند در مواردی مانند دست دادن با نامحرم دچار قصور و غفلته. اگه این‌طوره، کافیه حکم شرعی حرمت دست دادن با نامحرم رو نشونش بدید. با دفتر مرجع تقلیدش تماس بگیرید یا به سایت اینترنتیش مراجعه کنید و فتوای ایشون رو درباره‌ی دست دادن با نامحرم بپرسید و نتیجه رو به همسرتون نشون بدید.

این دو روایت رو هم برای همسرتون بخونید:

ـ حسین بن زید در حدیث مناهى از امام باقرعلیه‌السلام از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و آله نقل کرده است: کسى که با زن نامحرم مصافحه کند (دست دهد) دچار غضب و عذاب الاهى می‌گردد. (من لایحضره الفقیه)

ـ پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و آله فرموده است: هر که با زن نامحرمى دست بدهد، روز قیامت با غل و زنجیر به محشر وارد می‌شود و دستور می‌رسد که او را به جهنم ببرند. (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال)

چند نکته‌ی تربیتی:

۱. هرگز همسرتون رو به‌خاطر این کار اشتباه، توبیخ و سرزنش و خدای‌ناکرده تحقیر نکنید. شما نباید به‌خاطر این اشتباهش ایشون رو از جایگاه والای همسری و مردی پایین بکشید و شخصیت و عظمتش رو زیر سؤال ببرید. اگه قرار باشه یا در برابر دست دادن همسرتون با نامحرم سکوت کنید یا این‌که شخصیتش رو خرد کنید، سکوت کنید بهتره!
شما با مهربانی و محبت و از روی خیرخواهی نظرتون رو بیان کنید و به همسرتون اجازه بدید خودش راه صحیح و کار درست رو انتخاب کنه. صبور و باحوصله باشید. ممکنه تذکر دوستانه‌ی شما زود ثمر نده و برای رسیدن به نتیجه‌ی مناسب به گذشت زمان نیاز داشته باشه. اجازه ندید سایه‌ی فشار و تحمیل و تحقیر شما روی سرش سنگینی نکنه، وگرنه دچار لجاجت می‌شه و هرگز به خواسته‌ی شما تن نمی‌ده، حتی وقتی که بفهمه این کار حرام و گناهه.

۲. اجازه ندید که اعتراض شما به دست دادن همسرتون با نامحرم، چنین تلقی بشه که شما به سلامت اخلاقی همسرتون بی‌اعتماد هستید. به همسرتون اطمینان بدید که به‌ش اعتماد دارید و این دست دادن‌ها رو یک تفاوت فرهنگ تلقی می‌کنید و هرگز این کار رو نشانه‌ی قصد و غرض آلوده‌ی او نمی‌دونید. اگر همسرتون احساس کنه شما به بهانه‌ی اعتراض به دست دادنش با نامحرم، دارید سلامت اخلاقی او رو زیر سؤال می‌برید و از این جهت به‌ش اعتماد ندارید، به‌ش برمی‌خوره و موضع دفاعی می‌گیره و حتی ممکنه به لجاجت بیفته و کار رو بدتر کنه.

۳. این اعتراض خیرخواهانه رو همراه با محبت و خیرخواهی و در بهترین فرصت که همسرتون آروم و سرحاله و هیچ احساس منفی و ناراحتی و عصبانیت در وجودش نیست، بیان کنید. هرگز چنین اعتراضی رو با ناراحتی و نفرت توأم نکنید و از بیان چنین مطالبی در فرصت‌های نامناسب پرهیز کنید، که یقیناً نتیجه‌ی عکس می‌ده.

۴. برای همسرتون و دخترتون زیاد دعا کنید و از خدا در این باره کمک بخواهید.
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

یا ولیّ العافیه

با نام خدا

اسم پدربزرگ مرحوم من «ولي الله» بود و اسم مادربزرگ مرحومم «عافيه». پدرم نقل مي‌كرد كه شخصي به نام «قوّام» كه نام همسرش «راضيه» بود در جايي كه پدربزرگم نيز حضور داشت مشغول نماز بود. آقاي قوام طبق معمول در سجده‌ي آخر مي‌گويد: «يا ولي العافيه...» بلافاصله پدربزرگم كه فردي نكته‌سنج و ظريف بود به شوخي مي‌گويد: «يا ولي العافيه» به تو چه ربطي دارد؟ تو بايد بگويي: «يا قوام الراضيه»!

پرسش و پاسخ (تصادفی)

معضل دست دادن با فامیل نامحرم

پرسش

من یه راه حل برای مشکلم می‌خوام. وقتی خواهرم اینا از تهران می‌یان خواهرشوهرم با من دست می‌ده منم تو رودرواسی می‌مونم باهاش دست می‌دم. خیلی ناراحت می‌شم؛ چون می‌دونم نامحرمه و گناه داره. واقعاً خجالت می‌کشم جلوی جمع دستشو رد کنم. اگه همچین کاری کنم از دستم ناراحت می‌شه. دوست ندارم خواهرم از دستم ناراحت بشه. واقعاً برام بد می‌شه. تو رو خدا یه راه حلی به من نشون بدین. جوری باشه که از دستم ناراحت نشن.

پاسخ

ادامه مطلب...
ما 92 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1160393
امروز354
دیروز717
این هفته3475
این ماه12422
مجموع1160393

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!