ردپای من در شبکه‌های اجتماعی

تبیان تبیان               تلگرام تلگرام

بسم الله
در بين انحراف‌هاي اخلاقي، خودارضايي (استمنا، جلق) سه ويژگي منحصر به فرد دارد؛
اولاً خيلي سهل‌الوصول است و به آساني در دسترس همه قرار دارد و ارتکاب آن هيچ هزينه و زحمتي ندارد؛
ثانياً ضررهاي جسمي و روحي آن بيش‌تر و وحشتناک‌تر از انحراف‌هاي ديگر است.
ثالثاً زمينه‌ساز و مقدمه‌ي انحراف‌هاي ديگر جنسي (مانند زنا و لواط) است. غالباً اگر کسي بتواند در برابر انحراف خودارضايي مقاومت کند، به انحراف‌هاي ديگر دچار نمي‌شود.
متأسفانه در جامعه‌ي ما و احتمالاً در همه‌ي جوامع، بسياري از نوجوانان به دليل ناآگاهي و جهل دچار اين انحراف مي‌شوند و زماني متوجه اشتباه خود مي‌شوند که ديگر دير شده است. من تقصير اصلي را به گردن بزرگ‌ترها (اعم از پدر و مادر و مربيان مدرسه و روحانيون) مي‌گذارم. وقتي ما در اطلاع رساني سالم کوتاهي مي‌کنيم، نوجوان از راه‌هاي ناسالم به مسائل بلوغ و جاذبه‌هاي جنسي دست پيدا مي‌کند و طبيعتاً نتيجه‌ي راه‌هاي ناسالم چيزي جز انحراف نخواهد بود.

روان‌شناسان معتقدند بلوغ جنسي نوجوان، معمولاً چند سال زودتر از بلوغ رواني و اقتصادي وي فرا مي‌رسد. يعني زماني که نوجوان نياز به تأمين ميل جنسي را به شدت در وجودش احساس مي‌کند، هنوز توانايي کافي براي تشکيل يک خانواده و مديريت آن را ندارد.1 بنابراين به روشني مي‌توان گفت: فصل بلوغ، يک فصل حسّاس و احياناً خطرناک است؛ همان‌طور که يک فرصت ناب براي رشد و تعالي است.

خطرناک است، از آن جهت که نيازهاي جنسي ممکن است عقل نوبنياد نوجوان را تحت فشارهاي سنگين هوا و هوس قرار دهد و او را به انحراف بکشد و او نتواند در برابر آن مقاومت کند. فرصت نابي است براي رشد و تعالي، از آن جهت که امتحان سختي است براي پاک زيستن. امتحان هرچه سخت‌تر باشد، تأثير آن (در صورت موفقيت و پيروزي) در رشد معنوي و کمال حقيقي انسان بيش‌تر است.

آگاهي از خطر

براي پيش‌گيري و درمان اين پديده‌ي خطرناک، ابتدا بايد از خطرات آن آگاه شد. در انحراف و اشتباه بودن اين کار، همين بس که از نظر خداوند، اين کار جزء گناهان کبيره است. در قرآن کريم، خودارضايي و هرگونه انحراف جنسي ديگر، تجاوز از خطوط قرمز احکام الهي قلمداد شده است2. در روايات اهل بيت عليهم‌السلام از اين عمل شرم‌آور، با عبارت « نکاح با خود» ياد شده است و آمده است که خداوند در روز قيامت با کسي که با خودش نکاح مي‌کند (يعني خودارضايي مي‌کند) سخن نخواهد گفت3. در بعضي روايات زشتي خودارضايي با زشتي عمل کسي که مفعول لواط واقع مي‌شود، برابر دانسته شده است4. در روايتي ديگر آمده است: کسي که خودارضايي مي‌کند مورد لعن و نفرين است5.
انحراف‌هاي جنسي به‌ويژه خودارضايي ضربه‌هاي مهلکي هم بر جسم و هم بر روح انسان وارد مي‌کند. از نظر جسمي، سلامتي انسان را به شدت و به صورت خيلي ترسناکي تهديد مي‌کند. از نظر روحي هم، انسان را از تعادل لازم براي داشتن يک زندگي شيرين محروم مي‌کند؛ انگيزه و اميد را در دل مي‌ميراند و نااميدي و سستي و احساس پوچي را بر فکر و احساس انسان مسلط مي‌کند.

آسيب‌هاي جسمي

آسيب‌ها و عوارض جسمي خودارضايي طبق تحقيقات دانشمندان (حتي به اعتراف دانشمندان غربي که گاه توصيه به خودارضايي مي‌کنند!) به سه مرحله تقسيم مي‌شود:

1. مرحله‌ي مشکل‌ساز: عوارض شايع در اين مرحله عبارتند از: خستگي و کوفتگي، نداشتن تمرکز حواس، و ضعف حافظه.

2. مرحله‌ي گرفتاري شديد: آسيب‌هاي شايع در اين مرحله، علاوه بر عوارض مرحله‌ي قبل عبارتند از: تغييرات سريع خُلقي، حساسيت بيش از حد و زودرنجي، کمردرد، نازک شدن موها، ناتواني جنسي در جواني، و بي‌خوابي يا بدخوابي.

3. مرحله‌ي گرفتاري بسيار شديد (اعتياد): در اين مرحله، ريزش شديد مو، تار شدن ديد چشم‌ها، وزوز گوش، انزال زودرس و غيرارادي و يا خروج مني به صورت قطره قطره، درد کشاله‌ي ران و ناحيه‌ي تناسلي، و درد ناحيه‌ي لگن و استخوان دنبالچه هم به عوارض دو مرحله‌ي قبل اضافه مي‌شود.

آسيب‌هاي روحي و رواني

درباره‌ي آسيب‌هاي روحي و رواني خودارضايي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

ـ استرس و اضطراب؛

ـ منزوي شدن و گوشه‌گيري؛

ـ افسردگي؛

ـ بي‌نشاطي و لذت نبردن از زندگي؛

ـ تنفر از خود؛

ـ بداخلاقي و تندخويي؛

ـ زودرنجي؛

ـ ضعف اراده؛

ـ احساس حقارت؛

ـ کاهش اعتماد به نفس؛

ـ عذاب وجدان و احساس گناه دائمي.

آسيب‌هاي اجتماعي

درباره‌ي آسيب‌هاي اجتماعي خودارضايي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

ـ ناتواني در برقراري ارتباط سالم اجتماعي؛

ـ ناسازگاري خانوادگي؛

ـ بي‌ميل شدن به همسر و ازدواج و ناتواني در برقراري ارتباط با همسر؛

ـ احساس طرد شدن (کسي مرا دوست ندارد)؛

ـ از بين رفتن عزت نفس، پاکي، شرافت، و جايگاه اجتماعي؛

به نظر من بزرگ‌ترين آسيب‌ جسمي خودارضايي، آسيبي است که به قواي جنسي و دستگاه تناسلي وارد مي‌کند. يعني کساني که مدت طولاني مبتلا به اين انحراف هستند، بعد از ازدواج نمي‌توانند از رابطه‌ي زناشويي به‌طور کامل و سالم بهره‌مند شوند. احتمال بچه‌دار نشدن درباره‌ي اين‌ها زياد است. اگر هم بچه‌دار شوند، احتمال ناقص بودن فرزندشان زياد است.

«به شدت مبتلا به خودارضايي بود. بعد از ازدواج، در اولين روز بعد از عروسي، بعد از برقراري اولين رابطه‌ي زناشويي با همسر خود، دچار خون‌ريزي شديد از ناحيه‌ي دستگاه تناسلي خود شد و آن‌قدر خون از بدنش رفت تا در نهايت ذلت و خواري مرد.»

بزرگ‌ترين آسيب روحي خودارضايي نيز به نظر من، ضعف و سستي عزم و اراده است. خودارضايي يک اعتياد است. مهم‌ترين ابزار لازم براي مقابله با اعتياد، تصميم قوي و اراده‌ي آهنين است. درحالي‌که خودارضايي عزم و اراده را به راحتي مي‌پوساند و از بين مي‌برد.

«در اثر افراط در خودارضايي، چنان بي‌اراده شده بود، که با کوچک‌ترين تحريک شهواني، اقدام به خودارضايي مي‌کرد، حتي زماني که در خانه پيش پدرش بود. يعني اين‌قدر اراده نداشت که بلند شود و در يک جاي خلوتي به اين کثافت‌کاري بپردازد.»

علل و عوامل خودارضايي

حال که خطر اين باتلاق هولناک را شناختيم، در گام بعدي لازم است عوامل افتادن در اين دام شيطاني را بشناسيم:

1. خلوت و تنهايي

طبق گفته‌ي دبس موريس، خودارضايي «مرض تنهايي» ناميده مي‌شود. تنهايي به منزله‌ي حصاري است که نوجوان به دور خودش مي‌کشد و در خلوت خود وسوسه مي‌شود و بر اثر دست‌ورزي با اندامش، کم‌کم لذت‌هايي را تجربه مي‌کند و همين امر باعث نزديک شدن به باتلاق خودارضايي و فرورفتن در آن مي‌شود.
«در سال‌هاي نزديک بلوغ، به بهانه‌ي درس خواندن براي امتحانات، در خانه تنها بودم و از سر کنجکاوي به خودارضايي پرداختم. بعد اين عمل گريبانگيرم شد.»

2. رفيق منحرف و ناباب

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: با انسان شرور و بدکار هم‌نشيني و رفاقت نکن؛ چرا که شخصيت تو شرارت‌هاي او را مي ربايد (از او اثر مي‌پذيري) بدون آن‌که خودت بفهمي!6

3. عوامل تحريک کننده‌ي شهوت

عواملي از قبيل: کتاب‌ها و رمان‌هاي عشقي و جنسي، روزنامه‌ها و مجلات مختلف، عکس‌ها و پوسترهاي تحريک کننده (ورزشکاران و هنرپيشه‌ها)، فيلم‌ها و سي‌دي‌هاي مبتذل، کليپ‌هاي صوتي و تصويري تحريک کننده، شبکه‌هاي ماهواره‌اي و وب‌سايت‌ها و وبلاگ‌هاي اينترنتي، وضعيت نامناسب حجاب در کوچه و خيابان، نبودن حريم مناسب در روابط بين دختران و پسران، و...
«متأسفانه مشکل من بيش‌تر به‌خاطر دسترسي به سايت‌هاي غيراخلاقي اينترنت و مشاهده‌ي تصاوير و گاهي فيلم‌هاي غيراخلاقي مي‌باشد. يعني از وسوسه شروع مي‌شود و سپس در موقعي که تنها هستم اين وسوسه شديدتر شده، در نهايت به اين عمل زشت مي‌انجامد.»

4. بيکاري و نداشتن برنامه براي اوقات فراغت

کسي که بي‌برنامه است و اوقات بيکاريش به بطالت مي‌گذرد، معمولاً ذهنش مورد هجوم افکار مختلف قرار مي‌گيرد. هر فکري ذهن او را به سمت خودش مي‌کشاند. فرد بيکار هم بسياري از اوقات براي پرکردن وقتش ممکن است تسليم وسوسه‌هاي شيطان شود و به گناه آلوده شود.

5. چشم‌چراني

ز دست ديده و دل هردو فرياد          که هرچه ديده بيند دل کند ياد
بسازم خنجري نيشش ز فولاد          زنم بر ديده تــــــا دل گردد آزاد

امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: «نگاه به نامحرم تيري مسموم از تيرهاي شيطان است. و چه بسا نگاهي کوتاه که حسرتي طولاني به‌جا مي‌گذارد.»7

«به محض رفتن به خانه‌ي برخي از اقوام و يا آمدن آن‌ها به خانه‌ي ما و ديدن بعضي از زنان و دختران و يا ديدن فيلم‌هاي زننده در خانه‌ي آن‌ها، به سراغ اين گناه لعنتي مي‌روم.»

بسياري از عوامل تحريک کننده‌ي شهوت، بصري است. اگر ما بتوانيم نگاهمان را به خوبي کنترل کنيم، از دام بخش عمده‌اي از عوامل تحريک کننده رهايي يافته‌ايم.

6. دوستي با جنس مخالف

منظور از دوستي، هرگونه ارتباطي است که به تحريک شهوت منجر شود؛ حال چه ارتباط حضوري باشد، چه تلفني، چه از طريق نامه، چه چت کردن، و غيره.

«من در ارتباط با دوست‌دخترم، هيچ خيانتي به او نکردم؛ ولي خودم گرفتار خودارضايي شدم. هروقت از او جدا مي‌شدم، تصوير او و صحبت‌هايي که گاهي در مورد مسائل جنسي بين ما ردوبدل مي‌شد، دائم به ذهنم مي‌آمد. آن‌قدر فشار جنسي را تحمل مي‌کردم تا اين‌که طاقتم تمام مي‌شد و دست به خودارضايي مي‌زدم.»

7. اضطراب و نگراني

دوره‌ي نوجواني و جواني با اضطراب‌هاي مختلفي همراه است؛ اضطراب از آينده، ازدواج، شغل، ادامه‌ي تحصيلات، نگراني از سلامتي جسمي و رواني، و غيره. نوجواني که نتوانسته علت واقعي تشويش و نگراني‌اش را شناسايي و برطرف کند، ممکن است با خيال رسيدن به آرامش، دست به دامن خودارضايي شود. اين کار آرامشي نسبي در او ايجاد مي‌کند؛ غافل از اين‌که همين کار، اضطراب و تشويش‌هاي غيرقابل تحمل‌تري را در پي دارد.

«راستش را بخواهيد، مدتي است وقتي دچار اضطراب شديدي مي‌شوم ناخودآگاه به استمنا روي مي‌آورم.»

8. لباس نامناسب

لباس‌هاي تنگ و چسبان، باعث افزايش جريان خون در ناحيه‌ي کمر و لگن خاصره مي‌شود و افزايش جريان خون در اين نواحي، باعث تحريک دستگاه تناسلي و افزايش تمايلات شهواني مي‌شود. هم‌چنين لباس‌هاي زير بسيار نرم و يا بسيار زبر نيز باعث تحريک است.

9. اطلاعات نادرست و مفيد پنداشتن خودارضايي

برخي به اشتباه گمان مي‌کنند که خودارضايي نه‌تنها ضرر ندارد، بلکه براي بدن مفيد و سودمند است و باعث آرامش فرد مي‌شود. در بخش بيان ضررها و آسيب‌هاي خودارضايي، نادرستي اين پندار معلوم شد.

پيش‌گيري از ابتلا

از آن‌جايي که پيش‌گيري مقدم بر درمان است، من هم راه‌هاي پيش‌گيري را قبل از بيان راه‌هاي درمان عرض مي‌کنم. خوش به حال کساني که به بلوغ جنسي رسيده‌اند ولي حتي يک بار هم به اين گناه آلوده نشده‌اند. براي ادامه‌ي اين پاکيزگي به نکات ذيل توجه کنيد:

1. ورزش

منظور از ورزش در اين‌جا، ورزشي است که بدن را به تحرّک اساسي وادار کند و باعث خستگي و عرق شود. چنين ورزشي از چند جهت از خطر ابتلا به خودارضايي پيش‌گيري مي‌کند؛ اول اين‌که نيرو و کالري بدن را مصرف مي‌کند و ديگر انرژي و قوتي براي شهوت‌راني باقي نمي‌ماند. دوم اين‌که با پرکردن اوقات فراغت، فرد را از بيکاري دور مي‌کند. سوم اين‌که باعث نشاط و طراوت روحي مي‌شود و اضطراب و نگراني را کم مي‌کند. چهارم اين‌که با ايجاد خستگي شديد، فرد را براي داشتن يک خواب سريع و راحت و آرام و بدون وسوسه و خيالات، آماده مي‌کند. پنجم اين‌که صبر و استقامت فرد را بالا مي‌برد و با تقويت اراده، به مقاومت در برابر هوس‌هاي شهواني ياري مي‌رساند.

همه‌ي اين فوايد، در ورزش گروهي افزايش مي‌يابد. ورزش گروهي بر ورزش تکي به شدت ترجيح دارد.

2. تنظيم برنامه‌ي خواب

تا کاملاً خسته نشده‌ايد، به رخت‌خواب نرويد. اگر به هر دليل مجبور شديد بدون احساس شديد خواب، به رخت‌خواب برويد، حتماً يک کتاب با خود همراه داشته باشيد و تا سنگين شدن پلک‌هايتان آن را مطالعه کنيد. در طول روز نخوابيد و خستگي روزانه‌تان را براي خواب شبانه نگه‌داريد. صبح که از خواب بيدار مي‌شويد، زود از رخت‌خواب بلند شويد و در رخت‌خواب بيدار نمانيد. هرگز به روي شکم نخوابيد. رخت‌خوابتان نبايد خيلي گرم و نرم باشد. هميشه لباس مناسب داشته باشيد و هرگز عريان و نيمه‌عريان نخوابيد. هرگز در اتاق تنها نخوابيد، اگر به هردليلي مجبور بوديد، حتماً در اتاق را کاملاً باز بگذاريد. در حد توان مستحبات ديني را هنگام خواب رعايت کنيد (وضو، بررسي اعمال روز، تلاوت قرآن، ذکر گفتن، رو به قبله خوابيدن و غيره).

3. پرهيز از پرخوري

پرخوري ضررهاي زيادي دارد که يکي از آن‌ها، تحريک شهوت است. مخصوصاً شام را غذاي سبک بخوريد و اجازه ندهيد شامتان دير شود تا مجبور نباشيد با شکم پر بخوابيد. سعي کنيد شام را در اول شب ميل کنيد تا وقت غذا با وقت خواب فاصله داشته باشد.

پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله توصيه مي‌فرمايند: تا کاملاً سير نشده‌ايم و هنوز ميل به غذا داريم، دست از خوردن بکشيم.

4. فرار از تنهايي

5. قطع ارتباط با رفقاي ناباب و منحرف

6. پرهيز از عوامل تحريک کننده‌ي شهوت

عواملي را که ممکن است ما را در معرض تحريک شهوت قرار دهد (از بين عواملي که پيش‌تر گفته شد) بررسي کنيم و مواردي که ممکن است ما را گرفتار کند، شناسايي کنيم و براي پرهيز از آن‌ها برنامه‌ي جدي داشته باشيم.

7. کنترل نگاه

8. کنترل خيال

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: فکر و خيال گناه عاقبت به انجام گناه منجر مي‌شود.8

وقتي کسي به خيالات شهوت‌انگيز اجازه مي‌دهد وارد ذهنش شود، مثل اين است که شعله‌ي سوزان آتشي را وارد اتاقش کرده باشد؛ اين شعله بالاخره کل خانه را به آتش مي‌کشد. حتي اگر منجر به آتش‌سوزي نشود، سياهي و دودش خانه را پر مي‌کند.

ذهن و فکر را هميشه درگير موضوعات مهم و مفيد بکنيد تا در اثر بيکاري به تخيلات بيهوده و خطرناک روي نياورد. هميشه موضوعات مفيد علمي، اجتماعي، سياسي، اعتقادي، مذهبي و غيره در انبار ذهنتان داشته باشيد و هنگامي که احساس کرديد تخيلات شيطاني به ذهنتان هجوم مي‌آورند، ذهنتان را به يکي از موضوعات مفيد و جذاب مشغول کنيد. ياد خدا و تلاوت قرآن و گفتن ذکر مخصوصاً ذکر شريف صلوات براي تطهير خيال توصيه مي‌شود؛ همان‌طور که مطالعه‌ي کتاب‌هاي مفيد کوچک و جذاب که مي‌توانيد هميشه همراه خود داشته باشيد توصيه مي‌شود.

اگر هجوم خيالات زياد شد و باعث تحريک شديد شهوت شد، در اين صورت براي تغيير اوضاع، بايد جوّي را که شما را دربرگرفته، به هم بريزيد و از آن خارج شويد:

ـ تغيير مکان بدهيد؛ مثلا از خانه خارج شويد و به مسجد برويد؛

ـ حرکات شديد و خسته کننده‌ي ورزشي انجام بدهيد؛

ـ دوش آب خنک بگيريد؛

ـ دو رکعت نماز بخوانيد؛

ـ با يک دوست خوب و مؤمن تماس بگيريد و با او صحبت کنيد؛

ـ و کارهايي از اين قبيل.

استفاده از «کش شوک» نيز در اين گونه موارد مفيد است؛ يعني يک کش را برداريد و چند بار با کشيدن آن پوست بدن خود را بنوازيد! اين کار علاوه بر ايجاد يک شوک خفيف که از نظر روان شناسي براي تغيير فضاي حاکم مفيد است، شما را به ياد درد و رنج‌هاي دنيوي و اخروي شهوت‌راني مي‌اندازد و باعث مي‌شود راحت‌تر بر وسوسه‌هاي شيطان غلبه کنيد.

9. برنامه‌ريزي همه‌جانبه و مديريت اوقات فراغت

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: اگر نفس را به کاري مشغول نکني، او تو را به خودش مشغول مي‌کند.9

همان‌طور که در طول سال تحصيلي براي حضور در کلاس و مدرسه برنامه‌ي دقيق داريد و به موقع مي‌رويد و به موقع مي‌آييد، بقيه‌ي ساعات شبانه‌روزتان و ايام تعطيلي تابستان و نوروز و مانند آن را هم بايد با برنامه‌ريزي دقيق و قابل اجرا مديريت کنيد تا يک لحظه وقت خالي براي جولان دادن شيطان نباشد. منظور اين نيست که تمام‌وقت بايد درس بخوانيد و تفريح نداشته باشيد؛ بلکه منظور اين است که حتي شادي و تفريحتان هم بايد با برنامه باشد.

اگر درس و تحصيلتان تمام شده است، حتماً به کاري مشغول شويد؛ هرچند اگر به درآمدش نياز نداشته باشيد و هرچند اگر کار ساده و پيش‌پاافتاده‌اي باشد. چه کار زيبايي است اين‌که بعضي از دانش‌آموزان در تعطيلات تابستان به سراغ کاري مي‌روند تا هم نفسشان را مشغول کنند و هم چيزي ياد بگيرند و هم درآمدي داشته باشند!

10. روزه گرفتن

رسول اکرم ـ‌صلي الله عليه و آله‌ـ مي‌فرمايد: «اي جوانان، به شما سفارش مي‌کنم ازدواج کنيد و همسري براي خود برگزينيد. اگر شرايط ازدواج مهيا نيست، زياد روزه بگيريد.»10

روزه گرفتن از چند جهت به ما ياري مي‌رساند: اول اين‌که با کم شدن خوراک، انرژي و کالري زيادي در بدن جمع و منجر به تحريک شهوت نمي‌شود. دوم اين‌که روزه گرفتن حال و هواي معنوي ايجاد مي‌کند که به نوبه‌ي خود نقش مهمي در مبارزه با شيطان دارد. سوم اين‌که باعث تقويت اراده و در نتيجه بالا رفتن سطح تقوا در درون ما مي‌شود (لعلکم تتقون).

البته در روزه گرفتن هم بايد اعتدال را رعايت کرد. علاوه بر روزهاي مستحب، هفته‌اي يکي دو روز روزه گرفتن سفارش مي‌شود.

11. مديريت استحمام

حمام رفتن از چند جهت زمينه‌ي مناسب براي خودارضايي را فراهم مي‌کند: تنها بودن در يک فضاي دربسته، حداقل بودن پوشش بدن، امکان نگاه و لمس همه‌ي اعضاي بدن و... همه و همه اموري هستند که احتمال ارتکاب اين گناه را براي کسي که از تقوا و اراده‌ي بالايي برخوردار نيست، آسان مي‌کنند. از اين رو براي حمام کردن بايد به اين نکات توجه کنيم:

ـ مدت حمام تا جايي که ممکن است کوتاه باشد (حداکثر 15 دقيقه).

ـ هرگز به طور کامل عريان نشويد و لباس زير را تا آخرين لحظات بر تن داشته باشيد.

ـ از ليف و صابون زدن به اندام تناسلي اجتناب کنيد و به شستن با آب اکتفا کنيد.

ـ هرگز به اندام تناسلي خود دست نزنيد و حتي به آن نگاه هم نکنيد. از وراندازي اندام ديگر خود (مستقيم و با آينه) نيز بپرهيزيد.

12. پرورش و تقويت ايمان و معنويت

مهم‌ترين عامل پيش‌گيري از انحرافاتي مثل خودارضايي، پرورش معنويت و تقويت ايمان است. اگر کسي خدا را با تمام وجود باور داشته باشد و با او ارتباط صميمي و عاشقانه داشته باشد و بداند که ريزترين کارهايش پيش چشم خدا است، شرم و حيا هرگز به او اجازه نمي‌دهد که در محضر خدايش بي‌ادبي کند.

همه مي‌دانيم که مهم‌ترين عامل براي تقويت ايمان و معنويت، توجه به نماز، مخصوصاً نماز اول وقت و با حضور قلب است.

روش‌هاي درمان

همه‌ي مطالبي که براي پيش‌گيري بيان شد، همه‌ي آن‌ها براي درمان هم لازم و ضروري است. براي نوجواني که تاکنون يک بار هم به اين گناه آلوده نشده است، پيش‌گيري يعني مراقبت و تلاش براي پاکيزگي و سلامتي دائمي. همين پيش‌گيري براي کسي که مبتلا به خودارضايي است، يعني جلوگيري از ابتلا و فرورفتن بيش‌تر در اين باتلاق مرگ‌بار. پس راه‌هاي پيش‌گيري اگر مورد توجه مبتلايان قرار نگيرد، درمان غيرممکن است.

علاوه بر مطالب طرح شده در بخش پيش‌گيري، براي درمان اين انحراف بايد به نکات مهمي توجه داشت:

1. اعتقاد به درمان‌پذيري

تا کسي به امکان‌پذيري کاري اميد و اعتقاد نداشته باشد، هيچ‌گونه تلاشي نمي‌تواند انجام بدهد. بايد دانست که اين انحراف با همه‌ي خطري که دارد قابل درمان است و همه‌ي آسيب‌هاي جسمي و روحي و اجتماعي و معنوي آن قابل ترميم است. البته روشن است که هرچه عمق آسيب‌ها بيش‌تر باشد، ترميم آن هم سخت‌تر و روند معالجه و درمان نيز نيازمند تلاش و همت بيش‌تري خواهد بود.

«تابستان سال سوم دانشگاه، آن‌روز زيباترين روز بهاري زندگاني‌ام بود. بعد از نماز ظهر دست‌هايم را به سوي درگاهش بلند کردم و با تمام وجود فرياد زدم:
خداااااااااا مي‌خوام آدم شم خدااااااااااااا! کمکم کن و جوابم را بده!

يادم است آن روز اين تصميم از اعماق قلبم بلند مي‌شد و به درگاه حضرت دوست مي‌رفت. نمي‌دانم آن لحظه بين من و خدا چه گذشت؛ ولي آن‌شب را براي نماز شب از خواب بلند شدم. الله اکبر! با تمام وجود شروع کردم به خواندن نماز و در تمام نماز عاشقانه گريستم و با او درد دل کردم؛ نمازي که دلم مي‌خواست هيچ‌گاه پايان نپذيرد... الآن هفت ماه است که موفق شده‌ام با کمک خدا اين عمل را ترک کنم. مي‌دانم که اگر اراده کنم مي‌توانم همين روند را ادامه بدهم.»

2. تدريجي بودن درمان

کسي که چند ماه يا چند سال مبتلا به خودارضايي بوده است، نبايد انتظار داشته باشد که در عرض چند روز به کلي درمان شود و از اين اعتياد نجات پيدا کند. درمان انحرافي که به صورت عادت درآمده، در زمان کوتاه، خيلي مشکل است اگر نگوييم غيرممکن است. گاهي اوقات درمان خودارضايي به اندازه‌ي مدت ابتلا، نيازمند زمان است.

اگر کسي با همت و اراده توانست در مدت کوتاهي از اين گناه به کلي دور شود، نبايد خيال کند همه‌چيز تمام شده. اين بي‌توجهي گاه دچار غفلت و اسارت دوباره در دام شيطان مي‌شود. به جرأت مي‌گويم: تا پايان عمر از خطر خودارضايي و از مکر شيطان ايمن نباشيد و همواره به شدت مراقب باشيد.

3. تقويت اراده

مهم‌ترين نکته در درمان خودارضايي، اراده و خواست خود فرد است. اگر فرد مبتلا خودش با اراده‌اي قاطع و جدّي نخواهد درمان شود، با قاطعيت بايد گفت که درمان او ممکن نيست. و در مقابل اگر او با تمام وجود اراده کند، هيچ مانعي نمي‌تواند راهش را سد کند.

همان‌طور که در گذشته گفتيم، يکي از آسيب‌هاي خودارضايي، تضعيف اراده است. پس فرد مبتلا براي درمان خود ابتدا بايد اراده‌اش را تقويت کند.

چند نکته براي تقويت اراده:

ـ «تلقين» يک راه اساسي براي تقويت اراده و ايجاد باور است. هر روز جملاتي که انرژي مثبت دارند در ذهنتان مرور کنيد و حتي به زبان بياوريد. جملاتي مانند: «من اراده‌ي لازم براي انجام کارهايم را دارم. هيچ چيز نمي‌تواند اراده‌ام را متزلزل کند. اراده‌ام هرروز محکم‌تر مي‌شود. من بايد موفق شوم.»

کلمات «نمي‌شود، نمي‌توانم، غيرممکن است، امکان ندارد» و مانند آن را از ليست واژگان ذهنتان پاک کنيد و هرگز آن‌ها را به‌کار نبريد.

شايد بگوييد: گفتن چند جمله‌ي ساده چگونه مي‌تواند اراده‌ي انسان را تقويت کند؟ حداکثر چيزي که تلقين به ما مي‌دهد، يک باور کاذب و خودساخته است!

در پاسخ بايد گفت: اراده‌ي انسان هر غيرممکني را ممکن مي‌کند. چيزي در جهان قدرتمندتر از اراده‌ي انسان نيست. اين يک واقعيت است. تنها مشکلي که مانع به‌کارگيري اين اراده مي‌شود، غبار نگاه‌هاي منفي و حرف‌هاي مأيوسانه است. تلقين مثل بادي تند، اين غبارها را کنار مي‌زند و قدرت واقعي اراده رخ مي‌نماياند.

ـ داشتن نظم و برنامه و تمرکز در زندگي و انجام کارها به بهترين و زيباترين شکل و پرهيز از آشفتگي و بي‌نظمي، اراده را قوي و نيرومند مي‌کند.

ـ «نه» گفتن را ياد بگيرد. به بهانه‌هاي مختلف و در فرصت‌هاي مناسب، «نه» بگوييد؛ به خواسته‌هاي خودتان، به خواسته‌هاي ديگران نه بگوييد؛ البته درجايي که مشکلي براي کسي ايجاد نکند. مثلاً وقتي هوس آب‌ميوه کرده‌ايد، به هوستان «نه» بگوييد و به يک ليوان آب اکتفا کنيد. يا مثلاً اگر رفيقي داريد که به ندرت با او مخالفت مي‌کنيد، گاهي بدون دليل و صرفاً براي تمرينِ «نه» گفتن، در مسأله اي که مشکلي ايجاد نمي‌کند با او مخالفت بکنيد. توانايي مخالفت يکي از نشانه‌هاي داشتن اراده‌ي نيرومند است.

ـ استمرار بر نماز اول وقت به شدت اراده را تقويت مي‌کند.

ـ سحرخيزي و دوري از خواب زياد و پرخوري براي تقويت اراده ضروري است.

ـ تقويت اراده بدون دوستي و رفاقت با افراد بااراده و موفق و پرهيز از نشست و برخاست با افراد سست عنصر، کاري سخت و ملال‌آور است.

ـ اگر احياناً به هر دليلي تصميمتان شکست و مرتکب اشتباه شديد، هرگز نااميد نشويد و اين شکست را مقدمه‌ي پيروزي‌هاي بعدي بکنيد و اين عقب‌ماندگي را به يک دورخيز حساب‌شده براي حمله و هجوم پرقوت تبديل کنيد.

4. ياد مرگ و قيامت

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: هرگاه نفستان خواست شما را به سوي شهوت بکشد، مرگ را برايش يادآوري کنيد.11

اگر ما به محدود و زودگذر بودن لذت‌هاي دنيوي توجه کنيم و بدانيم که سعادت حقيقي ما در آخرت، در گرو زندگي زيبا و سالم در اين دنيا است و مجازات دردناک گناه و عصيان را باور داشته باشيم، به راحتي مي‌توانيم در برابر هوس‌ها مقاومت کنيم و زير بار فشارهاي شهوت نرويم.

5. مشارطه، مراقبه، و محاسبه

شاه‌کليد خودسازي استفاده از قاعده‌ي «مشارطه، مراقبه، و محاسبه» است. اين مطلب در کتاب‌هاي اخلاقي فراوان ياد شده است.

مشارطه يعني اول صبح که از خواب بيدار مي‌شويم، قبل از هرکاري با خود شرط ببنديم امروز دست از پا خطا نخواهيم کرد و نسبت به تعهدات خود بايد پايبند باشيم.

مراقبه يعني در طول روز به شدت بايد مراقب خود و اعمال خود باشيم.

محاسبه يعني شب هنگام خواب، چند دقيقه‌اي را به حساب و کتاب و بررسي اعمال روزانه و سنجش ميزان موفقيت در عمل به تعهدات بپردازيم. اگر عمل به تعهدات رضايت‌بخش بود، خدا را شکر بگوييم و خودمان را تشويق کنيم (با اموري که مورد پسند و لذت است؛ مثل خوردن خوراکي مورد علاقه يا انجام تفريح مورد علاقه و مانند آن) و اگر رضايت‌بخش نبود، به ميزان اشتباهات انجام شده، استغفار کنيم و خودمان را تنبيه کنيم (با انجام کارهاي سخت و دشوار مثل: روزه، گرسنگي و تشنگي محدود، محروميت از خوراکي يا تفريح دلخواه، و مانند آن).

نکته‌ي مهم در مشارطه (ايجاد شرط و شروط و تعهدات لازم) اين است که مدت زمان مشارطه بايد محدود و مشخص باشد. يعني در ابتداي کار هرگز نبايد تصميم ابدي (براي هميشه) گرفته شود. اگر فرد مبتلا با خودش شرط کند: «ديگر هرگز حق نداري دست به اين کار بزني»، نامحدود بودن زمان تعهد، انگيزه‌ي اجراي آن را از بين مي‌برد. شايد در ابتدا او به اين تعهد پايبند باشد ولي چون موفقيتي احساس نمي‌کند، کم‌کم سست مي‌شود و ممکن است تعهدات خود را بشکند. از اين رو، مدت زمان عمل به شرط و تعهد، بايد مشخص باشد. مثلاً کسي که عادت دارد هرروز خودارضايي کند، در آغاز درمان، بايد مدت زمان شرط دوري از عوامل خودارضايي را «يک روز» قرار بدهد، نه بيش‌تر. البته معناي اين محدوديت زماني اين نيست که «بعد از پايان يافتن امروز، مي‌توانم گناه کنم»، بلکه معنايش اين است: «فعلاً فقط امروز برايم مهم است. کاري با فردا ندارم. امروز را بايد با سلامتي طي کنم. درباره‌ي فردا و پس‌فردا بعداً تصميم مي‌گيرم». اگر زمان شرط و تعهد مشخص باشد، بعد از پايان يافتن زمان، فرد احساس موفقيت مي‌کند و با انگيزه‌ي بيش‌تري به ادامه‌ي مراحل درمان مي‌پردازد.

کسي که باور ندارد حتي يک روز بدون خودارضايي سپري کند، هرگز نمي‌تواند تصميم بگيرد براي هميشه خودارضايي را کنار بگذارد. او بايد براي امروز خود تصميم بگيرد و تلاش کند. وقتي توانست يک روز بدون آلودگي سپري کند، آن وقت برايش ثابت مي‌شود که او مي‌تواند يک روز خودارضايي را کنار بگذارد. به اين ترتيب او طعم موفقيت را مي‌چشد و در نتيجه، باورش تقويت مي‌شود و با اعتماد به نفسي قوي‌تر گام‌هاي بعدي را بلندتر برمي‌دارد.

«عهد و پيماني که با خودم بسته‌ام و الآن حدود هشت سال از عمرش مي‌گذرد و تا کنون به آن پايبند بوده‌ام، چنين است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضايي شکست خوردم، بر من واجب است که هفت روز روزه بگيرم؛ سه روز آن بايد بلافاصله پس از شکست و پشت سر هم باشد و چهار روز ديگر در طي يک ماه پس از روز شکست به‌جا آورده شود. اين جريمه‌اي که براي خودم گذاشته‌ام، بسيار کمکم کرده است.»

6. توجه به ارزش و جايگاه انسان

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايند: کسي که براي خودش احترام و شخصيت قائل باشد، هوس‌ها و شهواتش در نظرش حقير و پست مي‌شود.12

اگر انسان به ارزش و منزلت خودش پي ببرد و بداند که خدا براي چه هدفي او را آفريده است، اگر باور کند که مي‌تواند از فرشتگان هم فراتر برود و به مقاماتي دست يابد که خدا به او بنازد، هيچ‌وقت حاضر نمي‌شود که وجود نازنين خود را با گناه آلوده کند. اگر هم آلوده باشد، تمام تلاش خود را براي پيراستن آن به کار مي‌بندد و لحظه‌اي در مسير زندگي زيبا سستي نمي‌کند.

7. دعا و استمداد از عالم بالا

تمامي راهکارهايي که در مورد پيش‌گيري و درمان خودارضايي گفته شد، به شرطي تأثير مي‌گذارند که عاجزانه از خداوند درخواست کمک نماييد و باور داشته باشيد که همه‌ي کارها به دست او است. درباره‌ي دعا و طلب کمک از خدا و هم‌چنين توسل به اهل بيت عليهم‌السلام کوتاهي نکنيد.

8. ازدواج

ازدواج تنها راه سالم براي تأمين نياز جنسي و بهترين و زيباترين راه آن است. کسي که در مسير تأمين نياز جنسي خود دچار انحراف شده است، در کنار جبران خسارت‌ها، بايد به راه درست يعني ازدواج روي بياورد. در اسلام به ازدواج در اول جواني بسيار توصيه شده است. البته اين تسريع نبايد منجر به عجله‌ي نابه‌جا شود. در عين واقع‌بيني و دوري از شتاب‌زدگي، بايد تلاش کنيد و موانع واهي و بي‌اساس را از بين ببريد.

تذکر: اگر کسي در اثر افراط در خودارضايي دچار آسيب‌هاي جدي جنسي شده باشد، اقدام به ازدواج قبل از معالجه‌ي کامل، نه تنها سودي ندارد بلکه باعث دردسر بيش‌تر خواهد شد. چنين کسي بايد ابتدا تحت مراقبت پزشک، درمان خود را به پايان ببرد و بعد از بهبودي کامل، اقدام به ازدواج کند.

براي مطالعه‌ي بيش‌تر درباره‌ي خودارضايي، کتاب «آرامش طوفاني، سيد مصطفي ديانت مقدم» و کتاب «مشکلات جنسي جوانان، آيت الله مکارم شيرازي» را توصيه مي‌کنم. در تنظيم اين نوشتار، از هردو کتاب استفاده شده است.

مطالب مرتبط:

باتلاق شهوت، داستانی تلخ و شیرین (واقعي)

توبه براي گناهي وحشتناک!

چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. دنياي نوجوان، محمدرضا شرفي
2. سوره‌ي مؤمنون، آيه‌ي 7
3. بحارالانوار
4. بحارالانوار
5. بحارالانوار
6. نهج‌البلاغه
7. کافي، ج 5
8. غررالحکم
9. مجموعه‌ي ورّام
10. کافي، ج 4
11. وسايل الشيعه، ج 2
12. نهج‌البلاغه

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #31 فساعلی 1396-10-16 23:07
سلام من تنها تحریکم فضای مجازیه الانم که زندگیها با اینترنت عجین شده میتونم چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من هیچ کاری ندارم همش باید بیام داخل اینترنت راه حل بدید. دارم پیش همه زشت میشم . خدا رو هم دارم فراموش نمیکنم

***** پاسخ *****

سلام. به فرض‌های زیر توجه کنید:

۱. در اثر یک حادثه‌ی طبیعی، اینترنت در کل دنیا یا در کشور ما یا در شهر شما قطع شده و تا یک ماه وصل نخواهد شد.

۲. شما در اثر یک سوءتفاهم متهم به جرمی شده‌اید که حکمش یک ماه زندان است. به همین خاطر شما را بازداشت کرده‌اند و یک ماه در زندان به دور از اینترنت و فضای مجازی خواهید ماند.

۳. خدای‌ناکرده بر اثر یک بیماری یا تصادف، چشمانتان نیاز به جراحی پیدا کرده و بعد از عمل جراحی، به دستور پزشک یک ماه حق ندارید به صفحه‌ی تلویزیون و مانیتور یا گوشی نگاه کنید.

هر یک از این فرض‌ها و ده‌ها فرض مشابه به‌آسانی امکان تحقق دارد. تصور کنید اگر هر کدام از این حالات برای شما رخ دهد، چه می‌کنید؟ چه‌گونه دوری یک ماهه از اینترنت و فضای مجازی را تحمل می‌کنید؟

لطفاً سه کار انجام دهید:

۱. کمی در این باره عمیق‌تر فکر کنید؛

۲. خدا را شکر کنید که هیچ یک از این اتفاق‌ها برایتان رخ نداده؛

۳. خودتان به صورت داوطلبانه خودتان را به یک ماه محرومیت کامل از اینترنت و فضای مجاری محکوم کنید و مردانه یک ماه از اینترنت و فضای مجازی دور باشید.

این کار چند ثمره‌ی مبارک دارد:

۱. خودتان را که در زیر بهمن اینترنت و فضای مجازی گم کرده‌اید، پیدا می‌کنید؛

۲. می‌فهمید که بدون اینترنت هم می‌توان زندگی کرد و وابستگی و اعتیاد به اینترنت بیش‌تر از این‌که یک واقعیت باشد، یک توهم و خیال است؛

۳. راه و رسم استفاده‌ی درست از اینترنت و فضای مجازی و مدیریت روابط حقیقی و مجازی خود را یاد می‌گیرید و می‌فهمید که ما باید سوار اینترنت و ابزارهای ارتباطی باشیم، نه این‌که این‌ها سوار ما شوند و ما را هر کجا که می‌خواهند ببرند.
نقل قول کردن
0 #30 تهرانمصطفی 1396-10-11 12:01
من از 14 سالگی این کارو انجام میدم.الان 30سالمه تا امروز هیچ عوارضی رو ندیدم.اگه تغذیه مناسب باشه هیچ اتفاقی نمی افته .الکی جو ندین

***** پاسخ *****

یکی از بستگان ما سیگاری بود و معتقد بود به خاطر ورزشکار بودنش سیگار ضرری به‌ش نمی‌زنه و هیچ کدوم از حرف‌های مخالفان سیگار رو جدی نمی‌گرفت و به‌شون می‌خندید...
اما یک روز متوجه شد سرطان گرفته و دکترها به‌ش گفتند که سیگار باعث سرطان شده یا حداقل در پیشروی بیماری خیلی نقش داشته. متأسفانه برای فهمیدن دیر شده بود و این فرد به‌خاطر همین بیماری به رحمت خدا رفت. روحش شاد و خدایش بیامرزد!
نقل قول کردن
+1 #29 تYAZDAN 1396-10-10 05:26
به نقل از امیر:
آخه اصلا این مقاله چه ربطی به مرگ داشت که اسمش رو گذاشتید خطر مرگ؟! تازه به فرض که چهار تا عارضه هم گفتید کسی که توی تهران زندگی می کنه با این حجم از آلودگی چه ترسی از مرگ داره وقتی هر روز داره مرگ رو تنفس می کنه....

یعنی چی پس هرچقدر دلت میخاد برو خود ارضایی کن البته بعد 12 سال خودارضایی استوخوان هارو نرم میکنه وگوشت بدن اب میشه و ماهیچه های بدنت ضعیف میشن وبعد ماهیچه قلبت از کار میفته ومیمیری یعنی تویی که تو تهران زندگی میکنی زندگیت برات ارزش نداره؟؟؟؟؟
نقل قول کردن
0 #28 تهرانمحمد۲۰۲ 1396-10-07 15:05
سلام
منی ک پنج و نیم ساله گرفتار این خوداررضایی شدم جوری ک روزی سه بار پشت سرهم اینکارو انجام دادم
از لحاظ جسمی و روحی کاملا نابودم اینو متوجه شدم و هستم
واسه کسایی امثال من ایا امیدی هم هست؟؟؟
واس نابود شدگان جسمی و روحی امیدی هست ؟؟؟؟
نه واقعا امیدی هست؟؟؟؟؟

***** پاسخ *****

سلام
کسی که راه شمال رو اشتباهی به سمت جنوب حرکت می‌کنه، هرچه بیش‌تر بره، بیش‌تر از مقصدش دور می‌شه. در چنین انحرافی راه بازگشت به مقصد وجود داره و امکانش هست، ولی هرچه انحراف و مسیر غلط طولانی‌تر باشه، بازگشتش هم به همون اندازه سخت‌تر و دشوارتر خواهد بود؛ اما تا وقتی که عزمی برای جزم کردن و پایی برای رفتن باشه، امکان بازگشت هست و طبیعتاً هرچه‌قدر در مسیر بازگشت بیش‌تر حرکت کنید، راه هموارتر و حرکت سریع‌تر خواهد شد؛ به امید روزی که خودتون رو در مسیر درست و در نزدیکی مقصد ببینید و از خوشحالی فریاد پیروزی سر بدهید!

برای بازگشت قبل از هر چیزی باید تحت درمان قرار بگیرید. احتمالاً ابتلای پنج ساله به خودارضایی ضررهای جدی به جسم و روح شما زده که باید تحت درمان جدی قرار بگیرید. توصیه می‌کنم به پزشکانی مراجعه کنید که با طب سنتی و اسلامی نیز آشنایی دارند. برای اطلاعات بیش‌تر به سایت دکتر روازاده (www.ravazadeh.com) مراجعه کنید یا با مطب دکتر بلاغت‌نیا (02537734667) تماس بگیرید.
نقل قول کردن
0 #27 تهرانامیر 1396-10-05 19:42
آخه اصلا این مقاله چه ربطی به مرگ داشت که اسمش رو گذاشتید خطر مرگ؟! تازه به فرض که چهار تا عارضه هم گفتید کسی که توی تهران زندگی می کنه با این حجم از آلودگی چه ترسی از مرگ داره وقتی هر روز داره مرگ رو تنفس می کنه....
نقل قول کردن
0 #26 bnnbمهسان 1396-09-20 11:22
سلام
من از بچگی عادت داشتم با اندامم بازی کنم ولی نه به قصد ولی فک می کردم یه کار لذت بخشیه ولی لذتی نمی بردم از بچگی که می گم یعنی 3 سالگی تا 16 سالگی هم همینطور گاهی به بدنم دست می زدم ولی تحریک نمی شدم تا یه روز که ناخودآگاه کاری کردم که ارثا شدم اول نمی دونستم چه اتفاقی افتاده و بعدش فهمیدم الان حدود شش ماهه این کارو می کنم گاهی بیشتر گاهی کمتر خیلی از لحاظ روحی روم تاثییر بدی گذاشته حتی از لحاظه دینی هم احساس سنگینی و کثیفی دارم من کمی از قبل وسواس و اضطراب هم داشتم و الان که در شرف کنکورم لیشتر شده و افکار مزاحمم بیشتر شده چندین بار سعی کردم ترکش کنم ولی باز توبه پیشکنم و هر بار نسبت به ترکش سرد تر می شم بادم اولین بار انگار امام حسینو جلو چشمام می دیدم که ار دستم نتراحته اخه خیلی با ایشون ارتباط روحی می گرفتم قبلا اما الان خیلی بی احساس شدم همش خوابای بد می بینم اینکه از طرف خدا طرد شدم شکمم پاره شده آبروم رفته همه ازم دور میشن صورتم سیاه سده من اصلا حالم خوب نیست تو رو به امام حسین کمکم کنید دارم خدا رو هم از دست می دم

***** پاسخ *****

سلام. خدا رو شکر کنید که خیلی دیر نشده و نسبتاً زود متوجه اشتباهتون شدید و نسبتاً به‌موقع اقدام به نجات خودتون کردید!

مطمئن باشید خدا و امام حسین دوستتون دارند و اگه شما در راه پاک زندگی کردن درست قدم بردارید، اون‌ها پشتتون هستند و شما رو حمایت خواهند کرد.

اهل بیت علیهم‌السلام فرموده‌اند: دوست‌داشتني‌تري ن موجود پيش خدا، مؤمن گنهکاري است که از گناه خود توبه کرده است. (میزان الحکمه)

توصیه می‌کنم پرسش و پاسخ «چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟» رو از همین سایت مطالعه کنید:
http://h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/234-2014-01-12-18-32-02
نقل قول کردن
0 #25 تهرانیزدان 1396-09-19 12:56
سلام من دوازدهمین روز ترکمه امروز نتونستم خودمو کنترل کنم شروع کردم به این کار کثیف تا سرحد ارضا رفتم وقتی نزدیک بود ارضا بشم دست کشیدم ومایع منی ازم بیرون نیومد خاستم بدونم این 12 روز به فنا رفت اگه واقعا رفته بگید خواهش میکنم دروغ نگید. من دچار زود انزالی هم شدم ایا اگه ترک کنم زود انزالیم ازبین میره؟؟فقط راست بگید

***** پاسخ *****

سلام

۱. دست‌ورزی به اندام تناسلی اگه با قصد رسیدن به مرحله‌ی انزال باشه و به این مرحله هم برسه گناهه؛

۲. اما اگه با این قصد نباشه، ولی رفتار طوری باشه که معمولاً منجر به انزال می‌شه، و عملاً هم منجر به انزال بشه، باز هم گناهه؛

۳. اما اگه قصد رسیدن به مرحله‌ی انزال نباشه و نوع رفتار هم طوری نباشه که معمولاً منجر به انزال می‌شه و با این حال ناخواسته منجر به انزال بشه، در این صورت گناه نیست.

حالا برای شما که منجر به انزال هم نشده، به طریق اولی گناه نیست؛ پس توبه و پاکی دوازده روزه‌تون نشکسته و خراب نشده. اما به شدت مراقب این وسوسه‌های خانمان‌برانداز باشید! به شدت مراقب باشید که دیگه چنین چیزی تکرار نشه!

به امید روزی که در همین‌جا خبر خوش پاکی دوازده هفتگی و دوازده ماهگی و دوازده سالگی شما رو بشنویم!
نقل قول کردن
+1 #24 ارومیهمراد 1396-08-24 09:15
با عرض سلام و خسته نباشید
من یه سوال داشتم ۷ روز پاک بودم شب دچار تحریک شدم ولی تا آخر نرفتم آیا هفت روز هیچی شد؟؟

***** پاسخ *****

سلام و آفرین بر شما!

صرف تحریک شدن پاکی شما رو مخدوش نمی‌کنه؛ اما حواستون باشه که برای این‌که پاکی‌تون دوام داشته باشه، باید زمینه‌های تحریک رو از بین ببرید و اجازه ندید که تحریک بشید. تحریک‌ها اگه زیاد بشه، شما رو خسته می‌کنه و خدای‌ناکرده زمین می‌زنه!
نقل قول کردن
0 #23 اهوازافشین 1396-07-02 12:31
سلام علیکم
در مقایل مطالبی که در مقاله گفتین پزشکان متعددی عوارض گفته شده را رد میکنند و خودارضایی را عمل وحشتناکی نمیدانند!
جواب شما به این دسته از پزشکان چیست؟

***** پاسخ *****

سلام

برشی از مقاله‌ی «باتلاق شهوت، داستانی تلخ و شیرین»:

برخي از پزشكان، اصل مضر بودن استمنا را انكار مي‌كنند، چگونه اين مطلب با گفته‌ي شما سازگار است؟

جواب: براي پاسخ اين سؤال، جوابي را كه در كتاب ارزشمند «مشكلات جنسي جوانان» اثر آيت الله مكارم شيرازي آمده است، خلاصه‌وار به عرض مي‌رسانيم (براي تفصيل به اصل كتاب مراجعه فرماييد):

اولاً: انكار مضرات استمنا از سوي عده‌اي از پزشكانِ كم مطالعه است كه در تمام جوانب مسأله مطالعه‌ي لازم را به عمل نياورده‌اند و بدون دقت، اظهار نظر كرده‌اند.

ثانياً: در مقابل آن‌ها بسياري از متخصصان و دانشمندان (مثل هوفمان و دكتر هوچين سون Huotchin Son و ديگران) ضررهاي اين عادت شوم را گوشزد كرده‌اند و در اين باب كتاب‌هاي زيادي نوشته‌اند.

ثالثاً: اگر ملاك نظريه‌هاي پزشكي، تجربه است، همين تجربه ثابت مي‌كند كه خودارضايي ضررهاي غيرقابل انكاري دارد. همه‌ي مبتلايان به استمنا، مضر بودن اين عمل را در روح و جسم خود حس مي‌كنند و به آن اعتراف دارند، از جمله قهرمان اين داستان و موارد ديگري كه تعدادي از آن‌ها در كتاب (مشكلات جنسي جوانان) آمده و اين اعتراف‌ها و اين مشاهدات، ما را بر آن مي‌دارد كه به‌طور يقين حكم كنيم كه «استمنا» دشمن سلامتي روح و جسم انسان است و آن را به سختي پژمرده مي‌كند.

رابعاً: استمنا عملي است اعتياد‌آور و مرتكبِ‌ آن را كم‌كم در خود فرو مي‌برد (مثل مواد مخدر) و شايد يكي دو بارِ آن، مرگ‌بار و خطرناك نباشد ولي با توجه به اعتيادآور بودن آن، مي‌توان پيش‌بيني كرد كه خطرات آن در كمين كساني است كه تازه به آن آلوده شده‌اند. پزشكاني كه زيان‌هاي آن را دست كم گرفته‌اند حتماً به اعتيادآور بودن آن توجه ننموده‌اند.
نقل قول کردن
0 #22 تهرانیزدان 1396-06-16 18:16
سلام من از 11 سالگی شروع به این کار کثیف کردم والان حدود 14 سالمه میخاستم بدونم اگه این کارو انجام ندم تا دوران ازدواجم دیگه مشکل جنسی ندارم من تو پائیز وزمستان سال پیش هرروز این کارو انجام میدادم که الان حدو هر 3 یا 4 روز یه بار این عمل رو انحام میدم درضمن میخام بدونم سوره لقمان درسته که میگن دشمن شهوته؟؟؟ با تشکر از این سایت

***** پاسخ *****

سلام دوست عزیز! برای جبران آسیب‌های خودارضایی دست کم باید به اندازه‌ی سال‌های آلودگی، پاک و سالم باشید و شما این فرصت رو در اختیار دارید؛ البته به شرطی که نگذارید از این دیرتر بشه!

برای جبران بهتر، توصیه‌های طب سنتی رو به کار ببندید. سری به سایت دکتر روازاده (www.ravazadeh.com) بزنید و اگه در شهرتون طبیب سنتی حاذق و مورد اعتماد سراغ دارید، حتماً به‌ش مراجعه کنید.

سوره‌ی لقمان خواص زیادی داره اما من چیزی رو که شما درباره‌ی سوره‌ی لقمان گفتید در کتابی ندیده‌ام؛ گذشته از این‌که صرف خوندن قرآن بدون داشتن همت برای عمل به آموزه‌هاش دردی رو دوا نمی‌کنه!
نقل قول کردن
0 #21 تهرانFb.....ccc 1396-05-31 23:33
سلام ۲ سال خود ارضایی دارم چه کار کنم خسته شدم نمیخوام دیگه این کار رو انجام بدم ولی نمیشه لطفا جوابم رو بدید راهنماییم کنید

***** پاسخ *****

سلام. این مقاله و نیز داستان «باتلاق شهوت» رو بخونید و به نکته‌هاش خوب عمل کنید. خیلی‌ها بودند که خیلی بیش‌تر از دو سال گرفتار این باتلاق بودند ولی به لطف خدا و با همت و اراده‌ی خودشون به خوبی تونستند نجات پیدا کنند. خودتونو دست کم نگیرید و با اراده‌ی الاهی برای نجات خودتون قیام کنید!
نقل قول کردن
0 #20 تهراندوست 1396-05-15 02:07
سلام دوستان، من سالها گرفتار این گناه کثیف بودم. و خدارو شکر نجات پیدا کردم و دارم این راه رو ادام میدم و ان شا الله موفق میشم. من پس از مطالعه مضرات این عمل کثیف فهمیدم که این کار حدود 23 بیماری روحی، روانی و جسمی برای من داشته، تقریبا من رو بدبخت کرده، خواهش میکنم که این کارو نکنید جز بلا و بدبختی چیزی نداره، و اینکه سوره ناس و وجعلنا زیاد بخونید
نقل قول کردن
0 #19 شهرعبدالله 1396-02-24 06:07
با سلام خدمت همه عزیزان
یکی از کارهای بسیار موثر در پیشگیری و درمان این عادت ناپسند تا قبل از ازدواج تضعیف شهوت با روشهای کاملا سالم و بهداشتی است : به این صورت که باید از خوردن غذاهایی که شهوت را زیاد میکنند پرهیز کنیم. غذاهایی مانند تخم مرغ و پیاز و فلفل و خرما و موز و بیشتر غذاهای پرانرژی و گرم باعث افزایش میل جنسی میشوند. لذا باید از آنها پرهیز شود. برعکس غذاهای ترش یا غذاهای دارای مزاج سرد باعث تضعیف و کاهش شهوت میشوند. آبلیمو و ترشیجات بهترین نمونه برای تضعیف شهوت هستند. میتوان در کنار رژیم غذایی مناسب از داروهای گیاهی تضعیف شهوت هم استفاده کرد. بهترین نمونه آن گیاه اسطوخودوس است که به راحتی در عطاریها قابل تهیه است. توجه داشته باشید که با این روش هیچ آسیبی به دستگاه جنسی وارد نمیشود و بعد از ازدواج با کنار گذاشتن این رژیم غذایی و داروی گیاهی میل و قدرت جنسی به حالت قبل برمیگردد. خداوند همه ما را از وسوسه شیطان و شر نفس در امان بدارد و ما را در مسیر تقوا و عفت موفق گرداند.
نقل قول کردن
-2 #18 ZanjanAli 1396-01-21 18:33
سلام.راستش من یه مشکلی دارم که خیلی اذیت میکنه و متاسفانه نمیتونم اینجا و اینطوری نمیتونم بگم و باید باهاتون صحبت کنم میدونم که باید اینجا بگم ولی توروخدا اگه ممکنه با من تماس بگیرین و یه جوان نجات بدین اجرتون با خدا.
واقعا نیازه که صحبت بکنم تا مشکل حل بشه چون این مشکل داره زندگیم خراب میکنه.
این ای دی تلگرامم: ...
اینم شماره: ...
واقعا ازتون میخام به امام حسین قسمتون میدم که کمکم کنید.

***** پاسخ *****

سلام. شماره‌ی تلگرامم رو تو صفحه‌ی اول بالای صفحه درج کردم. در خدمتتون هستم.
نقل قول کردن
+3 #17 تهرانعلی 1395-12-13 21:16
دوستان اسیر دست گناه استمنا ، توصیه میکنم هر چه زودتر به یک متخصص دستگاه تناسلی برای ضررهای جسمی که تا کنون به خود زدید و همچنین ترک خودارضایی با دارو مراجعه کنید. یکی از این پزشکان آقای دکتر سعید محمدزاده است. سرچ کنید آدرسشو دربیارید. حتما برید تا دیر نشده. التماس دعا.
نقل قول کردن
+1 #16 گلستانحسین 1395-11-16 00:11
من در 12 سالگی به طور کاملا آزمایشی با این عمل آشنا شدم بدون اینکه کسی بهم بگه یا چیز دیگه ای ؛ تا مدت ها بهش معتاد بودم بدون اینکه بدونم عوارضی داره یا گناهه و ... ، وقتی اینا رو فهمیدم که دیگه میشه گفت دیر شده بود. واقعا چرا ؟
نقل قول کردن
+1 #15 تهرانناشناس 1395-11-09 13:56
سلام فقط ازشمایک سوال دارم به خدا قسم اگه ماهواره نبودبه ولله قسم این کاررونمیکردم یک سوال ازشمادارم چرابایدمجازات کارپدرومادررامن بکشم من به این معتقدم که انسان یاازدوستاش ضربه میخوره .یاازخانواده که همون ماهوارست واخرین راه هم که خودش پیش فعال باشه وبره دنبال این کارها اخه چطوربگم اونقدخجالتی بودم که اگه دوستام ازفیلم های غیراخلاقی حرف میزدن صورتم قرمزمیشد وسرم رومینداختم پایین.وبه خودم هم پیش فعال نبودم که برم سراین کارها.اماماهوار ه خدالعنت کنه کسی روکه ماروبه این حجل انداخت دارم گریه میکنم اخه چرابهترین روزهای عمرم به حدررفت چراخداجونم.این کارم اززمانی شروع شدکه به سن تکلیف رسیدم از10سالگی توخونمون ماهواره بود اماگفتم که کنجکاونبودم برم این کارروانجام بدم رسیدم به سن بلوغ پدرومادرم مادوتابرادرروتن هامیذاشتن باماهواره میرفتن دنبال تفریح اخه من پدرمادرنمیگم فرزندم توسن بلوغ چرادوتاجوون روباماهواره بزاریم خونه بریم خلاصه برادرم هم ازمن دوسال بزرگ بود اون به فیلم های زشت نگاه میکرد منم تواتاق مثلا درس میخوندم وقتی میرفت بیرون منم که به سن بلوغ رسیده بودم یواش یواش شروع کردم به این بیماری دچارشدم تاحالا نشده من این کاروانجام بدم اماپشیمون نشم فقط برادربزرگم ازتون یه سوال دارم چرابه خاطربی فکری پدرومادرم جوونی من بایدهلاک شه اگه کسی جواب این سوال روبده من دیگه سوالی ندارم فقط جواب قانغ کننده ازیه سایتی به صورت انلاین پرسیدم به من برگشته میگه مگه به زوربه توگفتن بیاماهواره نگاه کن اخه بی انصاف کسی که تازه به سن بلوغ رسیده هنوزنمیدونه دنیاچه خبره چیکارکنه راحل ترکش هم میدونم تاحالا هزاربارترک کردم امابازم ماهواره ممنون ازسایت خوبتون یاعلی شایدتقدیرماهم همین بوده

***** پاسخ *****

با سلام به شما دوست گرامی! امیدوارم روزی برسه که از همه‌ی آلودگی‌ها رها بشید و با افتخار بتونید پاکی و طهارت خودتون رو جشن بگیرید!

سؤال شما اینه که چرا من باید به آتش اشتباه پدر و مادرم بسوزم. من بچه بودم و قدرت تشخیص درست و نادرست رو نداشتم. اون‌ها درباره‌ی ماهواره رفتار اشتباهی انجام دادند و همین رفتار اشتباه اون‌ها باعث انحراف ناخواسته‌ی من شده. آیا این عدالته که به خاطر اشتباه یکی دیگه، من در بستری آلوده رشد کنم و ناخواسته، آلودگی محیط در من اثر بگذاره؟!

ابتدا جوابی رو که از یه سایت دیگه دریافت کردید، کمی توضیح می‌دم، بعد جواب کامل‌تر رو عرض می‌کنم.

شکی نیست که ویژگی‌های محیط پیرامون در رشد و تربیت انسان خیلی تأثیر می‌گذاره؛ اما برای انسان بالغ، هرگز چنین نیست که تأثیرهای محیطی اختیار و قدرت انتخاب رو از انسان سلب کنه. حتی اگه همه‌ی رفقای من اهل دود و دم و سیگار باشند، باز من می‌تونم از کشیدن سیگار و آلوده شدن به دود خودداری کنم و به همه‌ی گرایش‌های منفی محیطی «نه» بگم. این کار سخته ولی شدنیه. روشن‌ترین دلیلش هم کسانی هستند که در برابر فشارهای محیطی مقاومت کردند و خودشون رو در مسیر درستی رشد دادند. نمونه‌ی بارزش رو می‌تونید در همین سایت با عنوان «دو نامه‌ی تکان دهنده از یک نوجوان ۱۷ ساله» بخونید.
لینک مستقیم:
http://h-shad.ir/index.php/writings/hand-writings/etcetra/201-17

این حرف درباره‌ی انسان‌های بالغ و رشد یافته که قدرت قضاوت و تشخیص حق و باطل رو دارند، درسته؛ اما کسانی هستند که قبل از این‌که به بلوغ و به حد تشخیص برسند، تحت تأثیر عوامل زیستی و فرهنگی و تربیتی محیط خراب خود قرار می‌گیرند و بدون داشتن توان مقاومت، آلوده می‌شن. عدالت خدا رو این‌جا چگونه می‌شه توجیه و تبیین کرد؟!

تبیین عدالت خدا در چنین فرضی از دو زاویه انجام می‌شود:

۱. خدا این تفاوت رو لحاظ می‌کنه و سرنوشت نهایی انسان‌ها رو با توجه به داشته‌هاشون رقم می‌زنه. فکر کنید شما به دنبال خرید یک توپ هستید. دو عدد توپ در مقابل شما است؛ توپ A و توپ B. هر دو توپ کارکرده هستند و خش و ساییدگی‌هایی دارند؛ اما A از B تمیزتر و سالم‌تره. در نگاه اول A نظر شما رو جلب می‌کنه؛ ولی به شما اطلاع می‌دن که A دو ماهه که خریداری شده و در این مدت، دست یک بچه‌ی سه ساله بوده که روزی ده بیست دقیقه توی خونه باهاش بازی می‌کرده. ولی B سه ساله که خریداری شده و در طول این مدت، توپ اصلی یک تیم فوتبال بوده که باهاش روزی پنج ساعت در زمین خاکی تمرین می‌کرده‌اند. با دونستن این تفاوت در زمینه‌های فعالیت، آیا باز شما توپ A رو انتخاب می‌کنید؟ هرگز! شما وقتی صرفاً به خش‌ها و ساییدگی‌های روی توپ نگاه می‌کنید، توپ A رو به توپ B ترجیح می‌دید؛ ولی وقتی از سابقه و زمینه‌ی فعالیت دو توپ مطلع می‌شید، بی‌درنگ توپ B رو به توپ A ترجیح می‌دید،‌با این‌که ظاهرش نامناسب‌تره.

مثال دیگه: دو دانش‌آموز A و B رو در نظر بگیرید که در امتحان آخر سال، A با نمره‌ی ۱۹ و B با نمره‌ی ۱۷ قبول شده‌اند. در نگاه اول شما A رو بر B ترجیح می‌دید و اگه قرار باشه کسی رو نفر اول معرفی کنید، دست A رو بالا می‌برید؛ اما وقتی مطلع می‌شید که A دارای ضریب هوشی بسیار بالایی هست و در یک خانواده‌ی مرفه و غرق در امکانات رفاهی و آموزشی بوده و از انواع کلاس‌های آموزشی و تقویتی بهره‌مند شده؛ ولی B با بهره‌ی هوشی متوسط و در یک خانواده‌ی فقیر و با کم‌ترین امکانات رفاهی و آموزشی درس خونده و در کنار درسش، برای تأمین مخارج تحصیل، هر روز چند ساعت هم کار می‌کرده، بی‌درنگ اونو بر A ترجیح می‌دید و جایزه‌ی اول رو به او می‌دید.

بنابراین اگه کسی به صورت ناخواسته در فضایی قرار گرفته و در شرایطی رشد کرده که ناخواسته برخی ضعف‌ها و کاستی‌ها رو متحمل شده، خدا این شرایط رو لحاظ می‌کنه و امتیاز افراد رو بر اساس وضعیت آغازین و داشته‌ها و نداشته‌های ابتداییشون حساب می‌کنه. یعنی ممکنه شما که در دوران کودکی در محیطی ناسالم رشد کردید، چنان تلاش و مجاهدتی در راه زندگی سالم و درست از خودتون نشون بدید که امتیازتون از کسی که در محیطی سالم و درست زندگی کرده، بیش‌تر باشه؛ هرچند جایگاه فعلی اون فرد از شما جلوتر باشه، ولی مقایسه‌ی جایگاه فعلی با جایگاه آغازین باعث بشه شما از اون فرد جلو بیفتید و جایگاه و مقامتون در نظر خدا بالاتر باشه.

۲. بعضی از نقص‌ها و کاستی‌های زندگی ما که خیال می‌کنیم ناخواسته بوده و ما نقشی در ایجاد اون‌ها نداشتیم، اثر کارهای بد خود ما است؛ اما اثری که پیش پیش به‌شون مبتلا می‌شیم. اگر کسی تو یه خانواده‌ی نامناسب قرار گرفته و رشد پیدا کرده، دلیلش این می‌تونه باشه که خدا با علم خدایی خودش می‌دونست که این فرد در آینده چی خواهد شد و چه‌طور عمل خواهد کرد، و طبق استحقاقی که در آینده از خودش بروز خواهد داد، از الآن جایگاه مناسبش رو براش تعیین می‌کنه و اونو در بستر مناسبش که لایقش هست قرار می‌ده. برای درک آسون‌تر به این مثال توجه کنید:

رئیس شرکتی دو نفر رو با شرایط مساوی استخدام می‌کنه و بعد از تحویل مدارک، باهاشون مصاحبه می‌کنه. یکی رو در بخش انبار به عنوان کارگر می‌پذیره و دیگری رو در بخش مهندسی به عنوان دستیار مهندس. بعد از یک سال کار، اون دو نفر استخدام شده همدیگه رو می‌بینند و با هم صحبت می‌کنند و می‌بینند که اولی به‌خاطر محیط کارش هیچ پیشرفتی نکرده ولی دومی در اثر دستیاری مهندس‌های ماهر کلی مهارت‌های جدید به دست آورده و پیشرفت کرده و بعد از چند ماه دیگه قراره خودش مهندس بشه. اولی به دومی می‌گه: پیشرفت نکردن من به خاطر محیط کارمه. اگه من هم مثل تو در محیطی بهتر بودم، الآن مثل تو پیشرفت کرده بودم. عقب موندن من تقصیر رئیس شرکته که همون اول کار بدون حساب منو فرستاد انبار ولی تو رو فرستاد بخش مهندسی. رئیس شرکت در توجیه این کارش توضیح می‌ده: من با ذکاوت خودم و با بینشی که به برکت سال‌ها تجربه به دست آوردم در همون مصاحبه‌ی استخدام متوجه شدم که نفر اول آدم پرکاری نیست و روحیه و استعداد بالایی نداره؛ به همین دلیل اونو فرستادم به انبار؛ ولی دومی معلوم بود که قابلیت‌ها و توانایی‌های زیادی داره که اگه در محیط مناسب قرار بگیره؛ به‌خوبی می‌تونه شکوفا بشه. به همین خاطر اونو فرستادم به بخش مهندسی و مطمئن بودم بعد از مدتی دستیاری، برای خودش مهندسی می‌شه.

درسته که این تبعیض و تفاوت قائل شدن رئیس شرکت، همون اول کار و قبل از دیدن نتیجه‌ی کار این دو نفر بوده، ولی هرگز بی‌حساب نبوده. رئیس شرکت با علم و ذکاوت خودش تونست آینده‌ی اون‌ها رو پیش‌بینی کنه و متناسب با اون، محیط کار و رشد و پیشرفت اون‌ها رو تنظیم کرد.

خدا هم از آینده خبر داره و می‌دونه ما چه‌قدر تلاش خواهیم کرد و با اختیار و انتخاب خودمون چه قله‌هایی از موفقیت و کمال رو فتح خواهیم کرد. متناسب با تلاش و کوشش و همت ما ـ که در آینده بروز خواهد کرد ـ از الآن محیط و شرایط زندگی ما رو تنظیم می‌کنه. پس اگه محیط رشد من در دوران کودکی، ضعیف و نامناسب بوده، ممکنه دلیلش ضعف و بی‌لیاقتی خود من در طول زندگی آینده باشه.
نقل قول کردن
0 #14 تهرانناشناس 1395-10-25 10:23
سلام بزرگترین راه دوری ازگناه؛ازدواج.ن ماز.بزرگترین عامل گناه ماهواره.دوست نابای محیط
نقل قول کردن
0 #13 کرمانعلی 1395-07-27 13:25
سلام می خاستم بپرسم من که از 12 سالگی شروع کردم والعان که 15 سالمه از این کار دست بکشم دچار بیماری های بعد از ازدواج میشم یا نه

***** پاسخ *****

سلام دوست عزیز. با توجه به این‌که فاصله‌ی شما با ازدواج کم نیست، اگه تو این فرصت باقی مونده پاک و سالم زندگی کنید و به تغذیه و ورزش و معنویت اهمیت بدید، می‌تونید آثار زیان‌بار خودارضایی رو به‌کلی پاک کنید.
موفق و پیروز باشید!
نقل قول کردن
+1 #12 سمناننوید معروف به تواب 1395-07-08 11:25
سلام . دمت گرم که به فکر جوونایی خدا احرتو بده . منم به این گناه الوده شدم
حدود دو سال و الانم هفده روزه که پاکم . لعنت به هر عوضیی که سعی میکنه این عمل رو بی خطر جلوه بده تف به اون . بخوام رک بگم این عمل دهن منو سرویس کرد باید ترک بشه.
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

نبأ عظیم

با نام خدا

(بهار 1387) از پياده‌رو مي‌رفتم و اميرمهدي هم بغلم بود. مردي ميان‌سال در كنار من راه مي‌رفت و با خود چيزهايي مي‌گفت. به طرف من برگشت و گفت:

زمانه‌ي بدي شده. مردم بد شده‌اند. از خدا نمي‌ترسند. منو اذيت مي‌كنند. من از خدا مي‌ترسم...

از حرف‌هايش معلوم بود كمي شيرين عقل است. گفتم: اين دنيا همش همينه؛ خوب و بد قاطي‌اند. زشت و زيبا با هم قاطي شده‌اند. ولي همش كه اين دنيا نيست. ان‌شاءالله روز قيامت خدا حساب همه رو مي‌رسه. اون جا خوب و بد از هم جدا مي‌شن...

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

می‌خوام طلبه بشم، ولی...

پرسش

سلام
آقای شاد خوبی؟
حاضری یه چند دقیقه جای من باشی؟
21 سالمه فوق دیپلم دارم و دارم برای کنکور کارشناسی درس میخونم...
از سال سوم راهنمایی دوست دارم طلبه بشم حتی یه بار تو همون سوم راهنمایی ثبت نام کردم اما حتی برا امتحانش هم نتونستم برم.
همیشه آرزوم بوده از اون ظرف وجودیم به خوبی استفاده کنم اما هیچ وقت نشده درست وحسابی این کار رو بکنم.
بالاخره بعد از چند سال، امسال که برا حوزه ثبت نام میکردن دوباره من بودم و مشکلاتم... تا اینکه مهلت ثبت نام تموم شد.
یه روز به این فکر می‌کردم که اگه مشکلم قبل از ورود به حوزه حل بشه اونوقت چه ظلمی در حق خودم کردم. همین‌طور که داشتم خودم رو می‌خوردم رفتم پشت رایانه و دیدم که مهلت ثبت نام تمدید شده و این در حالی بود که دو هفته بیش‌تر به امتحان نمونده بود.
ثبت نام کردم و با وجود اینکه 3 تا از کتابای آزمون رو نتونستم پیدا کنم، دیروز متوجه شدم قم قبول شدم.

ادامه مطلب...
ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

997433
امروز55
دیروز799
این هفته854
این ماه15641
مجموع997433

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!