سه شنبه, 21 آبان 1398

شماره‌ی پیام‌رسان (فعلاً فقط سروش):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

خطر مرگ! (خودارضایی)

بسم الله
در بين انحراف‌هاي اخلاقي، خودارضايي (استمنا، جلق) سه ويژگي منحصر به فرد دارد؛
اولاً خيلي سهل‌الوصول است و به آساني در دسترس همه قرار دارد و ارتکاب آن هيچ هزينه و زحمتي ندارد؛
ثانياً ضررهاي جسمي و روحي آن بيش‌تر و وحشتناک‌تر از انحراف‌هاي ديگر است.
ثالثاً زمينه‌ساز و مقدمه‌ي انحراف‌هاي ديگر جنسي (مانند زنا و لواط) است. غالباً اگر کسي بتواند در برابر انحراف خودارضايي مقاومت کند، به انحراف‌هاي ديگر دچار نمي‌شود.
متأسفانه در جامعه‌ي ما و احتمالاً در همه‌ي جوامع، بسياري از نوجوانان به دليل ناآگاهي و جهل دچار اين انحراف مي‌شوند و زماني متوجه اشتباه خود مي‌شوند که ديگر دير شده است. من تقصير اصلي را به گردن بزرگ‌ترها (اعم از پدر و مادر و مربيان مدرسه و روحانيون) مي‌گذارم. وقتي ما در اطلاع رساني سالم کوتاهي مي‌کنيم، نوجوان از راه‌هاي ناسالم به مسائل بلوغ و جاذبه‌هاي جنسي دست پيدا مي‌کند و طبيعتاً نتيجه‌ي راه‌هاي ناسالم چيزي جز انحراف نخواهد بود.

روان‌شناسان معتقدند بلوغ جنسي نوجوان، معمولاً چند سال زودتر از بلوغ رواني و اقتصادي وي فرا مي‌رسد. يعني زماني که نوجوان نياز به تأمين ميل جنسي را به شدت در وجودش احساس مي‌کند، هنوز توانايي کافي براي تشکيل يک خانواده و مديريت آن را ندارد.1 بنابراين به روشني مي‌توان گفت: فصل بلوغ، يک فصل حسّاس و احياناً خطرناک است؛ همان‌طور که يک فرصت ناب براي رشد و تعالي است.

خطرناک است، از آن جهت که نيازهاي جنسي ممکن است عقل نوبنياد نوجوان را تحت فشارهاي سنگين هوا و هوس قرار دهد و او را به انحراف بکشد و او نتواند در برابر آن مقاومت کند. فرصت نابي است براي رشد و تعالي، از آن جهت که امتحان سختي است براي پاک زيستن. امتحان هرچه سخت‌تر باشد، تأثير آن (در صورت موفقيت و پيروزي) در رشد معنوي و کمال حقيقي انسان بيش‌تر است.

آگاهي از خطر

براي پيش‌گيري و درمان اين پديده‌ي خطرناک، ابتدا بايد از خطرات آن آگاه شد. در انحراف و اشتباه بودن اين کار، همين بس که از نظر خداوند، اين کار جزء گناهان کبيره است. در قرآن کريم، خودارضايي و هرگونه انحراف جنسي ديگر، تجاوز از خطوط قرمز احکام الهي قلمداد شده است2. در روايات اهل بيت عليهم‌السلام از اين عمل شرم‌آور، با عبارت « نکاح با خود» ياد شده است و آمده است که خداوند در روز قيامت با کسي که با خودش نکاح مي‌کند (يعني خودارضايي مي‌کند) سخن نخواهد گفت3. در بعضي روايات زشتي خودارضايي با زشتي عمل کسي که مفعول لواط واقع مي‌شود، برابر دانسته شده است4. در روايتي ديگر آمده است: کسي که خودارضايي مي‌کند مورد لعن و نفرين است5.
انحراف‌هاي جنسي به‌ويژه خودارضايي ضربه‌هاي مهلکي هم بر جسم و هم بر روح انسان وارد مي‌کند. از نظر جسمي، سلامتي انسان را به شدت و به صورت خيلي ترسناکي تهديد مي‌کند. از نظر روحي هم، انسان را از تعادل لازم براي داشتن يک زندگي شيرين محروم مي‌کند؛ انگيزه و اميد را در دل مي‌ميراند و نااميدي و سستي و احساس پوچي را بر فکر و احساس انسان مسلط مي‌کند.

آسيب‌هاي جسمي

آسيب‌ها و عوارض جسمي خودارضايي طبق تحقيقات دانشمندان (حتي به اعتراف دانشمندان غربي که گاه توصيه به خودارضايي مي‌کنند!) به سه مرحله تقسيم مي‌شود:

1. مرحله‌ي مشکل‌ساز: عوارض شايع در اين مرحله عبارتند از: خستگي و کوفتگي، نداشتن تمرکز حواس، و ضعف حافظه.

2. مرحله‌ي گرفتاري شديد: آسيب‌هاي شايع در اين مرحله، علاوه بر عوارض مرحله‌ي قبل عبارتند از: تغييرات سريع خُلقي، حساسيت بيش از حد و زودرنجي، کمردرد، نازک شدن موها، ناتواني جنسي در جواني، و بي‌خوابي يا بدخوابي.

3. مرحله‌ي گرفتاري بسيار شديد (اعتياد): در اين مرحله، ريزش شديد مو، تار شدن ديد چشم‌ها، وزوز گوش، انزال زودرس و غيرارادي و يا خروج مني به صورت قطره قطره، درد کشاله‌ي ران و ناحيه‌ي تناسلي، و درد ناحيه‌ي لگن و استخوان دنبالچه هم به عوارض دو مرحله‌ي قبل اضافه مي‌شود.

آسيب‌هاي روحي و رواني

درباره‌ي آسيب‌هاي روحي و رواني خودارضايي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

ـ استرس و اضطراب؛

ـ منزوي شدن و گوشه‌گيري؛

ـ افسردگي؛

ـ بي‌نشاطي و لذت نبردن از زندگي؛

ـ تنفر از خود؛

ـ بداخلاقي و تندخويي؛

ـ زودرنجي؛

ـ ضعف اراده؛

ـ احساس حقارت؛

ـ کاهش اعتماد به نفس؛

ـ عذاب وجدان و احساس گناه دائمي.

آسيب‌هاي اجتماعي

درباره‌ي آسيب‌هاي اجتماعي خودارضايي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

ـ ناتواني در برقراري ارتباط سالم اجتماعي؛

ـ ناسازگاري خانوادگي؛

ـ بي‌ميل شدن به همسر و ازدواج و ناتواني در برقراري ارتباط با همسر؛

ـ احساس طرد شدن (کسي مرا دوست ندارد)؛

ـ از بين رفتن عزت نفس، پاکي، شرافت، و جايگاه اجتماعي؛

به نظر من بزرگ‌ترين آسيب‌ جسمي خودارضايي، آسيبي است که به قواي جنسي و دستگاه تناسلي وارد مي‌کند. يعني کساني که مدت طولاني مبتلا به اين انحراف هستند، بعد از ازدواج نمي‌توانند از رابطه‌ي زناشويي به‌طور کامل و سالم بهره‌مند شوند. احتمال بچه‌دار نشدن درباره‌ي اين‌ها زياد است. اگر هم بچه‌دار شوند، احتمال ناقص بودن فرزندشان زياد است.

«به شدت مبتلا به خودارضايي بود. بعد از ازدواج، در اولين روز بعد از عروسي، بعد از برقراري اولين رابطه‌ي زناشويي با همسر خود، دچار خون‌ريزي شديد از ناحيه‌ي دستگاه تناسلي خود شد و آن‌قدر خون از بدنش رفت تا در نهايت ذلت و خواري مرد.»

بزرگ‌ترين آسيب روحي خودارضايي نيز به نظر من، ضعف و سستي عزم و اراده است. خودارضايي يک اعتياد است. مهم‌ترين ابزار لازم براي مقابله با اعتياد، تصميم قوي و اراده‌ي آهنين است. درحالي‌که خودارضايي عزم و اراده را به راحتي مي‌پوساند و از بين مي‌برد.

«در اثر افراط در خودارضايي، چنان بي‌اراده شده بود، که با کوچک‌ترين تحريک شهواني، اقدام به خودارضايي مي‌کرد، حتي زماني که در خانه پيش پدرش بود. يعني اين‌قدر اراده نداشت که بلند شود و در يک جاي خلوتي به اين کثافت‌کاري بپردازد.»

علل و عوامل خودارضايي

حال که خطر اين باتلاق هولناک را شناختيم، در گام بعدي لازم است عوامل افتادن در اين دام شيطاني را بشناسيم:

1. خلوت و تنهايي

طبق گفته‌ي دبس موريس، خودارضايي «مرض تنهايي» ناميده مي‌شود. تنهايي به منزله‌ي حصاري است که نوجوان به دور خودش مي‌کشد و در خلوت خود وسوسه مي‌شود و بر اثر دست‌ورزي با اندامش، کم‌کم لذت‌هايي را تجربه مي‌کند و همين امر باعث نزديک شدن به باتلاق خودارضايي و فرورفتن در آن مي‌شود.
«در سال‌هاي نزديک بلوغ، به بهانه‌ي درس خواندن براي امتحانات، در خانه تنها بودم و از سر کنجکاوي به خودارضايي پرداختم. بعد اين عمل گريبانگيرم شد.»

2. رفيق منحرف و ناباب

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: با انسان شرور و بدکار هم‌نشيني و رفاقت نکن؛ چرا که شخصيت تو شرارت‌هاي او را مي ربايد (از او اثر مي‌پذيري) بدون آن‌که خودت بفهمي!6

3. عوامل تحريک کننده‌ي شهوت

عواملي از قبيل: کتاب‌ها و رمان‌هاي عشقي و جنسي، روزنامه‌ها و مجلات مختلف، عکس‌ها و پوسترهاي تحريک کننده (ورزشکاران و هنرپيشه‌ها)، فيلم‌ها و سي‌دي‌هاي مبتذل، کليپ‌هاي صوتي و تصويري تحريک کننده، شبکه‌هاي ماهواره‌اي و وب‌سايت‌ها و وبلاگ‌هاي اينترنتي، وضعيت نامناسب حجاب در کوچه و خيابان، نبودن حريم مناسب در روابط بين دختران و پسران، و...
«متأسفانه مشکل من بيش‌تر به‌خاطر دسترسي به سايت‌هاي غيراخلاقي اينترنت و مشاهده‌ي تصاوير و گاهي فيلم‌هاي غيراخلاقي مي‌باشد. يعني از وسوسه شروع مي‌شود و سپس در موقعي که تنها هستم اين وسوسه شديدتر شده، در نهايت به اين عمل زشت مي‌انجامد.»

4. بيکاري و نداشتن برنامه براي اوقات فراغت

کسي که بي‌برنامه است و اوقات بيکاريش به بطالت مي‌گذرد، معمولاً ذهنش مورد هجوم افکار مختلف قرار مي‌گيرد. هر فکري ذهن او را به سمت خودش مي‌کشاند. فرد بيکار هم بسياري از اوقات براي پرکردن وقتش ممکن است تسليم وسوسه‌هاي شيطان شود و به گناه آلوده شود.

5. چشم‌چراني

ز دست ديده و دل هردو فرياد          که هرچه ديده بيند دل کند ياد
بسازم خنجري نيشش ز فولاد          زنم بر ديده تــــــا دل گردد آزاد

امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: «نگاه به نامحرم تيري مسموم از تيرهاي شيطان است. و چه بسا نگاهي کوتاه که حسرتي طولاني به‌جا مي‌گذارد.»7

«به محض رفتن به خانه‌ي برخي از اقوام و يا آمدن آن‌ها به خانه‌ي ما و ديدن بعضي از زنان و دختران و يا ديدن فيلم‌هاي زننده در خانه‌ي آن‌ها، به سراغ اين گناه لعنتي مي‌روم.»

بسياري از عوامل تحريک کننده‌ي شهوت، بصري است. اگر ما بتوانيم نگاهمان را به خوبي کنترل کنيم، از دام بخش عمده‌اي از عوامل تحريک کننده رهايي يافته‌ايم.

6. دوستي با جنس مخالف

منظور از دوستي، هرگونه ارتباطي است که به تحريک شهوت منجر شود؛ حال چه ارتباط حضوري باشد، چه تلفني، چه از طريق نامه، چه چت کردن، و غيره.

«من در ارتباط با دوست‌دخترم، هيچ خيانتي به او نکردم؛ ولي خودم گرفتار خودارضايي شدم. هروقت از او جدا مي‌شدم، تصوير او و صحبت‌هايي که گاهي در مورد مسائل جنسي بين ما ردوبدل مي‌شد، دائم به ذهنم مي‌آمد. آن‌قدر فشار جنسي را تحمل مي‌کردم تا اين‌که طاقتم تمام مي‌شد و دست به خودارضايي مي‌زدم.»

7. اضطراب و نگراني

دوره‌ي نوجواني و جواني با اضطراب‌هاي مختلفي همراه است؛ اضطراب از آينده، ازدواج، شغل، ادامه‌ي تحصيلات، نگراني از سلامتي جسمي و رواني، و غيره. نوجواني که نتوانسته علت واقعي تشويش و نگراني‌اش را شناسايي و برطرف کند، ممکن است با خيال رسيدن به آرامش، دست به دامن خودارضايي شود. اين کار آرامشي نسبي در او ايجاد مي‌کند؛ غافل از اين‌که همين کار، اضطراب و تشويش‌هاي غيرقابل تحمل‌تري را در پي دارد.

«راستش را بخواهيد، مدتي است وقتي دچار اضطراب شديدي مي‌شوم ناخودآگاه به استمنا روي مي‌آورم.»

8. لباس نامناسب

لباس‌هاي تنگ و چسبان، باعث افزايش جريان خون در ناحيه‌ي کمر و لگن خاصره مي‌شود و افزايش جريان خون در اين نواحي، باعث تحريک دستگاه تناسلي و افزايش تمايلات شهواني مي‌شود. هم‌چنين لباس‌هاي زير بسيار نرم و يا بسيار زبر نيز باعث تحريک است.

9. اطلاعات نادرست و مفيد پنداشتن خودارضايي

برخي به اشتباه گمان مي‌کنند که خودارضايي نه‌تنها ضرر ندارد، بلکه براي بدن مفيد و سودمند است و باعث آرامش فرد مي‌شود. در بخش بيان ضررها و آسيب‌هاي خودارضايي، نادرستي اين پندار معلوم شد.

پيش‌گيري از ابتلا

از آن‌جايي که پيش‌گيري مقدم بر درمان است، من هم راه‌هاي پيش‌گيري را قبل از بيان راه‌هاي درمان عرض مي‌کنم. خوش به حال کساني که به بلوغ جنسي رسيده‌اند ولي حتي يک بار هم به اين گناه آلوده نشده‌اند. براي ادامه‌ي اين پاکيزگي به نکات ذيل توجه کنيد:

1. ورزش

منظور از ورزش در اين‌جا، ورزشي است که بدن را به تحرّک اساسي وادار کند و باعث خستگي و عرق شود. چنين ورزشي از چند جهت از خطر ابتلا به خودارضايي پيش‌گيري مي‌کند؛ اول اين‌که نيرو و کالري بدن را مصرف مي‌کند و ديگر انرژي و قوتي براي شهوت‌راني باقي نمي‌ماند. دوم اين‌که با پرکردن اوقات فراغت، فرد را از بيکاري دور مي‌کند. سوم اين‌که باعث نشاط و طراوت روحي مي‌شود و اضطراب و نگراني را کم مي‌کند. چهارم اين‌که با ايجاد خستگي شديد، فرد را براي داشتن يک خواب سريع و راحت و آرام و بدون وسوسه و خيالات، آماده مي‌کند. پنجم اين‌که صبر و استقامت فرد را بالا مي‌برد و با تقويت اراده، به مقاومت در برابر هوس‌هاي شهواني ياري مي‌رساند.

همه‌ي اين فوايد، در ورزش گروهي افزايش مي‌يابد. ورزش گروهي بر ورزش تکي به شدت ترجيح دارد.

2. تنظيم برنامه‌ي خواب

تا کاملاً خسته نشده‌ايد، به رخت‌خواب نرويد. اگر به هر دليل مجبور شديد بدون احساس شديد خواب، به رخت‌خواب برويد، حتماً يک کتاب با خود همراه داشته باشيد و تا سنگين شدن پلک‌هايتان آن را مطالعه کنيد. در طول روز نخوابيد و خستگي روزانه‌تان را براي خواب شبانه نگه‌داريد. صبح که از خواب بيدار مي‌شويد، زود از رخت‌خواب بلند شويد و در رخت‌خواب بيدار نمانيد. هرگز به روي شکم نخوابيد. رخت‌خوابتان نبايد خيلي گرم و نرم باشد. هميشه لباس مناسب داشته باشيد و هرگز عريان و نيمه‌عريان نخوابيد. هرگز در اتاق تنها نخوابيد، اگر به هردليلي مجبور بوديد، حتماً در اتاق را کاملاً باز بگذاريد. در حد توان مستحبات ديني را هنگام خواب رعايت کنيد (وضو، بررسي اعمال روز، تلاوت قرآن، ذکر گفتن، رو به قبله خوابيدن و غيره).

3. پرهيز از پرخوري

پرخوري ضررهاي زيادي دارد که يکي از آن‌ها، تحريک شهوت است. مخصوصاً شام را غذاي سبک بخوريد و اجازه ندهيد شامتان دير شود تا مجبور نباشيد با شکم پر بخوابيد. سعي کنيد شام را در اول شب ميل کنيد تا وقت غذا با وقت خواب فاصله داشته باشد.

پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله توصيه مي‌فرمايند: تا کاملاً سير نشده‌ايم و هنوز ميل به غذا داريم، دست از خوردن بکشيم.

4. فرار از تنهايي

5. قطع ارتباط با رفقاي ناباب و منحرف

6. پرهيز از عوامل تحريک کننده‌ي شهوت

عواملي را که ممکن است ما را در معرض تحريک شهوت قرار دهد (از بين عواملي که پيش‌تر گفته شد) بررسي کنيم و مواردي که ممکن است ما را گرفتار کند، شناسايي کنيم و براي پرهيز از آن‌ها برنامه‌ي جدي داشته باشيم.

7. کنترل نگاه

8. کنترل خيال

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: فکر و خيال گناه عاقبت به انجام گناه منجر مي‌شود.8

وقتي کسي به خيالات شهوت‌انگيز اجازه مي‌دهد وارد ذهنش شود، مثل اين است که شعله‌ي سوزان آتشي را وارد اتاقش کرده باشد؛ اين شعله بالاخره کل خانه را به آتش مي‌کشد. حتي اگر منجر به آتش‌سوزي نشود، سياهي و دودش خانه را پر مي‌کند.

ذهن و فکر را هميشه درگير موضوعات مهم و مفيد بکنيد تا در اثر بيکاري به تخيلات بيهوده و خطرناک روي نياورد. هميشه موضوعات مفيد علمي، اجتماعي، سياسي، اعتقادي، مذهبي و غيره در انبار ذهنتان داشته باشيد و هنگامي که احساس کرديد تخيلات شيطاني به ذهنتان هجوم مي‌آورند، ذهنتان را به يکي از موضوعات مفيد و جذاب مشغول کنيد. ياد خدا و تلاوت قرآن و گفتن ذکر مخصوصاً ذکر شريف صلوات براي تطهير خيال توصيه مي‌شود؛ همان‌طور که مطالعه‌ي کتاب‌هاي مفيد کوچک و جذاب که مي‌توانيد هميشه همراه خود داشته باشيد توصيه مي‌شود.

اگر هجوم خيالات زياد شد و باعث تحريک شديد شهوت شد، در اين صورت براي تغيير اوضاع، بايد جوّي را که شما را دربرگرفته، به هم بريزيد و از آن خارج شويد:

ـ تغيير مکان بدهيد؛ مثلا از خانه خارج شويد و به مسجد برويد؛

ـ حرکات شديد و خسته کننده‌ي ورزشي انجام بدهيد؛

ـ دوش آب خنک بگيريد؛

ـ دو رکعت نماز بخوانيد؛

ـ با يک دوست خوب و مؤمن تماس بگيريد و با او صحبت کنيد؛

ـ و کارهايي از اين قبيل.

استفاده از «کش شوک» نيز در اين گونه موارد مفيد است؛ يعني يک کش را برداريد و چند بار با کشيدن آن پوست بدن خود را بنوازيد! اين کار علاوه بر ايجاد يک شوک خفيف که از نظر روان شناسي براي تغيير فضاي حاکم مفيد است، شما را به ياد درد و رنج‌هاي دنيوي و اخروي شهوت‌راني مي‌اندازد و باعث مي‌شود راحت‌تر بر وسوسه‌هاي شيطان غلبه کنيد.

9. برنامه‌ريزي همه‌جانبه و مديريت اوقات فراغت

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: اگر نفس را به کاري مشغول نکني، او تو را به خودش مشغول مي‌کند.9

همان‌طور که در طول سال تحصيلي براي حضور در کلاس و مدرسه برنامه‌ي دقيق داريد و به موقع مي‌رويد و به موقع مي‌آييد، بقيه‌ي ساعات شبانه‌روزتان و ايام تعطيلي تابستان و نوروز و مانند آن را هم بايد با برنامه‌ريزي دقيق و قابل اجرا مديريت کنيد تا يک لحظه وقت خالي براي جولان دادن شيطان نباشد. منظور اين نيست که تمام‌وقت بايد درس بخوانيد و تفريح نداشته باشيد؛ بلکه منظور اين است که حتي شادي و تفريحتان هم بايد با برنامه باشد.

اگر درس و تحصيلتان تمام شده است، حتماً به کاري مشغول شويد؛ هرچند اگر به درآمدش نياز نداشته باشيد و هرچند اگر کار ساده و پيش‌پاافتاده‌اي باشد. چه کار زيبايي است اين‌که بعضي از دانش‌آموزان در تعطيلات تابستان به سراغ کاري مي‌روند تا هم نفسشان را مشغول کنند و هم چيزي ياد بگيرند و هم درآمدي داشته باشند!

10. روزه گرفتن

رسول اکرم ـ‌صلي الله عليه و آله‌ـ مي‌فرمايد: «اي جوانان، به شما سفارش مي‌کنم ازدواج کنيد و همسري براي خود برگزينيد. اگر شرايط ازدواج مهيا نيست، زياد روزه بگيريد.»10

روزه گرفتن از چند جهت به ما ياري مي‌رساند: اول اين‌که با کم شدن خوراک، انرژي و کالري زيادي در بدن جمع و منجر به تحريک شهوت نمي‌شود. دوم اين‌که روزه گرفتن حال و هواي معنوي ايجاد مي‌کند که به نوبه‌ي خود نقش مهمي در مبارزه با شيطان دارد. سوم اين‌که باعث تقويت اراده و در نتيجه بالا رفتن سطح تقوا در درون ما مي‌شود (لعلکم تتقون).

البته در روزه گرفتن هم بايد اعتدال را رعايت کرد. علاوه بر روزهاي مستحب، هفته‌اي يکي دو روز روزه گرفتن سفارش مي‌شود.

11. مديريت استحمام

حمام رفتن از چند جهت زمينه‌ي مناسب براي خودارضايي را فراهم مي‌کند: تنها بودن در يک فضاي دربسته، حداقل بودن پوشش بدن، امکان نگاه و لمس همه‌ي اعضاي بدن و... همه و همه اموري هستند که احتمال ارتکاب اين گناه را براي کسي که از تقوا و اراده‌ي بالايي برخوردار نيست، آسان مي‌کنند. از اين رو براي حمام کردن بايد به اين نکات توجه کنيم:

ـ مدت حمام تا جايي که ممکن است کوتاه باشد (حداکثر 15 دقيقه).

ـ هرگز به طور کامل عريان نشويد و لباس زير را تا آخرين لحظات بر تن داشته باشيد.

ـ از ليف و صابون زدن به اندام تناسلي اجتناب کنيد و به شستن با آب اکتفا کنيد.

ـ هرگز به اندام تناسلي خود دست نزنيد و حتي به آن نگاه هم نکنيد. از وراندازي اندام ديگر خود (مستقيم و با آينه) نيز بپرهيزيد.

12. پرورش و تقويت ايمان و معنويت

مهم‌ترين عامل پيش‌گيري از انحرافاتي مثل خودارضايي، پرورش معنويت و تقويت ايمان است. اگر کسي خدا را با تمام وجود باور داشته باشد و با او ارتباط صميمي و عاشقانه داشته باشد و بداند که ريزترين کارهايش پيش چشم خدا است، شرم و حيا هرگز به او اجازه نمي‌دهد که در محضر خدايش بي‌ادبي کند.

همه مي‌دانيم که مهم‌ترين عامل براي تقويت ايمان و معنويت، توجه به نماز، مخصوصاً نماز اول وقت و با حضور قلب است.

روش‌هاي درمان

همه‌ي مطالبي که براي پيش‌گيري بيان شد، همه‌ي آن‌ها براي درمان هم لازم و ضروري است. براي نوجواني که تاکنون يک بار هم به اين گناه آلوده نشده است، پيش‌گيري يعني مراقبت و تلاش براي پاکيزگي و سلامتي دائمي. همين پيش‌گيري براي کسي که مبتلا به خودارضايي است، يعني جلوگيري از ابتلا و فرورفتن بيش‌تر در اين باتلاق مرگ‌بار. پس راه‌هاي پيش‌گيري اگر مورد توجه مبتلايان قرار نگيرد، درمان غيرممکن است.

علاوه بر مطالب طرح شده در بخش پيش‌گيري، براي درمان اين انحراف بايد به نکات مهمي توجه داشت:

1. اعتقاد به درمان‌پذيري

تا کسي به امکان‌پذيري کاري اميد و اعتقاد نداشته باشد، هيچ‌گونه تلاشي نمي‌تواند انجام بدهد. بايد دانست که اين انحراف با همه‌ي خطري که دارد قابل درمان است و همه‌ي آسيب‌هاي جسمي و روحي و اجتماعي و معنوي آن قابل ترميم است. البته روشن است که هرچه عمق آسيب‌ها بيش‌تر باشد، ترميم آن هم سخت‌تر و روند معالجه و درمان نيز نيازمند تلاش و همت بيش‌تري خواهد بود.

«تابستان سال سوم دانشگاه، آن‌روز زيباترين روز بهاري زندگاني‌ام بود. بعد از نماز ظهر دست‌هايم را به سوي درگاهش بلند کردم و با تمام وجود فرياد زدم:
خداااااااااا مي‌خوام آدم شم خدااااااااااااا! کمکم کن و جوابم را بده!

يادم است آن روز اين تصميم از اعماق قلبم بلند مي‌شد و به درگاه حضرت دوست مي‌رفت. نمي‌دانم آن لحظه بين من و خدا چه گذشت؛ ولي آن‌شب را براي نماز شب از خواب بلند شدم. الله اکبر! با تمام وجود شروع کردم به خواندن نماز و در تمام نماز عاشقانه گريستم و با او درد دل کردم؛ نمازي که دلم مي‌خواست هيچ‌گاه پايان نپذيرد... الآن هفت ماه است که موفق شده‌ام با کمک خدا اين عمل را ترک کنم. مي‌دانم که اگر اراده کنم مي‌توانم همين روند را ادامه بدهم.»

2. تدريجي بودن درمان

کسي که چند ماه يا چند سال مبتلا به خودارضايي بوده است، نبايد انتظار داشته باشد که در عرض چند روز به کلي درمان شود و از اين اعتياد نجات پيدا کند. درمان انحرافي که به صورت عادت درآمده، در زمان کوتاه، خيلي مشکل است اگر نگوييم غيرممکن است. گاهي اوقات درمان خودارضايي به اندازه‌ي مدت ابتلا، نيازمند زمان است.

اگر کسي با همت و اراده توانست در مدت کوتاهي از اين گناه به کلي دور شود، نبايد خيال کند همه‌چيز تمام شده. اين بي‌توجهي گاه دچار غفلت و اسارت دوباره در دام شيطان مي‌شود. به جرأت مي‌گويم: تا پايان عمر از خطر خودارضايي و از مکر شيطان ايمن نباشيد و همواره به شدت مراقب باشيد.

3. تقويت اراده

مهم‌ترين نکته در درمان خودارضايي، اراده و خواست خود فرد است. اگر فرد مبتلا خودش با اراده‌اي قاطع و جدّي نخواهد درمان شود، با قاطعيت بايد گفت که درمان او ممکن نيست. و در مقابل اگر او با تمام وجود اراده کند، هيچ مانعي نمي‌تواند راهش را سد کند.

همان‌طور که در گذشته گفتيم، يکي از آسيب‌هاي خودارضايي، تضعيف اراده است. پس فرد مبتلا براي درمان خود ابتدا بايد اراده‌اش را تقويت کند.

چند نکته براي تقويت اراده:

ـ «تلقين» يک راه اساسي براي تقويت اراده و ايجاد باور است. هر روز جملاتي که انرژي مثبت دارند در ذهنتان مرور کنيد و حتي به زبان بياوريد. جملاتي مانند: «من اراده‌ي لازم براي انجام کارهايم را دارم. هيچ چيز نمي‌تواند اراده‌ام را متزلزل کند. اراده‌ام هرروز محکم‌تر مي‌شود. من بايد موفق شوم.»

کلمات «نمي‌شود، نمي‌توانم، غيرممکن است، امکان ندارد» و مانند آن را از ليست واژگان ذهنتان پاک کنيد و هرگز آن‌ها را به‌کار نبريد.

شايد بگوييد: گفتن چند جمله‌ي ساده چگونه مي‌تواند اراده‌ي انسان را تقويت کند؟ حداکثر چيزي که تلقين به ما مي‌دهد، يک باور کاذب و خودساخته است!

در پاسخ بايد گفت: اراده‌ي انسان هر غيرممکني را ممکن مي‌کند. چيزي در جهان قدرتمندتر از اراده‌ي انسان نيست. اين يک واقعيت است. تنها مشکلي که مانع به‌کارگيري اين اراده مي‌شود، غبار نگاه‌هاي منفي و حرف‌هاي مأيوسانه است. تلقين مثل بادي تند، اين غبارها را کنار مي‌زند و قدرت واقعي اراده رخ مي‌نماياند.

ـ داشتن نظم و برنامه و تمرکز در زندگي و انجام کارها به بهترين و زيباترين شکل و پرهيز از آشفتگي و بي‌نظمي، اراده را قوي و نيرومند مي‌کند.

ـ «نه» گفتن را ياد بگيرد. به بهانه‌هاي مختلف و در فرصت‌هاي مناسب، «نه» بگوييد؛ به خواسته‌هاي خودتان، به خواسته‌هاي ديگران نه بگوييد؛ البته درجايي که مشکلي براي کسي ايجاد نکند. مثلاً وقتي هوس آب‌ميوه کرده‌ايد، به هوستان «نه» بگوييد و به يک ليوان آب اکتفا کنيد. يا مثلاً اگر رفيقي داريد که به ندرت با او مخالفت مي‌کنيد، گاهي بدون دليل و صرفاً براي تمرينِ «نه» گفتن، در مسأله اي که مشکلي ايجاد نمي‌کند با او مخالفت بکنيد. توانايي مخالفت يکي از نشانه‌هاي داشتن اراده‌ي نيرومند است.

ـ استمرار بر نماز اول وقت به شدت اراده را تقويت مي‌کند.

ـ سحرخيزي و دوري از خواب زياد و پرخوري براي تقويت اراده ضروري است.

ـ تقويت اراده بدون دوستي و رفاقت با افراد بااراده و موفق و پرهيز از نشست و برخاست با افراد سست عنصر، کاري سخت و ملال‌آور است.

ـ اگر احياناً به هر دليلي تصميمتان شکست و مرتکب اشتباه شديد، هرگز نااميد نشويد و اين شکست را مقدمه‌ي پيروزي‌هاي بعدي بکنيد و اين عقب‌ماندگي را به يک دورخيز حساب‌شده براي حمله و هجوم پرقوت تبديل کنيد.

4. ياد مرگ و قيامت

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: هرگاه نفستان خواست شما را به سوي شهوت بکشد، مرگ را برايش يادآوري کنيد.11

اگر ما به محدود و زودگذر بودن لذت‌هاي دنيوي توجه کنيم و بدانيم که سعادت حقيقي ما در آخرت، در گرو زندگي زيبا و سالم در اين دنيا است و مجازات دردناک گناه و عصيان را باور داشته باشيم، به راحتي مي‌توانيم در برابر هوس‌ها مقاومت کنيم و زير بار فشارهاي شهوت نرويم.

5. مشارطه، مراقبه، و محاسبه

شاه‌کليد خودسازي استفاده از قاعده‌ي «مشارطه، مراقبه، و محاسبه» است. اين مطلب در کتاب‌هاي اخلاقي فراوان ياد شده است.

مشارطه يعني اول صبح که از خواب بيدار مي‌شويم، قبل از هرکاري با خود شرط ببنديم امروز دست از پا خطا نخواهيم کرد و نسبت به تعهدات خود بايد پايبند باشيم.

مراقبه يعني در طول روز به شدت بايد مراقب خود و اعمال خود باشيم.

محاسبه يعني شب هنگام خواب، چند دقيقه‌اي را به حساب و کتاب و بررسي اعمال روزانه و سنجش ميزان موفقيت در عمل به تعهدات بپردازيم. اگر عمل به تعهدات رضايت‌بخش بود، خدا را شکر بگوييم و خودمان را تشويق کنيم (با اموري که مورد پسند و لذت است؛ مثل خوردن خوراکي مورد علاقه يا انجام تفريح مورد علاقه و مانند آن) و اگر رضايت‌بخش نبود، به ميزان اشتباهات انجام شده، استغفار کنيم و خودمان را تنبيه کنيم (با انجام کارهاي سخت و دشوار مثل: روزه، گرسنگي و تشنگي محدود، محروميت از خوراکي يا تفريح دلخواه، و مانند آن).

نکته‌ي مهم در مشارطه (ايجاد شرط و شروط و تعهدات لازم) اين است که مدت زمان مشارطه بايد محدود و مشخص باشد. يعني در ابتداي کار هرگز نبايد تصميم ابدي (براي هميشه) گرفته شود. اگر فرد مبتلا با خودش شرط کند: «ديگر هرگز حق نداري دست به اين کار بزني»، نامحدود بودن زمان تعهد، انگيزه‌ي اجراي آن را از بين مي‌برد. شايد در ابتدا او به اين تعهد پايبند باشد ولي چون موفقيتي احساس نمي‌کند، کم‌کم سست مي‌شود و ممکن است تعهدات خود را بشکند. از اين رو، مدت زمان عمل به شرط و تعهد، بايد مشخص باشد. مثلاً کسي که عادت دارد هرروز خودارضايي کند، در آغاز درمان، بايد مدت زمان شرط دوري از عوامل خودارضايي را «يک روز» قرار بدهد، نه بيش‌تر. البته معناي اين محدوديت زماني اين نيست که «بعد از پايان يافتن امروز، مي‌توانم گناه کنم»، بلکه معنايش اين است: «فعلاً فقط امروز برايم مهم است. کاري با فردا ندارم. امروز را بايد با سلامتي طي کنم. درباره‌ي فردا و پس‌فردا بعداً تصميم مي‌گيرم». اگر زمان شرط و تعهد مشخص باشد، بعد از پايان يافتن زمان، فرد احساس موفقيت مي‌کند و با انگيزه‌ي بيش‌تري به ادامه‌ي مراحل درمان مي‌پردازد.

کسي که باور ندارد حتي يک روز بدون خودارضايي سپري کند، هرگز نمي‌تواند تصميم بگيرد براي هميشه خودارضايي را کنار بگذارد. او بايد براي امروز خود تصميم بگيرد و تلاش کند. وقتي توانست يک روز بدون آلودگي سپري کند، آن وقت برايش ثابت مي‌شود که او مي‌تواند يک روز خودارضايي را کنار بگذارد. به اين ترتيب او طعم موفقيت را مي‌چشد و در نتيجه، باورش تقويت مي‌شود و با اعتماد به نفسي قوي‌تر گام‌هاي بعدي را بلندتر برمي‌دارد.

«عهد و پيماني که با خودم بسته‌ام و الآن حدود هشت سال از عمرش مي‌گذرد و تا کنون به آن پايبند بوده‌ام، چنين است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضايي شکست خوردم، بر من واجب است که هفت روز روزه بگيرم؛ سه روز آن بايد بلافاصله پس از شکست و پشت سر هم باشد و چهار روز ديگر در طي يک ماه پس از روز شکست به‌جا آورده شود. اين جريمه‌اي که براي خودم گذاشته‌ام، بسيار کمکم کرده است.»

6. توجه به ارزش و جايگاه انسان

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايند: کسي که براي خودش احترام و شخصيت قائل باشد، هوس‌ها و شهواتش در نظرش حقير و پست مي‌شود.12

اگر انسان به ارزش و منزلت خودش پي ببرد و بداند که خدا براي چه هدفي او را آفريده است، اگر باور کند که مي‌تواند از فرشتگان هم فراتر برود و به مقاماتي دست يابد که خدا به او بنازد، هيچ‌وقت حاضر نمي‌شود که وجود نازنين خود را با گناه آلوده کند. اگر هم آلوده باشد، تمام تلاش خود را براي پيراستن آن به کار مي‌بندد و لحظه‌اي در مسير زندگي زيبا سستي نمي‌کند.

7. دعا و استمداد از عالم بالا

تمامي راهکارهايي که در مورد پيش‌گيري و درمان خودارضايي گفته شد، به شرطي تأثير مي‌گذارند که عاجزانه از خداوند درخواست کمک نماييد و باور داشته باشيد که همه‌ي کارها به دست او است. درباره‌ي دعا و طلب کمک از خدا و هم‌چنين توسل به اهل بيت عليهم‌السلام کوتاهي نکنيد.

8. ازدواج

ازدواج تنها راه سالم براي تأمين نياز جنسي و بهترين و زيباترين راه آن است. کسي که در مسير تأمين نياز جنسي خود دچار انحراف شده است، در کنار جبران خسارت‌ها، بايد به راه درست يعني ازدواج روي بياورد. در اسلام به ازدواج در اول جواني بسيار توصيه شده است. البته اين تسريع نبايد منجر به عجله‌ي نابه‌جا شود. در عين واقع‌بيني و دوري از شتاب‌زدگي، بايد تلاش کنيد و موانع واهي و بي‌اساس را از بين ببريد.

تذکر: اگر کسي در اثر افراط در خودارضايي دچار آسيب‌هاي جدي جنسي شده باشد، اقدام به ازدواج قبل از معالجه‌ي کامل، نه تنها سودي ندارد بلکه باعث دردسر بيش‌تر خواهد شد. چنين کسي بايد ابتدا تحت مراقبت پزشک، درمان خود را به پايان ببرد و بعد از بهبودي کامل، اقدام به ازدواج کند.

براي مطالعه‌ي بيش‌تر درباره‌ي خودارضايي، کتاب «آرامش طوفاني، سيد مصطفي ديانت مقدم» و کتاب «مشکلات جنسي جوانان، آيت الله مکارم شيرازي» را توصيه مي‌کنم. در تنظيم اين نوشتار، از هردو کتاب استفاده شده است.

مطالب مرتبط:

باتلاق شهوت، داستانی تلخ و شیرین (واقعي)

توبه براي گناهي وحشتناک!

چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. دنياي نوجوان، محمدرضا شرفي
2. سوره‌ي مؤمنون، آيه‌ي 7
3. بحارالانوار
4. بحارالانوار
5. بحارالانوار
6. نهج‌البلاغه
7. کافي، ج 5
8. غررالحکم
9. مجموعه‌ي ورّام
10. کافي، ج 4
11. وسايل الشيعه، ج 2
12. نهج‌البلاغه

امتیاز کلی این مطلب (7)

4.5 از 5 ستاره
 • #1714

  خودساخته ی خود سوخته

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  سلام به همه برادرا و خواهرای خودم.خواستم بگم الان که دارین این متنو می خونین تو هر وضعیتی که هستین؛چه اولای سن بلوغین و تازه باهاش آشنا شدین و یا نه از اون دسته ای هستین که خسته شدین از این کار فاجعه بار و یا هر چیز دیگه تو رو خدا به خاطر خودتونم که شده بزارینش کنار یه زمانی اون موقع ها که تازه با این کار آشنا شده بودمو چند ماه اولی بود که انجامش می دادم و خب احساس پشیمونی و حس گناه بخاطر پاکیم بیشتر بود هربار که این کارو می کردم یا قاطی می کردمو از شدت عصبانیت چند روزی داغون بودم یا از شدت ناراحتیو پشیمونی به تمام مقدساتی که قبول داشتم قسم می خوردمو به خودم قول می دادم که تکرارش نکنم،دیگه بار اخره.ولی چن روز بعد بدون فکر کردن به هرچی دوباره انجامش می دادم.یواش یواش عادی شد.دیگه اون پسری که جز پسرای خوب و مودب مدرسه بود و از قضا متدینم بود دیگه انگار براش مهم نبود گناه چیه ضرر چیه.با وجود اینکه می دونستم بده می دونستم این لذت چن دقیقه ای که نه چند ثانیه ای به نابودی بقیه عمرم نمیرزه بازم مثل یه ربات اسبابشو فراهم می کردمو...چه خشم ها و چه ناراحتی ها چه قسم های شکسته شده و چه عکس ها و فیلم هایی که پاک نشد از گوشی الان که فکر می کنم میگم که چی اخه خداییش که چی تهش چیشد.فقط و فقط یه ادم داغون و ضعیف نتیجش شد کسی که جز رتبه های خوب راهنماییو دبیرستان بود اون قدر خوب بود که بهش می گفتن تو می تونی تک رقمی کنکور شی من الان سال ۳ کارشناسی یکی از دانشگاه های دولتی تهرانم چون ضررشو تو دانشگاه نشون داد از کنکور خوشبختانه گذشتم ولی درست جایی که فکر نمی کردم بیچارم کنه گلومو گرفتو فشار داد.تو دانشگاه درست جایی که باید خودمو می کشیدم بالا و رشد میکردم.تاثیراتش تو یه ماه خودشو نشون داد.ضعف حافظه،کاهش قدرت تفکر طوری که به معنای واقعی حس می کنی چه بلایی سرت اومده.باورتون نمیشه چه روزایی که به خاطرش گریه کردم.رفتم دکتر به بعضی دکترا گفتم دلیلشو.قرصای ضد افسردگیو اینجور چیزا نوشتن بهتر که نکرد هیچ داغونتر کرد.به اونایی که گفتم اینجوریم تایید کردن که دلیلش همینه ولی ساده از کنارش گذشتن حتی یه گفتگوی کوتاهم نکردن باهام بگن چته اخه.می خوام بگم امثال این اقا(حاج اقا حامد شاد) کمه تو این زمونه که دغدغشون باشه جوونارو اگاه کنن از این کثافتی که داره جوونارو بدبخت می کنه.خیلی ها نمی دونن اوناییم که می دونن بازم انجام می دن مثل من که حتی تو این دوران که دچار مشکل شدم بازم ولم نکرد.نمی دونم اسمشو می خواین چی بزارین؛شیطان،نفس اماره،میلی که چن وقت یبار میاد یا هر چی ولی تو رو جون عزیزانتون تلاش کنین نرین سمتش بخدا سخته منم می دونم ولی اگه جلوش وایسین اون موقع که شرایطش فراهمه بگین "فقط برای خودم انجامش نمی دم".من بعد این کامنت می خوام دیگه سمتش نرم امروز اخرین بار بود که سمتش رفتم دیگه می خوام با همه وجودم با تک تک سلولام جلوش وایسم.شما هم می تونین تو یکی از کامنتا یه بنده خدایی که فک کنم امید بود اسمش و خیلی ناامید بود وقتی راجب خودش نوشته بود انگار داش منو توضیح می داد حتی سنشم مثل من بود(۲۲).حاج اقا هم خواست کمکش کنه ولی من درک می کنم چی میگه.خیلی سخته وقتی از عرش به فرش میای.وقتی نظرشو خوندم تصمیم گرفتم منم کامنتمو بزارم.خواستم بگم درسته که مقابله باهاش سخته درسته برای اینکه بری سمتش برات ۱۰۰۰ تا راه میزاره و بهترینشو برات انتخاب می کنه درسته برای اینکه دفعه بعدم بری سمتش برات ۱۰۰۰ تا راه دیگه می چینه تا قولات یادت بره ولی فقط خواستم بگم حتی اگه اونقدر به فنا برین که مثل من یا امید بشین یچیزیو یادتون نره..."امیدوتلاش"....مهمترین برای نجات شاید یکی مثل من دیگه مثل اولش نشه اما باور دارم اگه با همه وجودم بجنگم مقابلش می تونم خیلی خیلی خیلی بهتر شم.بهتون بگم یه مدت به خودکشیم فک کردم انقدر اوضاع بده ولی تصمیم گرفتم بجنگم.یچیز دیگه هم می خواستم حتما بگم اگه احدالناسی هر کی می خواد باشه روانشناس،پزشک،معلم،هر کی می خواد باشه بهتون گفت اینا بد نیس یا کمش مشکل نداره یا چمیدونم فایده داره و اینجور مزخرفات، والله که دروغه یقین داشته باشین یه بارشم شما رو هل می ده پایین شاید حتی یه سال اولم نفهمین ولی قطعا قطعا یه جا خواهید فهمید.من نزدیک ترین دوستمم منو ترغیب کرد بهش البته اون موقع اونم خیلی نمی دونس چه بلایی هست این.منظور اینکه ممکنه همچین افرادیم بخورن به پستتون ولی شما قوی باشین.شما مقاومت کنین.خودم دو سه بار شده که جلوش وایسادم دوستانی که تجربه کردن می دونن چه حس خوبیه وقتی جلوی خودتو می گیری و تحمل می کنی اصن لذتشو تو خودت حس می کنی.
  در اخر هم اینکه دوستان ما تو این کشور یه نعمت بزرگ داریم که می تونه خیلیامونو کمک کنه اونم موضوعات قران و احادیثه که خب اگه معتقد بهش باشی بعنوان نه صرفا یه حکم دینی بلکه یه حکم انسانی نهی می کنه آدمارو از این کار.اما تو همین کشور متاسفانه کوچک ترین آموزش هایی نه در رسانه ها نه در فضای اموزشی به بچه ها داده نمیشه من که هم راهنمایی هم دبیرستان نمونه دولتی بودم فک کنم فقط دو سه نفر راجبش با ما صحبت کردن که البته خدا خیرشون بده بازم برا خیلی از ما غنیمت بود.حتی تا این سن یبارم خانوادم با من راجب این حرف نزدن اون موقع که وقتش بود.به هر حال تو هر جایی و هر سنی و هر وضعی که هستین هرگز دیگه سمتش نرین برا خودتون بازه زمانی تعریف کنین و پایبند باشین.چالش اصلی موقعیه که میاد سروقتتون اون موقع تایم اصلیه.بجنگین که بهش حتی رو هم ندین گمراهتون کنه.دیگه خودتون بهتر می دونین از حداقل چیز هایی که حس می کنین براتون بده و شمارو داره به این وادی میکشونه حتی شده یه سکانس فیلم بازم دست بکشین ازش .اگه کمی لغزیدین قطعا باید یه چیزو همیشه یادتون نره،ناامید نشدن
  در اخرم بگم بکسی که اوضاعش مثل من خیلی خرابه از این به بعد هرگز از تلاش در جهت بهبود خودت دست نکش که تو می تونی.
  "لیس للانسان الا ما سعی و سعیه سوف یری ثم یجزیه الجزا الاوفی"

 • #1690

  مریم

  من هم الان ۱۴سالمه و من چند ماهی است که ترک کردم
  من تا چند سال دیگر میتونم باردار بشوم .

  ***** پاسخ *****

  سن شما پایینه و ان‌شاءالله خطر خاصی دامن‌گیرتون نشده. اگه از الآن به بعد پاک بمونید، ان‌شاءالله وقتی ازدواج کردید، مشکلی برای فرزندآوری‌تون پیش نمی‌یاد. نگران نباشید و با همت بالا به زندگی پاکتون ادامه بدید.

 • #1684

  ابولفضل

  سلام من 16سال دارم و از14سالگی این کار لعنتی رو شروع کردم ار کاریم میکنم نمستونم ترک فقط سیزده روز تو ستم این کارو نکنم اقا نمیشه این کار لنتی رو ترک کرد همه به من میگن جلقی اصا از بدن و قیافم معلومه این کارو انجام میدم اما نمیتونم ترکش کنم خدا یا میخ ام بمیرم خستا شدم کلی ارزو دارم دوست دارم تو خارج ادامه تحصیل بدم وقتی بزرگ شدم خب باید از همین الان تلاش کنی خدایا خودت کمکم کن

  ***** پاسخ *****

  سلام. البته که می‌شه این کار لعنتی رو ترک کرد! خیلی‌ها وضعی بدتر از شما داشتند و تونستند به‌زیبایی پاک بشن و از این باتلاق نکبت‌بار نجات پیدا کنن. شما هم می‌تونید؛ کافیه با اراده‌ی قوی به توصیه‌های مطرح شده در این مقاله عمل کنید.
  نماز اول وقت رو خیلی جدی بگیرید!

 • #1682

  زهرا

  سلام من خود ارضایی رو از زمانی که شاید فقط شش سالم بود شروع کردم و تا دبیرستان حتی نمیدونستم چی هست یا اینکه گناه داره و غسل میخواد و اینا بعد از فهمیدن بارها سعی کردم ترک کنم اما بیشتر از چند هفته نمیتونستم و عهدم و میشکستم از نماز و دعا و اعتکاف و چهل روز دعای عهد خوندن و غیره هر کاری بگید کردم اما نشد که نشد
  زود ازدواج کردم با اینکه تو بیست سالگی ازدواج کردن تو خونواده ی ما خیلی زود بود اما این کار رو کردم و فکر کردم مشکل حل میسه اما نشد و بعد از ازدواج حتی بعد از بچه دار شدن هم به این کار ادامه دادم و در تمام این چند سال حتی ترک هشت ماهه داشتم اما بازم کافی بود یه بار عهد بشکنم تا ناامید بشم و احساس ضعف کن.
  اما از وقتی این حدیث رو شنیدم چنان دنیا دور سرم چرخید چنان غم همه ی وجودم رو گرفت چنان از این کار متنفر شدم که گفتنی نیست این حدیث که میگه خدا در قیامت با کسانی که خودارضایی میکردند سخن نمیگوید. با خودم گفتم خدایاااااااا مگه من میتونم این فرصتی که خدا به هر انسانی داده رو به خاطر کاری به این پستی که خودمم ازش متنفرم از خودم بگیرم! از اون به بعد بود که اراده م مثل آهن شد! ماههای اول شاید روزی پنج بار فکر خودارضایی به سرم میزد اما جلوش رو گرفتم به مرور کم شد تا همین الان که نزدیک یه سال میشه اما هنوزم هوسش هست اما اراده ی قوی منم هست.
  حالا من یه سوال دارم اگه یه بار برای یه بار خدا نکرده دوباره این کار رو کردم باید چکار کنم آیا خدا تمام تلاشم رو نادیده میگیره؟ یعنی روز از نو روزی از نو؟ چطوری حس گناه و ناامیدی رو از خودم دور کنم؟

  ***** پاسخ *****

  سلام خدا بر شما انسان بزرگ!
  برای یافتن پاسخ خود، پرسش و پاسخ «چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟» رو از همین سایت مطالعه کنید.
  لینک این مطلب:
  http://www.h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/234-2014-01-12-18-32-02
  بخشی از این مطلب که به پرسش شما ربط دارد:
  توبه هرچقدر هم که ضعیف باشد، ما را یک درجه به سمت کمال نزدیک‌تر می‌کند. این یک درجه رشد برای همیشه باقی می‌ماند و با شکستن توبه و تکرار گناه خراب نمی‌شود؛ با این شرط که ما هنگام توبه، تصمیم جدّی داشته باشیم که دیگر هرگز به سوی این گناه بازنخواهیم گشت. اگر ما با چنین تصمیمی تمام نیروی خود را به کار بگیریم و قوی‌ترین توبه (در حد توان خودمان) را شکل بدهیم، با این کار یک گام در مسیر تکامل رشد کرده‌ایم؛ حتی اگر روزی توبه‌مان شکسته شود و خاطره‌ی تلخ و تاریک گناه تکرار شود.
  نیروی یک نوجوان معمولی برای مقاومت در برابر گناه، ممکن است 5 یا 10 درجه باشد؛ در حالی که نیروی وسوسه‌ی شیطان ممکن است 60 درجه باشد. طبیعی است که 5 درجه نمی‌تواند در برابر 60 درجه مقاومت کند. نوجوان 5 درجه‌ای اگر بعد از ارتکاب گناه توبه کند، این توبه به او نیرو می‌دهد و قدرت او 10 درجه می‌شود. او با داشتن نیروی 10 درجه‌ای می‌تواند بیش‌تر در برابر وساوس شیطان مقاومت کند ولی باز شکست می‌خورد؛ چون 60 درجه خیلی قوی‌تر از 10 درجه است. بعد از این شکست، او با امید بیش‌تری دوباره توبه می‌کند و با این کار، نیرویش 15 درجه می‌شود. داستان مقاومتِ بیش‌تر و شکستِ دوباره و توبه‌ی دوباره تکرار می‌شود و تکرار می‌شود... تا جایی که این نوجوان به برکت توبه‌های مکرر، به نیرویی بیش‌تر از نیروی شیطان دست پیدا می‌کند و از آن پس دیگر در برابر گناه و وساوس شیطان شکست‌ناپذیر می‌شود.

 • #1680

  امیر

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  چطور میتونم خیلی زود این عمل زشتو ترک کنم لطفا کمکم کنید?

  ***** پاسخ *****

  هرچه انگیزه‌ی شما قوی‌تر و امیدتون بیش‌تر و عزم و اراده‌تون نیرومندتر باشه، بهتر و زودتر به نتیجه می‌رسید و از این اعتیاد شرم‌آور نجات پیدا می‌کنید؛ پس تا می‌تونید انگیزه و امید و همتتون رو تقویت کنید و هرگز به ناامیدی و سستی روی خوش نشون ندید!

 • #1671

  زهرا

  سلام منظورتون از دکتر چیه؟ به چه پزشکی باید مراجعه کرد من حتی از نظر احساسی ام دیگه احساس بدی دارم گاهی حتی افکار خودکشی به ذهنم میاد از اونجایی که خونواده ام هیچ کمکی بهم نمیکنن نمیتونم از پسش بر بیام چون همیشه خونه ما مجادله بوده همراه به اعمال خشونت شما میگید میشه برگشت آخه چطوری هرموقع تحت فشار عصبی از طرف خونواده ام بودم اینکارو میکردم کمکم که گذشت احساس کردم بهش عادت کردم و هیچ کسم براش مهم نبود از اونجایی که پدرم روابطشو با تمام آشناهامونم قطه کرد تنها تر شدم واقعا هدفی برای زندگی ندارم چون هرموقع احساساتی میشدم سرکوب میشد خونواده ام احساستو مایه ضعف میدونستن و این خیلی آزارم میداد حتی وقتی یادمه تا سن 19سالگی اصلن اطلاعاتی در مورد خودارضایی نداشتم من خیلی احساساتی ام و ضربه زیادی خوردم مامانم اگه ام بخواد کمکم کنه بیشتر آزارم میده و زخمای کهنه رو باز میکنه خیلی افسرده شدم ولی کسی درک نمیکنه نه پول میدن بهم خرج کنم نه حمایت عاطفی میشم فرضو بر این بذارید من بخوام ازدواج کنم از من چه جور همسری برمیاد هیچ انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارم هم از نظر روحی داغونم هم جسمی هم جنسی نمیدونم چی درسته چی غلط فقط تنها چیزی که ذهنمو مشغول کرده دلم میخواد بمیرم از همه لحاظ آسیب دیدم درمور دعواهای خونوادگیمم با چند نفر حرف زدم اونا اصلن اهمیت ندادن حتی گفتن به من چه فکر اینکه تو کل زندگیم رها شدم آزارم میده انگار کل زندگیم گذشته و الان تازه بیدار شدم اصلن علت اعتیادم دست خودم نبود واقعن هیچ نظری ندارم همینم که بخوام ازدواج کنم و طرف مقابلم بخواد بهم زور بگه و اذیتم کنه یا بخواد بهم خیانت کنه عذابم میده با تمام این آسیبا این اتفاقا دیر یا زود میفته من دختر زیبایی هستم تعریف از خود نباشه و قبلن خیلی احساساتی و خوش قلب بودم ولی الان هیچ تزی برای زندگی ندارم شاید زودتر با یه نفر آشنا میشدم که زیاد بهم گیر نده و اذیتم نکنه درست میشد به کل زندگیم که فکر میکنم همش محدودیته ما همه زنده هستیم ولی زندگی نمیکنیم خیلی مسخرس روابط معمولی من دختر خیلی رویا پردازی بودم برای خودم ایده داشتم به جامعه نقد داشتم تنها راه فرار از خونواده ام ام ازدواجه ولی من دیگه اصلن تحمل یه شکست دوباره رو ندارم مردای الان عقل زندگی ندارن عقل درک ندارن فقط میخوان درک بشن کسی ام که با من ازدواج کنه انگار ازدواج نکرده با یه فردی که فقط زندس

  ***** پاسخ *****

  سلام. امیدوار باشید و خوب! و بدونید که آینده‌ی زیبا برای خوبان است؛ هرچند بعد از طی کردن مراحلی از سختی و دشواری.
  درباره‌ی مشکلاتتون در صوت امکان به کلینیک روان‌شناسی و مشاوره ثامن مراجعه کنید.
  آدرس سایت: https://www.clinicsamen.com
  خدماتشون:
  ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی تخصصی روان‌شناختی:
  ـ خانواده و مشکلات زناشویی، ازدواج و طلاق
  ـ کودک و نوجوان
  ـ اختلالات بالینی وسواس، افسردگی، اضطراب، جنسی، شخصیت، و...
  ـ مشاوره‌ی طب سنتی و مزاج‌شناسی
  ـ انجام آزمون‌های تشخیصی روان‌شناسی
  ـ و...
  تلفن: ۰۲۵۳۲۷۰۶۲۱۱
  آدرس: قم، بنیاد، میدان جوان، بلوار آفرینش، خیابان ذوالفقار، نبش کوچه‌ی ۳

 • #1667

  R

  سلام من ۳۰ سالمه و حدودا ۱۵ ساله که بدبختانه این کارو انجام میدم و تقریبا سه ساله که بیشتر هم شده طوری که دیگه نماز خوندنم ترک کردم و حتی روزمم به خاطر این کار باطل میکنم هر کاری میکنم نمیتونم ترک کنم دو هفته ترک میکنم و دوباره برمیگردم و هر چی هم به سمت و نماز و معنویت میرم اصلا نتیجه ای که نداره جواب عکس هم میده
  نمیدونم چیکار کنم.
  میخوام ازدواج کنم به نظرتون اگر ازدواج کنم شکست میخورم؟؟؟
  خواهشا راهنمایی کنید.

  ***** پاسخ *****

  سلام. ازدواج برای کسانی که ابتلای شدید به خودارضایی دارند، خطرناکه. قبل از ازدواج حتماً به پزشک متخصص و متعهد مراجعه کنید.
  توصیه‌ی من کلینیک روان‌شناسی و مشاوره‌ی ثامن هست:
  آدرس سایت: https://www.clinicsamen.com
  تلفن: ۰۲۵۳۲۷۰۶۲۱۱
  آدرس: قم، بنیاد، میدان جوان، بلوار آفرینش، خیابان ذوالفقار، نبش کوچه‌ی ۳

 • #1660

  مرتضی

  آیا امکان دارد کسی به خاطر فرط این گناه در سنت امهال قرار بگیرد می توانییم زیادی ان را مصداقی برای آیه : الذین خسرو انفسهم فهم لا یومنون در نظر بگیریم ؟حس می کنم کم کم دارم به این سمت میروم

  ***** پاسخ *****

  البته که امکان دارد.
  مفضل از امام صادق علیه‌السلام درباره‌ی عشق مجازی می‌پرسد، حضرت می‌فرماید: دل‌هایی که از یاد خدا خالی، و به محبت غیرخدا مبتلا شده‌اند.
  سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ عَنِ الْعِشْقِ، قَالَ قُلُوبٌ خَلَتْ مِنْ ذِكْرِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ حُبَّ غَيْرِهِ.
  امالی صدوق، ص ۶۶۸

 • #1655

  D

  سلام
  من نزدیک ۱ ماه و دو سه هفته پاک بودم اصلا این کارو نمیکردم ولی الان چند روزه دوباره اینکارو شروع کردم من میدونم که اگه اراده کنم میتونم دیگه این کار رو انجام ندم ولی تلاش نمیکنم و هی شکست میخورم ولی هیچ وقت نشده که نا امید بشم واقعا اگه اراده کنم میتونم دیگه برای هیچ وقت انکار نکنم
  زه نظرتون موفق میشم؟؟؟

  ***** پاسخ *****

  سلام. در پاسخ شما بخشی از پرسش و پاسخ «چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟» رو کپی می‌کنم:

  «انسان نباید به خاطر شکستن مکرّر توبه‌اش از اصلاح خود ناامید شود؛ چون توبه هرچقدر هم که ضعیف باشد، ما را یک درجه به سمت کمال نزدیک‌تر می‌کند. این یک درجه رشد برای همیشه باقی می‌ماند و با شکستن توبه و تکرار گناه خراب نمی‌شود؛ با این شرط که ما هنگام توبه، تصمیم جدّی داشته باشیم که دیگر هرگز به سوی این گناه بازنخواهیم گشت. اگر ما با چنین تصمیمی تمام نیروی خود را به کار بگیریم و قوی‌ترین توبه (در حد توان خودمان) را شکل بدهیم، با این کار یک گام در مسیر تکامل رشد کرده‌ایم؛ حتی اگر روزی توبه‌مان شکسته شود و خاطره‌ی تلخ و تاریک گناه تکرار شود.
  نیروی یک نوجوان معمولی برای مقاومت در برابر گناه، ممکن است 5 یا 10 درجه باشد؛ در حالی که نیروی وسوسه‌ی شیطان ممکن است 60 درجه باشد. طبیعی است که 5 درجه نمی‌تواند در برابر 60 درجه مقاومت کند. نوجوان 5 درجه‌ای اگر بعد از ارتکاب گناه توبه کند، این توبه به او نیرو می‌دهد و قدرت او 10 درجه می‌شود. او با داشتن نیروی 10 درجه‌ای می‌تواند بیش‌تر در برابر وساوس شیطان مقاومت کند ولی باز شکست می‌خورد؛ چون 60 درجه خیلی قوی‌تر از 10 درجه است. بعد از این شکست، او با امید بیش‌تری دوباره توبه می‌کند و با این کار، نیرویش 15 درجه می‌شود. داستان مقاومتِ بیش‌تر و شکستِ دوباره و توبه‌ی دوباره تکرار می‌شود و تکرار می‌شود... تا جایی که این نوجوان به برکت توبه‌های مکرر، به نیرویی بیش‌تر از نیروی شیطان دست پیدا می‌کند و از آن پس دیگر در برابر گناه و وساوس شیطان شکست‌ناپذیر می‌شود.»

  لینک پرسش و پاسخ مذکور:
  http://www.h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/234-2014-01-12-18-32-02

 • #1664

  Saeed

  در پاسخ به: D

  سلام من نوجوانی 14 ساله هستم که 1 سال بود که این گناه کبیره را انجام می دادم وبه لطف خدا در ماه مبارک رمضان دست به کار بزرگی زدم و این گناه را از دامان خود پاک کردم . می خواستم بدانم که من این گناه را ترک کردم برای کار گذشته ام در روز قیامت مجازات خواهم شد یا بخشیده می شوم .ممنون.

  ***** پاسخ *****

  سلام بر قهرمان ۱۴ ساله! آفرین بر روح بزرگ شما!
  توبه و بازگشت به ایمان و تقوا، زشتی‌های گذشته رو پاک می‌کنه و چیزی ازش باقی نمی‌گذاره که در روز قیامت بخواد محاسبه بشه.
  اهل بیت علیهم‌السلام فرموده‌اند: توبه کننده از گناه، مثل کسی است که هیچ گناهی ندارد.
  التائبُ مِنَ الذَنبِ کَمَن لا ذَنبَ لَه.

  پرسش و پاسخ «چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشیم؟» رو هم بخونید.
  لینک این پرسش و پاسخ:
  http://h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/234-2014-01-12-18-32-02

 • #1555

  مستعار

  سلام .خسته نباشید.
  بنده جوانی هستم که متاسفانه سالها مبتلا به بیماری خودارضایی بودم?
  تا تابستان امسال که از شدت انجام این عمل مبتلا به بیماری شدم..احساس سنگینی بروی قلب وتپش قلب ‌.. مشکلات گوارشی و معده درد های عصبی..خشک شدن و درد پشتم و شونه‌ هام و دست چپم..و مشکلات شدید عصبی به مرور زمان در من پیدا شد?
  الان ۸ ماهه با کمک خدا و ائمه توبه کردم و این عمل رو به کل کنار گذاشتم. نماز، قرائت قرآن و زیارت عاشورام ترک نمیشه.
  ولی مسئله اصلیم اینه که مشکلات جسمی و روحی بشدت اذیتم میکنه. پیش چن تا متخصص و فوق تخصص رفتم . و از هردوتا طب شیمیایی و سنتی هم تا حدودی استفاده کردم ولی نتیجه چندانی نگرفتم..چون به کسی هم نمیتونم مشکلم رو مستقیم مطرح کنم?..
  دیگه واقعا موندم چیکار کنم???
  اگه کمکی از دستتون برمیاد یا راهنمایی ممنون میشم کمکم کنید که تا آخر عمر دعا گویتان خواهم بود.

  ***** پاسخ *****

  سلام بر قهرمان بزرگ! بهترین آفرین‌ها بر روح بزرگ و زنده‌ی شما!
  چاره‌ی کار اینه که طبیعی‌ترین و خاص‌ترین نسخه‌های تقویت و بازیابی انرژی و سلامت رو پیدا کنید و با همت و پیشتکار خستگی‌ناپذیر به‌شون عمل کنید. چنین نسخه‌هایی رو تنها پیش اطبای طراز اول طب سنتی می‌تونید پیدا کنید.
  به کلینیک روان‌شناسی و مشاوره ثامن مراجعه کنید.
  آدرس سایت: https://www.clinicsamen.com
  خدماتشون:
  ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی تخصصی روان‌شناختی:
  ـ خانواده و مشکلات زناشویی، ازدواج و طلاق
  ـ کودک و نوجوان
  ـ اختلالات بالینی وسواس، افسردگی، اضطراب، جنسی، شخصیت، و...
  ـ مشاوره‌ی طب سنتی و مزاج‌شناسی
  ـ انجام آزمون‌های تشخیصی روان‌شناسی
  ـ و...
  تلفن: ۰۲۵۳۲۷۰۶۲۱۱
  آدرس: قم، بنیاد، میدان جوان، بلوار آفرینش، خیابان ذوالفقار، نبش کوچه‌ی ۳
  به سایت‌ها و کانال‌های مربوط به دکتر خیراندیش یا دکتر روازاده و امثال این‌ها نیز می‌توانید مراجعه کنید.

 • #1440

  Good

  رتبه بندی 4.5 از 5 ستاره

  سلام
  من چند روز پیش بعد 1 ماه که خود ارضایی رو ترک کرده بودم دوباره امروز به این کار دست بردم و در حین این کار وقتی که ارضا شدم جلوی این کارو گرفتم ینی با فشار دست سعی کردم جلوی خروج منی رو بگیرم چون یه جایی خوندم که منی برای بدن بسیار مفیده منم میخواستم زیاد منی ازم خارج نشده فقط اون حس لذت بهم دست بده و با این فکر من موقع ارضا محکم با دستم جلوی ارضا رو گرفتم بعد که حالم اومد سر جاش ینی از اون حالت شهوت خارج شد بعد ارضا همینطور که با دست جلوی خروج منی رو گرفتم ولی اخر کار کامل موفق به این کار نشدم و در اخر منی از بدن خارج شد
  ولی نه اون حدی که زیاد باشه شاید نصفش خارج شد و تا حدودی موفق شده بودم ولی شب که خوابیدم صبح بیدار شدم یه حالت مور مور بدن بهم دست داد و یه حسی تو مغزم داشتم که انگار مغزم ینی از سمت جلو حس میکنم انگار مغزم بی حس شده و احساس باد کردگی تو مغزم داشتم و الان که از اون روز گزشته اون احساس مور مور از بدنم رفته ولی مغزم هم چنان
  همون احساس رو داره از سایتا در باره این موضوع تحقیق کردم بعضی سایتا نوشته بود وقتی احساس سبکی در سر میشه دلیلش میتونه مرگ مغزی باشه و یا جایی در مورد این موضوع که از ارضا جلوگیری کردم
  گفته بود بسیار خطرناکه این کار و ممکنه مایع منی به پروستات برگرده و موجب مشکلات جدی در اینده بشه از این جهت گفته بودن یک بار به طور کار خود ارضایی کرده به صورت صحیح تا تمام منی با گی مانده در پروستات کامل خارج بشه تا الان که دارم این کامنتو میزارم
  میخوام برای اخرین بار خود ارضایی کنم ولی همچنان میترسم بمیرم
  یا دچار مرگ مغزی بشم لطفا کمکم کنید من چیکار کنم اخه یه جایی گفته بود وقتی منی در پروستات بمونه خطر خیلی زیادی داره الان من موندم چیکار کنم لطفا کمک کنید
  میخوام برای اخرین بار این کارو به طور صحیح انجام بدم فقط به خاطر این که در اینده مشکلی برام پیش نیاد
  ولی از عواقب بعدش میترسم
  الان بین دوراهی موندم از یه طرف مجبورم این کارو انجام بدم تا منی به طور کامل از بدن خارج بشه از طرفی هم تر از عواقبش دارم
  چون میدونم چقد برا بدنم مضره و ممکنه حتی بمیرم
  الان من چیکار کنم شما بگید لطفا چیکار کنم

  ***** پاسخ *****

  سلام
  همان‌طور که خود خودارضایی ضرر دارد، جلوگیری فیزیکی از خارج شدن منی هم ضرر دارد؛ یعنی اگر کسی خودارضایی کند و هنگام ارضا شدن، جلوی خروج منی را بگیرد، علاوه بر ضررهای خودارضایی، ضررهای بیش‌تری دامن‌گیرش می‌شود.
  البته چنین نیست که یک بار انجام دادن این کار چنان خطرناک باشد که موجب سکته شود. پس بدون این‌که هول شوید و بیش از حد نگران باشید، عقل و هوشتان را جمع کنید و مراقب باشید از این به بعد از این اشتباه‌ها نکنید.
  این توصیه هم که گفته شده برای رفع خطر یک بار کامل خودارضایی کنید، سخنی نادرست و غیرعلمی است. با خودارضایی جدید، منی جدید تولید می‌شود و از بدن خارج می‌شود. این کار ربطی به منی قبلی که به بدن برگشته، ندارد و نمی‌تواند درباره‌ی آن اثری داشته باشد. اگر هم داشته باشد، به‌جای خودارضایی ـ که خودش عامل هزاران درد و بلا است ـ با تغذیه‌ی مناسب و زندگی سالم، منتظر باشید تا بدنتان به‌طور خودکار و با احتلام در خواب، مواد زاید را دفع کند.
  خیلی نگران نباشید و از این اشتباه درس عبرت بگیرید و در ادامه‌ی مسیر پاکی، حواستان رو بیش‌تر جمع کنید!
  موفق و پیروز باشید! یا علی!

 • #1442

  Good

  در پاسخ به: Good

  خیلی ممنون از پاسختون
  واقعا نمیدونستم چیکار کنم
  از شما سپاسگزارم ??

 • #1434

  علی

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  با سلام
  من تاکنون سه سال دچار اعتیاد به خودارضایی (خودزجرکشی) هستم از سن 16 تا 19 سالگی، و در همین چند سال، همه چیز را از من گرفت (سلامتی روحی و جسمی)، مرا به خاک سیاه نشاند، خوار و خفیفم کرد، و به طور کلی، تمام عوارضی که را گفتید در من با شدت بیش‌تر ایجاد کرد. هر بار تصمیم می گرفتم که ترک کنم اما بعد از حدوداً یک ماه شکست مهیبی می خوردم. طبق روایتی از پیامبر (ص) اگر این کار را به مدت 40 ترک کرد آن گاه دیگر تا ابد تکرار نمی شود، اما من حتی 75 روز این کار را نکردم اما با این حال مرا پس از این همه (بدون این که خودم هم متوجه بشوم) مدت زمین گیر کرد!! این کار تمام رؤیا هایم را آتش زد، زندگیم را ویران کرد و بلایی سر من آورد که هر روز و هر لحظه برای خودم آرزوی مرگ می کنم. من فردی مذهبی بودم ولی با این کار نسبت به خدا ناامید و بی ایمان شده ام. به نظر شما دیگر امیدی هم وجود دارد؟! حتی اگر این کار را نکنم، حداقل چه مدت باید بگذرد؟ تا مطمئن بشوم که دیگر : 1) تمام عوارض جبران ناپذیر آن، تا حدودی جبران شده است. 2) این عمل لعنتی را تا ابد به طور کامل ترک کرده ام.

  ***** پاسخ *****

  سلام دوست عزیز!
  به کلینیک روان‌شناسی و مشاوره ثامن مراجعه کنید.
  آدرس سایت:
  https://www.clinicsamen.com
  خدماتشون:
  ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی تخصصی روان‌شناختی:
  ـ خانواده و مشکلات زناشویی، ازدواج و طلاق
  ـ کودک و نوجوان
  ـ اختلالات بالینی وسواس، افسردگی، اضطراب، جنسی، شخصیت، و...
  ـ مشاوره‌ی طب سنتی و مزاج‌شناسی
  ـ انجام آزمون‌های تشخیصی روان‌شناسی
  ـ و...
  تلفن: ۰۲۵۳۲۷۰۶۲۱۱
  آدرس: قم، بنیاد، میدان جوان، بلوار آفرینش، خیابان ذوالفقار، نبش کوچه‌ی ۳

 • #1424

  o.m.i.d

  میخوام راجع به تلخ ترین اتفاق زندگیم بگم تا اگه خدایی نکرده افرادی هستن که درگیرن و یا هنوز به این چاه نیوفتادن بیشتر مراقب خودشون باشن. البته این موضوع جز موضوعات پر تکراری هست که تو این سایت مطرح شده و ممکن براتون تکراری باشه. ولی خوب بازم دلم نیومد که راجع بهش چیزی نگم چون دیدم خیلیا گرفتارن.
  من از سن ۱۶ سالگی تو بیماری مهلک خودارضایی افتادم اونم با علم به گناه بودن این کار و بدون دونستن عوارض زیادش. یادمه اولین بار معلم درس حرفه و فن سوم راهنماییمون راجع به این عمل برامون صحبت کرد و از عوارض این کار به عقیم اشاره کرده بود. منم تازه به سن بلوغ رسیده بودم یعنی اون موقع ۱۵ سالم بود و هنوز درگیر نشده بودم و خوب با اون حرفایی که معلممون زده بود بیشتر از خودم مراقبت میکردم ولی یه سال بعد که تازه وارد دبیرستان شده بودم به خاطر بی احتیاطی پدرم که روی سیستم فیلترشکن نصب کرده بودن و همچنین کنجکاوی خودم افتادم تو دام دیدن فیلمای ناجور و بعدشم خودارضایی. اوایل خیلی ناراحت بودم و هر کاری میکردم که دیگه سراغ این عمل نرم لی راهش رو بلد نبودم و بعد از چند روز دوباره به این کار گرفتار میشدم و از طرفی هم کم کم اون لذت و شیرینی گناه زیر زبونم مزه کرده بود و همین باعث شد که دیگه بیخیال ترک این گناه بشم. اون زمان دین و ایمون درست و حسابی هم نداشتم و نمازخون تبودم و خونوادمم هیچ حساسیتی روی نماز خوندن من نداشتن. خلاصه این روند همینجوری ادامه پیدا کرد و به این عمل اعتیاد پیدا کرده بودم. تو دوره دبیرستان هم یادمه یه بار معلم آمادگی دفاعی راجع به حواس پرتی و یه بارم معلم زیست سوم دبیرستان هم راجع به مشکل در رابطه با بچه دارشدن و تاثیر این عمل روی کنکور برامون گفتن ولی نمیدونم چرا هیچ کدوم از این حرفا روی من تاثیر گذار نبود و یه چیزی همش زیر گوشم میگفت این حرفا همش چرت و هیچ اتفاقی برات نمیوفته. خلاصه من این عمل رو همین جوری ادامه دادم و حتی بعضی روزا تا ۵ بار هم این کار رو میکردم. سال کنکور( کنکور ۹۵ ) کم کم عوارض این کار روی حافظه و تمرکز و هموشم نمایان شد و باعث افت تحصیلی من شد و باعث شد نتونم برای کنکور بخونم و خوب گند زدم به کنکورمو نتونستم‌ به رشته مورد علاقم که پزشکی بود برسم ولی با این حال بازم متوجه نبودم که همه ی این بدبختیا به خاطر این کثافته. تصمیم گرفتم برای جبران سال قبل و رسیدن به پزشکی یه سال دیگه هم بخونم و محکم و پر قدرت شروع کردم به خوندن و خودارضایی رو هم تا اونجا که تونستم کمش کردم ولی خوب بازم همراهم بود به خصوص هنگام درس خوندن که واقعا تمرکزم رو از بین برده بود. خلاصه برای کنکور ۹۶ هم تا اونجا که شرایط زندگیم اجازه داد خوندم و تلاش کردم گرچه واقعا با این وضعیت نمیشد خیلی عالی و در حد تواناییام تلاش کنم. نزدیکای کنکور بود تو ماه رمضون که یه چندتا ویس از یه مشاور گوش دادم که راجع به خودارضایی توضیح داده بود که تازه اونجا بود که فهمیدم همه ی این بدبختیا و پسرفتا واسه چیه و خوب شروع کردم به ترک کردن اونم سه هفته مونده بود به کنکور که خوب قطعا خیلی دیر بود و من خیلی از تلاشام به خاطر این کار از بین رفته بود تازه همین ترک رو هم بیشتر از دو هفته نتوستم تحمل کنم جون اصول ترک رو بلد نبودم و دوباره گرفتار شدم. کنکو ۹۶ رو دادم که خوب معلوم بود با این وضعیت نمیتونم نتیجه زحماتم رو بگیرم و دوباره گند زدم به کنکور. بعد از کنکورم دوباره همه ی اون حرفا درباره خودارضایی رو فراموش کردم و به شدت درگیرش شدم. تصمیم گرفتم برم دانشگاه گرچه واقعا برام سخت بود که از پزشکی بگذرم ولی دیگه نای پشت کنکور موندن رو نداشتم. انتخاب رشته کردم و تو رشته پرستاری قبول شدم. بعد از قبولی تو این رشته چیزیایی رو راجع به این رشته متوجه شدم که به شدت تو ذوقم خورد و باعث شد از خواب غفلت بیدار بشم و یه نگاه به گذشتم بندازم که تازه اون موقع بود که فهمیدم همه ی این بدبختیا به خاطر این عمل کثیف بوده ولی حیف که دیگه خیلی دیر متوجه شده بودم و آینده شغلی و تحصیلیم دگرگون شده بود. خودم تبدیل به آدم دیگه شده بودم. خیلی از استعدادام حروم شده بود. حافظ و تمرکز و هوشم نابود شده بود. ظاهرم مثه یه پیرمرد ۷۰ ساله شده . همه ی وجودم شده استرس و اضطراب.زیر چشام کبود.به شدت لاغر.اعتماد به نفس و عزتم نفسم زیر صفر. ریزش مو. ضعیف شدن بدنم و خیلی آسیبای دیگه که هنوزم ظاهر نشده و بیشترشم مربوط به مشکلات جنسی که خوب بعد از ازدواج سرم آوار میشه. من از پارسال آبان ماه به صورت جدی شروع کردم به ترک کردن. تا به امروز هم نهایت تلاشم برای ترک اینکار ۶۷ روز بوده. خیلی دیر متوجه اشتباهم شدم و تاوان خیلی سنگینی بابت این اشتباهم دارم پس میدم. دیگه امیدی به آینده ندارم و هر شب قبل خواب از خدا میخوام صبح چشام باز نشه. خسته شدم از این زندگی. به خاطر این اتفاقاتی که افتاده به کل قید ازدواج رو زدم چون اصلا دلم نمیخواد با ازدواج یکی دیگه رو بدبخت کنم. ازدواج برای یکی مثه من برخلاف چیزی که میگن حرامه. اینو خودم متوجه شدم و تا جایی که بتونم ازش فرار میکنم و از همین سن و سال دارم تنهایی زندگی کردن رو تمرین میکنم. هیچیم مثه یه جوون ۲۱ ساله نیس. نه شادابی و نشاطی و نه هیچ دیگه. از خودم و از خونوادم متنفرم. من همه چیمو سر نادونیم باختم.
  به عنوان یه برادر التماستون رو میکنم که مراقب خودتون باشین. اوناییم که گرفتارن تا دیر نشده ترک کنن.

  ***** پاسخ *****

  وقتی آدم به اضطرار می‌رسه و دیگه با تمام وجود اظهار عجز و ناتوانی می‌کنه، نوبت به «دعای توسل» می‌رسه که «هر روز» خوندنش معجزه می‌کنه!
  هر روز صبح دعای توسل بخونید!
  من هم از امروز برای شما و با نیت نجات و تولد دوباره‌تون چهل صبح دعای توسل می‌خونم.

  گفت: چه کسی می‌تواند این استخوان‌های پوسیده را زندگی ببخشد؟! بگو: همان کسی که آن‌ها را از هیچ آفرید!
  قال من یحیی العظام و هی رمیم. قل یحییها الذی انشأها اول مرة (یس، ۷۹)

 • #1425

  o.m.i.d

  در پاسخ به: o.m.i.d

  چه فایده ؟؟؟؟ الان من و شما دعای توسل بخونیم همه ی مشکلات من حل میشه؟؟؟ من میتونم دوباره از سن ۱۶ سالگی مثه هم سن و سالام رشد کنم؟؟؟ میتونه مثه اونا از نظر جسمی و روحی و جنسی رشد کنم؟؟؟ میتونم تو سن ۱۸ سالگی وارد دانشکده پزشکی بشم؟؟؟ روند طبیعی زندگیمو طی کنم و مثه همه ی مردم عادی زندگی کنم؟؟؟؟ کدوم یکی از اینا شدنیه؟؟؟ اصلا تولد دوباره یعنی چی؟؟؟ آدم یه بار به دنیا میاد و یه بارم میمیره دیگه تولد دیگه ای معنی نداره.
  بهتر بود به جای دعای توسل یه دعایی یادم میدادن که مرگمو جلو بندازه نه اینکه باعث بشه بیشتر زجر بکشم و به این زندگی نکبتی ادامه بدم.
  خلاصه ما که از بین رفتیم ایشالا اونایی که فرصت دارن تا دیر نشده برگردن.

  ***** پاسخ *****

  خدا چیزی رو که آفریده خوب می‌شناسه. اگه به‌ش فرصت گناه و خراب‌کاری می‌ده، چون می‌دونه راه جبران و اصلاح به‌هیچ وجه و در هیچ سطحی بسته نیست. اگه قضیه همین‌جوری بود که شما می‌گید و با چند سال اعتیاد به خودارضایی و قبول نشدن در رشته‌ی مورد علاقه و ابتلا به چند آسیب جسمی و روحی دیگه همه چی تموم می‌شد و راه برای رسیدن به زندگی شیرین و زیبا و درخشش در مسیر انسانیت مسدود می‌شد، مطمئن باشید خدا هرگز اجازه‌ی رخ دادن این اتفاق‌ها رو نمی‌داد؛ اما خدا چیزی رو می‌دونه که شما نمی‌دونید. خدا در شما چیزی رو می‌بینه که شما نمی‌بینید.

  وضعیت الآن خودتون رو با چند ماهگی خودتون مقایسه کنید. الآن نیرو و توان و استعداد و امید و درک و فهم و مهارت بیش‌تری دارید یا اون موقع؟! وقتی نوزاد حیوان‌گونه‌ی انسان که در نهایت عجز و نفهمی و خرفتی می‌تونه این‌قدر رشد کنه و این‌طور شکوفا بشه، اون وقت شما با این همه ثروت و دانایی و توانایی و درک و احساس نمی‌تونید؟!!!
  حالا از دوران نوزادی خودتون هم عقب‌تر برید و به دوران تک‌سلولی و نطفه بودنتون فکر کنید. خدا از چنان چیز بی‌ارزشی چنین موجود ارزشمندی ساخته، اون وقت نمی‌تونه کمکتون کنه که افسردگی و پژمردگی چند ساله رو جبران و اصلاح کنید؟! معلومه به آیه‌ی قرآنی که در کامنت قبلی عرض کردم، هیچ توجهی نکردید!

  فکر کنید شما به هر دلیلی یک انسان معلول و نابینا و ناشنوا و عقب‌مانده‌ی ذهنی بودید که با تلاش پزشکان و با دعا و توسل و عنایات رحمانی بهبود پیدا کردید و به این مرحله که الآن هستید رسیدید. یک لحظه چشماتون رو ببندید و فرض کنید واقعاً چنین ماجرایی براتون اتفاق افتاده. اگه نقطه‌ی الآن زندگی‌تون جایی بود که بعد از بیست و چند سال معلولیت و عقب‌ماندگی حسی و ذهنی به‌ش رسیده بودید، نبست به‌ش چه احساسی داشتید؟! آیا این نقطه رو مهم‌ترین نقطه‌ی زندگی و سکوی پرش به مراحل بالاتر نمی‌دونستید؟! آیا باز هم با مقایسه‌ی خود با دیگران غرق در ناامیدی و یأس می‌شدید؟!

  خیال کنید این ابتلای چند ساله به خودارضایی، یک معلولیت و محرومیت اجباری بوده که مثل خیلی از بیماری‌ها و محرومیت‌ها دامن انسان‌ها رو می‌گیره. با امید و انگیزه‌ی بالا حرکت کنید و هر ضعف و عیبی رو که دوست ندارید، از خودتون دورش کنید و با رشد کردن و بالا رفتن، از عیب‌ها و کاستی‌ها فاصله بگیرید و کامل‌تر و ستودنی‌تر بشید.
  خیال هم نکنید که اگه به این چاله نمی‌افتادید و بدن و لباستون گل‌آلود نمی‌شد، به چاهی بزر‌گ‌تر و آلوده‌تر نمی‌افتادید! مگر همه‌ی کسانی که از ۱۶ سالگی تا ۲۰ سالگی به خودارضایی مبتلا نشده‌اند، در زندگی موفق بوده‌اند؟! چه بسا کسانی که از ۱۶ سالگی تا ۲۰ سالگی در چاله‌ی خودارضایی نیفتاده‌اند اما بعد از آن در چاه بدبختی و گناه و نکبتی هزار برابر بدتر و ویران‌گرتر افتاده‌اند و سیاه‌بختِ دنیا و آخرت شده‌اند. پس ناشکری نکنید و با ساقی به هم سازید و بنیان غم رو براندازید!

  دعای توسل هر روز صبح یادتون نره!

 • #1435

  o.m.i.d

  در پاسخ به: o.m.i.d

  حاج آقا شما هم نفست از جای گرم در میاد. بعضی وقتا برای جبران کردن خیلی دیره. خیلی دیر. اینو خودتونم تو همین مقاله بهش اشاره کردین. اونجایی که گفتین افرادی مثه اکثرا دیر متوجه اشتباهشون میشن دقیقا وقتی که کار از کار گذشته. نکنه جملات همین مقاله خودتونم قبول ندارین؟؟؟
  بعدشم شما این مشکلو خیلی ساده و پیش پا افتاده گرفتین. چند سال خودارضایی چیز کمی نیس؟؟؟
  چقدر راحت میگین فدای سرت که رشته مورد علاقتو قبول نشدی. میخوام ببینم اگه خود شما هم طلبه نمیشدین بازم انقدر راحت این حرفو میزدین؟؟؟؟ اگه میرفتین توی یه شغل و رشته ای که هر روز زجر میکشیدین بابت بودن در اون بازم انقدر راحت این حرفا رو تحویل من میدادین؟؟؟؟ نه خیر شما متاسفانه به هیچ وجه قدرت درک و فهم مشکلات و شرایط منو ندارین.
  چقدر راحت راجع به عوارض خانمان سوز این کثافت حرف میزنین. اولا من به چهار تا به عارضه مبتلا نشدم. من به همه عوارض ممکنه مبتلا شدم.من ۶ سال به خودارضایی مبتلا شدم و تو این ۶ سال هم این عوارض به سرم اومده: ۱. ضعف حافظه،۲.ضعف تمرکز،۳.کم شدن هوش،۴.افت خیلی شدید تحصیلی، ۵.ضعف شدید بدن،۶.سیلان منی،۷. زودانزالی،۸. کبودی زیر چشم،۹.ریزش شدید مو،۱۰.لاغر شدن،۱۱.استرس شدید،۱۲. از بین رفتن اعتماد به نفس،۱۳.از بین رفتن عزت نفس،۱۴.از بین رفتن جایگاه اجتماعی،۱۵.نابود شدن آینده تحصیلی و شغلی( دگرگون شدن آینده)، ۱۶.حقارت،۱۷.گوشه گیر شدن،۱۸.افسردگی، ۱۹.بی ارادگی،۲۰.نابود دستگاه تناسلی،۲۱.ناامیدی، ۲۲.بی انگیزگی برای ادامه زندگی. ۲۳.وسواس فکری و عملی. 24.کوچک شدن بیضه ها. 25.عقیم شدن. 26. ناتوانی جنسی زودرس و......
  خوب حالا چی میگین؟؟؟ بعدشم وقتی عوارض این کار هیچ وقت از بین نمیره دیگه چه فرقی میکنه؟؟؟
  زندگی شیرین و زیبا؟؟؟؟ شما به من بگو کسی که سر تا پاش پر از درد و رنجه چجوری طعم شیرینی زندگی رو بچشه و بفهمه؟؟؟ چجوری اینجور زندگی رو تجربه در حالی که خودش عامل بدبختی خودشه؟؟؟
  دیگه الان فرقی نداره خدا چی میبینه چی نمیبینه. چون من چیزی به جز پوچی و نابودی و سیاه روزی نمیبینم.
  اتفاقا وضعیت اون دوران نوزادی من خیلی بهتر از الان بوده. اون موقع گوهر پاکی رو تو وجودم داشتم که الان دیگه ندارم و هیچ وقتم نمیتونم داشته باشم. الانم با اون موقع هیچ تفاوتی ندارم حتی بدترم. اون زمان یه پدر و مادر بود که منو ضبط و ربط کنن ولی الان یه موجود بی جون و ناتوانم که عرضه ی هیچ کاری رو ندارم. همه ی دلخوشی من تو این دنیا درس و مشق و استعدادای تحصیلی بود که با دستای خودم گورشو کندم و نابودش نکردم.
  دیگه الان تونستن خدا به درد من نمیخوره. افسردگی و پژمردگی من به خاطر حماقتای خودمه و تا اون زمانی که این حماقتا و اثراتش تو زندگی من باشه هیچ خوب شدنی در کار نیس. تازه بعضی چیزا مثه عمر و جوونی و فرصتای طلایی زندگی منو این خدا چجوری میخواد برگردونه؟؟؟؟ حالا بازم میگین اون آیه ی قرآن؟؟؟
  من نمیتونم هیچ وقت تصور کنم که معلول بودم و یا اینکه عقب مونده بودم چون من کسیم که از عرش به فرش اومده. یه روزی تو اوج بودم. همه بهم افتخار میکردن. همه روم حساب باز میکردن‌. همیشه اسمم جز نفرات برتر مدرسه و آموزش و پرورش بوده. ولی حالا چی؟؟؟ دارم تو یه دانشگاه داغون و تو یه رشته آشغال تحصیل میکنم که حالم ازشون بهم میخوره. کارم به جایی رسیده که جز نفرات آخرم. دیگه پدر و مادرم کاری به کارم ندارم از نظر تحصیلاتم و به کل ازم ناامید شدن. حالا شما میخوای من اینا رو ببینم و بگم خدایا شکرت؟؟؟
  چجوری خیال کنم که این یک معلولیت اجباری بوده در حالی که با آگاهی به این لعنتی گرفتارش شدم؟؟؟ با امید به چی ادامه بدم؟؟؟
  چجوری عیبایی مثه زودانزالی و ریزش موی سر و سیلان منی و حافظه ضعیف و تمرکز افتضاح و عقیم شدن و تحصیل تو یه رشته آشغال و به درد نخور و .... از خودم دورشون کنم؟؟؟
  من کاری به کار بقیه ندارم. من خودم مهمم. من اگه مبتلا نمیشدم الان بهترین زندگی رو داشتم. شک ندارم.
  به کی برم توسل بکنم؟؟؟ من خیلی وقته که دیگه چیزی از خدا نمیخوام. قبلا میخواستم ولی الان دیگه نه. قبلا آخر نمازام دعا میکردم و چیزی ازش میخواستم ولی الان دیگه نه. چون بی فایده میدونم. آبی که رفته دیگه به جوی برنمیگرده. چیزی که متلاشی و نابود شده دیگه راهی برای برگردوندنش درست مثه روز اول وجود نداره.

  ***** پاسخ *****

  توصیه می‌کنم با کلینیک روان‌شناسی و مشاوره‌ی ثامن ارتباط بگیرید. ان‌شاءالله که مفید باشه.
  آدرس سایت: https://www.clinicsamen.com
  خدماتشون:
  ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ی تخصصی روان‌شناختی:
  ـ خانواده و مشکلات زناشویی، ازدواج و طلاق
  ـ کودک و نوجوان
  ـ اختلالات بالینی وسواس، افسردگی، اضطراب، جنسی، شخصیت، و...
  ـ مشاوره‌ی طب سنتی و مزاج‌شناسی
  ـ انجام آزمون‌های تشخیصی روان‌شناسی
  ـ و...
  تلفن: ۰۲۵۳۲۷۰۶۲۱۱
  آدرس: قم، بنیاد، میدان جوان، بلوار آفرینش، خیابان ذوالفقار، نبش کوچه‌ی ۳

 • #1321

  مهدی

  ببین فقط به من بگو که تهش میمیریم یا نه فقط یه کلمه

  ***** پاسخ *****

  بله. تهش می‌میرید. البته نه فقط شما، همه‌مون آخرش خواهیم مرد.

 • #1314

  حامد

  سلام آیا خودارضایی به قلب و پروستات هم آسیب میزند؟

  ***** پاسخ *****

  سلام. دقیق نمی‌دونم چون تخصصی در این زمینه ندارم. این جور سؤال‌ها رو باید از پزشک‌ها و متخصص‌های مربوط بپرسید.
  چیزی که من می‌دونم اینه که خودارضایی به‌طور کلی به بدن آسیب می‌زنه و اون رو به‌صورت همه‌جانبه پژمرده و نابود می‌کنه؛ بنابراین می‌شه گفت همه جای بدن تحت تأثیر این کار غلط و ناهنجار قرار می‌گیره، از جمله قلب و پروستات.

 • #1310

  بدبخت

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  سلام،من با خوندن مطالب پیج شما تونستم مدتی این کار کثیف رو نکنم ولی بعداز یک مدت دوباره تکرارش کردم احساس میکنم بیشتراز یک ماه نمیتونم مقاوت کنم واقعا خسته شدم احساس میکنم توی یک لجن زاری افتادم که بیرون اومدن ازش غیر ممکنه،بارها از خدا و ائمه کمک خواستم اما بازم موفق نشدم فکر میکنم چاره من فقط مرگه،ای کاش یه مشاور دینی مثل شما پیدا میشد شاید میتونست کمکم کنه ???

  ***** پاسخ *****

  سلام
  پرسش و پاسخ «چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟» رو از همین سایت بخونید. این‌جا:
  http://www.h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/234-2014-01-12-18-32-02

 • #1307

  سارا

  من الان ۱۵ سالمه و وقتی عوارضشو خوندم از. خودم شرمنده ام اگر دیگر به این کار ادامه ندم حافظه ام مثل قبل قوی میشود

  ***** پاسخ *****

  این شرمندگی درسته که از جهتی تلخ و مایه‌ی ناراحتیه اما اگه درست نگاه کنیم خیلی حس خوبیه و در واقع هدیه‌ی خدا به شما فرشته‌ی خوبشه. همین احساس تلخ شرمندگی می‌تونه زندگی شما رو زیبا و پاک و خداپسند کنه.
  درباره‌ی حافظه شک نکنید که با ترک این کار ناپسند حافظه‌تون تقویت می‌شه و به حالت اولش برمی‌گرده. اگه دوست دارید از قبلش هم قوی‌تر بشه، توصیه‌های طب سنتی و اسلامی رو در این باره رعایت کنید.
  خدا رو شکر کنید که در این سن و قبل از خطرناک شدن کار، چشمتون باز شد و آگاه شدید. بعضی‌ها هستند که بعد از ۱۵ سال اعتیاد سنگین به این عادت شرم‌آور تازه متوجه خطر می‌شن و برای نجات اقدام می‌کنند.

 • #1312

  یه حیوون

  در پاسخ به: سارا

  خدا رو شکر کن تو این سن متوجه اشتباهت شدی و قبل از اینکه زندگیت تبدیل به جهنم بشه سر عقل اومدی و میخوای ترک کنی. ای کاش منم تو سن و سال تو متوجه این حجم از عوارض این کار کوفتی میشدم و دستم قلم میکردم و هیچ مبتلا نمیشدم. معلومه خدا خیلی دوستت داره که تو این سن خواسته برگردی سمتش. سعی کن هر چی زودتر ترک کنی و به زندگی عادیت برگردی تا مثه امثال من نابود نشی و هر لحظه زندگیت حسرت و عذاب نشه برات. برای ما هم دعا کن که زودتر از شر این زندگی کوفتی خلاص بشیم.

 • #1300

  امیر محمد نیکپور

  رتبه بندی 1.5 از 5 ستاره

  سلام من از12سالگی دچار این مشکل شدم و الان 14سال دارم . دیگ تاقت ندارم خسته شدم دیگه لذت نمیبرم از زندگی من گوشیم رو بفروشم؟
  چیکار کنم تو اتاق تنهام زیاده موقع ها گوشیمو بفروشم و با یه کنسول بازی بیکاری مو بگذرونم خوبه؟؟؟
  لطفا کمکم کنین دارم میمیرم من تمام مطالبو سعی واقعی میکنم که انجام بدم . کمکک

  ***** پاسخ *****

  سلام. تنها راه خلاص شدن از آسیب‌های گوشی، فروختنش نیست؛ شما باید یاد بگیرید از گوشی درست استفاده کنید. گوشی رو داشته باشید اما دقت کنید که ازش درست استفاده کنید و استفاده‌های غلط اون رو تعطیل کنید.
  درباره‌ی پر کردن اوقات بیکاری هم بازی‌های رایانه‌ای و دیجیتالی بهترین گزینه نیست؛ من گزینه‌های بهتری رو سراغ دارم؛ مثل مطالعه‌ی کتاب‌های خوب و جذاب، ورزش تکی و گروهی، رفتن به مسجد و شرکت در برنامه‌های فرهنگی بسیج و کانون مسجد و...، رفتن به هیأت و استفاده از برنامه‌های معنوی اون، و تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های مفید تلویزیون.
  شما هنوز در سن نوجوانی هستید. اگه زود بجنبید و خوب خودتون رو دریابید، چیزی رو از دست نمی‌دید. سرشار از امید و ایمان به خدا باشید و سلامت روح و جسم خودتون رو از هر چیزی مهم‌تر بدونید و اجازه ندید هوس‌های زودگذر شما رو از مسیر زندگی درست منحرف کنه.
  نماز بخونید و مطمئن باشید نماز به زندگی شما روح و معنا می‌ده!

 • #1308

  عسل

  در پاسخ به: امیر محمد نیکپور

  اگر دیگه تو سن ۱۵ سالگی از این کار دست برداریم حافظه یمان مثل قبل قوی میشود

  ***** پاسخ *****

  شک نکنید که با ترک این کار ناپسند حافظه‌تون تقویت می‌شه و به حالت اولش برمی‌گرده. اگه دوست دارید از قبلش هم قوی‌تر بشه، توصیه‌های طب سنتی و اسلامی رو در این باره رعایت کنید.
  خدا رو شکر کنید که در این سن و قبل از خطرناک شدن کار، چشمتون باز شد و آگاه شدید. بعضی‌ها هستند که بعد از ۱۵ سال اعتیاد سنگین به این عادت شرم‌آور تازه متوجه خطر می‌شن و برای نجات اقدام می‌کنند.

 • #1298

  ...

  ۱.یه بار میاین اول متنتون میگین اکثر نوجوونا وقتی متوجه اشتباهشون میشن که دیگه کار از کار گذشته. یه جا دیگه میاین راه حل برای ترک میدین. کسی که دیگه برای برگشت دیر شده چه فایده ای داره بره ترک کنه؟؟؟ چی گیرش میادش این وسط؟؟؟؟ اون همه عارضه و مصیبتی رو که گرفتارش شده از شر خلاص میشه؟؟؟؟ میتونه مثه روز اولش بشه؟؟؟؟
  ۲.یه جای دیگه میگین بزرگترین آسیب جسمی این کار کوفتی نابودی سیستم تناسلی هستش و اینایی که به این کار اعتیاد دارن عقیم هستن و اگه بچه دار بشن بچشون ناقصه بعد آخر مقاله میاین پیشنهاد ازدواج میدین. خوب کسی که عقیم شده باشه یا اینکه قراره بچه ی ناقص داشته باشه چجوری قبل از ازدواج بره خودشو درمان کنه در صورتی که این مشکلات بعد از ازدواج و بچه دار شدن نمود پیدا میکنه؟؟؟؟
  ۳. تو یه تذکری بعد از توصیه به ازدواج گفتین که اگه آسیب جدی جنسی دیده باشین باید برین خودتون درمان کنین و بعد ازدواج کن. این آسیبای جدی جنسی کدوماس؟؟؟؟؟؟
  چون تا جایی که من میدونم مشکلات جنسی مربوط به خودارضایی بعد از ازدواج ظاهر میشه یعنی در کنار شریک جنسی تازه معلوم میشه که مشکلی داره یا نه و حتی درمانییام که برای این مشکلات وجود داره بعد از ازدواجه. پس عملا تو دوران مجردی کاری از دست پزشک برای درمان برنمیاد. حالا من نمیدونم منظور شما از درمان مشکلات جنسی قبل از ازدواج چیه دقیقا چون برای برطرف کردنش نیاز به پارتنر هستش.

  ***** پاسخ *****

  دوست عزیز، برای این‌که دچار سردرگمی نشید، برای شما اعتیاد رو مثال می‌زنم. آیا اعتیاد یک بلای خانمان‌برانداز و ویران‌کننده هست یا نه؟ اگر هست، آیا نباید این خطر به نوجوانان و جوانان گوشزد بشه؟ اگه بزرگی این خطر رو به مردم گوشزد کردیم، یعنی دیگه هیچ راهی برای نجات ازش نیست؟! اگه کسی مبتلا به مواد مخدر بود و خیلی هم وضعش خراب بود، آیا امیدی به خوب شدن و برگشتن به زندگی عادی براش هست یا نه؟ هست ولی سخته! نه می‌شه الکی امیدوارش کرد و مشکلش رو خیلی ساده گرفت و نه می‌شه ناامیدش کرد و راه نجات رو به روش بسته دید. باید طوری حرف زد که بیش‌ترین هدف تأمین بشه و کم‌ترین آسیب به وجود بیاد.
  علاوه بر اون، یکی از عوامل مهم برای نجات، درک بزرگی خطر هست. اگر معتاد گرفتار بزرگی خطری رو که گرفتارش شده، درک نکنه، هیچ وقت برای نجات از او اقدام نمی‌کنه. اما یکی از آسیب‌های بیان بزرگی خطر هم اینه که ممکنه باعث ناامیدی و دلسردی فرد بشه. کار خیلی دقیق و حساسه. باید طوری بزرگی خطر رو بیان کرد که هم باعث جدی گرفتن مشکل و جزم کردن عزم بشه و هم منجر به ناامیدی و دلسردی نشه.
  حالا یکی از راه‌های نجات از اعتیاد، مشغول شدن به فعالیت‌های سالم زندگی و در مسیر یک زندگی خوب و سالم قرار گرفتنه؛ یعنی اگه معتادی خانواده نداشته باشه، با تشکیل خانواده می‌تونه امیدها و انگیزه‌های خوبی به دست بیاره و در مسیر یک زندگی خوب قرار بگیره؛ اما آیا یک معتاد گرفتار در بند آفات و آسیب‌های جسمی و روحی مواد مخدر می‌تونه ازدواج سالم و بی‌خطری داشته باشه یا باید ابتدا خودش رو درمان کنه بعد به ازدواج اقدام کنه؟ نتیجه این‌که هم ازدواج عامل نجات چنین فردی هست و هم این‌که ابتدا باید خودش رو درمان کنه و بعد اقدام به ازدواج کنه وگرنه آسیب‌های جسمی و روحی برآمده از اعتیاد اجازه نمی‌ده ازدواج قابل قبولی داشته باشه و زندگی جدیدش با شکست روبه‌رو می‌شه.
  داستان خودارضایی هم همینه. هم باید خطرهای بزرگش رو گوشزد کرد و هم باید به مبتلایان امید و انگیزه‌ی برگشت و جبران داد. درباره‌ی ازدواج هم باید گفت که بهترین راه مدیریت غریزه‌ی جنسی ازدواج هست اما برای کسی که سال‌ها به خودارضایی حاد مبتلا بوده، اقدام مستقیم برای ازدواج خطرناکه و باید ابتدا درمان‌هایی صورت بگیره و بعد ازدواج انجام بشه. درمان‌های قبل از ازدواج هم اغلب از نوع مصرف دارو هست؛ چیزی نیست که موقوف به بعد از ازدواج باشه.
  من خودم رفیقی داشتم که به شدت مبتلا به خودارضایی بود. برای ازدواجش با یک پزشک طب سنتی مشورت کردیم، گفتند ازدواج مستقیم بعد از چنین ابتلای عمیقی خطرناکه. نسخه‌ای پیچیدند و گفتند بیمار باید مدتی این داروها رو مصرف کنه و بعد از حاصل شدن بهبودی و رفع عوارض مهم خودارضایی اقدام به ازدواج کنه.

 • #1301

  ...

  در پاسخ به: ...

  من که از خوندن متن شما هیچ وقت حس امید بهم القا نشده بدتر این موضوع بهم تلقین شده که دیگه فرصتی برای برگشت نیست و هیچ راهی وجود نداره. ترکشم هیچ فایده ای نداره طبق نوشته های شما. من احساس میکنم شما بیش از اندازه لازم این موضوع رو بزرگش کردین و همینم جلوی تصمیم قاطع افرادی که مثه من چندین سال مبتلا بی این کار بودن رو گرفته چون با این فرمایشات جنابعالی جای هیچ گونه امیدی وجود نداره. حرفای ناامیدکننده و تلخی که اول متنتون راجع به خودارضایی زدین به قدری سنگینه که اون حرفای یه ذره امیدوارکننده بعدش عملا اثری نداره. یکی از چیزایی که من خودم به شخصه به شدت ازش بدم اومد تو متنتون حالت مقایسه ای بود که بین افراد خودارضا و افرادی که تا حالا گرفتار نشدن انجام دادین. بسیار منزجر کننده ای بود.
  در مورد ازدواج و ویزیت شدن توسط پزشک طب سنتی من نمیدونم منظورتون از نسخه ای برای بهبود عوارض قبل از چیه. چون عوارضی مثه زودانزالی، عدم لذت از رابطه زناشویی و عقیم شدن بعد از ازدواج قابلیت دارن( تازه اگه با این توصیفات وحشتناک شما راه درمانی برای بهبود به شرایط قبلی باشه). ای کاش ذکر میکردین اون نسخه ای که اون پزشک طب سنتی برای درمان قبل از ازدواج تجویز کردن شامل یه مواردی بوده و بهبودی تو چه زمینه هایی حاصل میکرده.

  ***** پاسخ *****

  شاید حق با شما باشه و من زیاده‌روی کرده باشم اما من خودم گمان می‌کنم در انذار (ترساندن از خطر) و تبشیر (امیدوار کردن به جبران و اصلاح) و حفظ تعادل بین آن دو موفق بوده‌ام. نظرات دیگر مخاطبان هم می‌تونه مؤید نظر من باشه.
  اما درباره‌ی درمان عوارض خودارضایی گفتنی است که همه‌ی اون‌ها با داروهای خوراکی و تغذیه‌ای و درمان‌هایی مثل حجامت و مانند آن قابل درمانه و این تصور که فرایند درمانشون فقط بعد از ازدواج می‌تونه شروع بشه درست نیست.
  نسخه‌ای که گفتم از مرکز طب سنتی بوعلی سینا زیر نظر آیت الله آل‌اسحاق در قم بود که بعضی از داروهای نسخه‌ی درمان عوارض خودارضایی محصول خودشونه و جای دیگه پیدا نمی‌شه ولی بعضی دیگه از داروهاش چیزهایی بود که می‌شه از عطاری‌ها تهیه کرد.
  من دیگه اون نسخه رو ندارم ولی حتا اگر داشتم باز نمی‌شه یک نسخه رو برای همه تجویز کرد؛ چون مزاج‌ها و ویژگی‌های جسمی و روانی هر کسی متفاوته و هر کسی باید دارو و درمان خاص خودش رو داشته باشه.
  سایت مرکز طب سنتی بوعلی:
  http://www.booali.ir/

 • #1291

  .......

  اینجوری که شما نوشتی یکی مثه من که ۶ سال درگیر اینکار بودم و الان ۲۱ سالمه باید تا سن ۲۷ و ۲۸ سالگی صبر و تحمل کنم و بعدش برم مثه آدمای دیگه زندگی کنم. اینجوری که شما گفتی یکی مثه من که تو این احتیاج به ازدواج داره و احساس نیاز میکنه باید فعلا قیدشو همه جوره بزنه. خوب این احساس نیاز فکر نمیکنین تو اون سن و سال دیگه به شدت کاهش پیدا میکنه و اون موقع دیگه میل و رغبتی برای ازدواج نمیمونه؟؟؟ همونجوری که دارم اطرافم میبینم پسرا اکثرا از این سن و سال بعد به شدت از ازدواج فراری میشن و شدیدا سخت گیر؟؟؟
  موضوع دوم اینکه من منظورتون راجع به آسیبای جدی جنسی نفهمیدم چیه. منظورتون کدوم آسیباس؟؟؟؟ اون آسیبایی که شما میگین و مربوط به روابط زناشویی میشه که تا قبل از ازدواج راهی برای درمانش وجود نداره چون راهکارای درمانش باید بعد از ازدواج و در کنار شریک جنسی ارائه بشه. هیچ پزشکیم نمیتونه درمانش کنه چه پزشک طب سنتی چه پزشک طب نوین.

  ***** پاسخ *****

  چرا مسأله رو صفر یا صد می‌بینید؟!
  من کجا گفتم که درمان آسیب‌های خودارضایی حتماً این قدر طول می‌کشه؟! مدت درمان به نوع درمان بستگی داره. اگه کسی درمان خاصی به کار نگیره و فقط دست از خودارضایی برداره و بعد از اون زندگی خوب و سالمی داشته باشه، به صورت طبیعی آسیب‌های خودارضایی از بین می‌ره ولی از بین رفتن کامل اون‌ها به اندازه‌ی مدت ابتلا به خودارضایی طول می‌کشه. اما اگه کسی به پزشک خوبی مراجعه کنه و بتونه درمان مناسب و خوبی پیدا کنه، طبیعتاً متناسب با نوع درمانش می‌تونه زودتر به نتیجه برسه.
  از این گذشته، حتا اگه درمان کسی بخواهد چند سال طول بکشه، برای ازدواج کردن لازم نیست تا به درمان کامل رسیدن صبر کنه. ممکنه بعد از مرحله‌ای از درمان بتونه ازدواج کنه و بقیه‌ی درمان رو بعد از ازدواج طی کنه. مثل کسی که پاش شکسته؛ چنین کسی برای بلند شدن و راه رفتن، لازم نیست تا خوب شدن پاش به صورت کامل کامل صبر کنه، بلکه بعد از مدتی می‌تونه کم‌کم راه بره و با احتیاط به کارهاش برسه تا وقتی که به بهبودی کامل برسه.
  بخش دوم سؤالتون مبهمه. دقیقاً به کدوم بخش از عرایض بنده اشاره می‌کنید؟ دقیق بفرمایید تا توضیح عرض کنم.

 • #1295

  .......

  در پاسخ به: .......

  تو جوابایی که به سایر کامنتا دادین به این مورد اشاره کردین که برای از بین رفتن آسیبا باید حداقل به اندازه مدت زمان گرفتاری پاک باشه. اینو که قبول دارین درسته؟؟؟؟ در مورد درمان اون عوارض هم گفتین به یه پزشک خوب مراجعه کنه و یه جا دیگه هم گفتین به پزشک آشنا با طب سنتی مراجعه کنه. تا اونجایی که من میدونم و مراجعه کردم نسخه های پزشکای طب سنتی برای درمان خودارضایی هست نه عوارض مختلف اون. در مورد این چی میگین؟؟؟؟
  شما با خودتون چند چندین حاج آقا؟؟؟ یه بار میگین تا درمان کامل عوارض جنسی این کار فکر ازدواج رو هم از سرت بیرون کن و الان دارین میگین اگه تونستی ازدواج کن( گرچه وقتی از کلمه ی ممکن استفاده کردین کاملا موضعتون مشخص شدس در این مورد).
  بخش دوم سوالمم مربوط به تذکر بعد از توصیه به ازدواج هست که میگین عوارض جدی جنسی رو کامل درمان کن. اینا کدومان؟؟؟

  ***** پاسخ *****

  دوست عزیز اگر درباره‌ی مطلب خاصی از مقاله یا درباره‌ی کامنت خاصی نکته یا ابهامی دارید، لطفاً به مطلب مورد نظر به‌صورت دقیق اشاره کنید تا بتوانم توضیح دقیق و درستی بدهم. (کامنت‌ها شماره دارند.)

 • #1289

  زی‌زی

  من‌هم‌هیچ‌وقت‌خودم‌رونمیلخشم‌یعنی‌خدامیبخشه؟خدایاخلاصم‌کن

 • #1287

  گناهکار نادم

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  خدا خیرتون بده حاج آقا من واقعا نا امید بودم تا جایی که فکر خودکشی هم به سرم زد چون خیلی این کار برام گرون تموم شد من یه دختر محجبه هستم اهل دیانت وقتی به این گناهم فکر میکردم دلم میخواست بمیرم شرمنده میشدم ولی نمیتونستم کاری بکنم ولی به لطف راهنمایی های شما تا حدی موفق شدم امیدوارم بازم بتونم مقاومت کنم،خدا ببخشتم خدا خودش میدونه من از روی نادانی به این گناه کشیده شدم ? خلاصه ممنونم ازتون اجرتون با امام حسین ??

 • #1283

  محسن بنده گنه‌کار

  سلام من الان ۲۳ سالمه از اول راهنمایی با این موضوع آشنا شدم و اوایل یکم کارم زیاد بود ولی به مرور کمتر و کمتر شد شاید سالی ۳ یا ۴ مرتبه و الان ۵ سالی میشه که اصلا این کار رو نکردم .قسم می خورم . ولی متاسفانه به عوارضش به شدیدترین حالت ممکن دچار شدم . از همه بدتر اینه که بدنم رعشه داره و دستام می لرزه . از اون بدتر احساس گناه و شرم ساری از خودم است و اینکه چه لذت حلال و پاکی که قرار بود برام اتفاق بیفته یعنی ازدواج رو خراب کردم . می‌ترسم هیچ کس با دیدن لرزش دستم حاضر نشه باهام ازدواج کنه یا اگر ازدواج کنه هیچ بعید نیست زودانزالی داشته باشم و بعدش ترکم کنه . به همین راحتی زندگی نابود شد . چه زندگی لذت بخشی می تونست باشه . مشکل من این بود که هیچ کس هیچ وقت درست بهم توضیح نداد که این کار چه عواقب وحشتناکی می تونه داشته باشه . اگر پدرو مادر یا معلمان یکبار درست توضیح می دادن که با این کار دچار این همه آسیب می شه وحتی ممکنه بچه ت ناقص بشه ، هیچ وقت هیچ وقت این کار رو نمی کردم . تنها چیزی که یکبار گفتند این بود که این کار باعث کوری میشه که من چون حرفشون جدی نبود ، جدی نگرفتم . اصلی ترین ناراحتیم اینه که می بینم کسانی که زیاد این کار رو نکردند و الان در کنار همسرشون چه زندگی لذت بخشی رو دارن و دستاشون نمی لرزه ، من چه کردم با خودم . از اول عمرم همیشه گوشه گیر و خجالتی بودم و همین مسئله می تونه باعث شده باشه که در موردش با پدرو مادر صحبت نکردم . اگر خدا روزی منو ببخشه و بتونم ازدواج کنم و بچه دار شم ، اولین نفر خودم درست بهش توضیح می دم که این کارو با زندگیت نکن . به هر حال اگر خودکشی گناهش از این کار بدتر نبود ، حتما خودکشی می کردم . ولی ناامیدی از رحمت خدا هم گناهش از هردو اینا بیشتره . کاش با اسلام و قوانین کاملا درستش لجبازی نمی‌کردم .

  ***** پاسخ *****

  سلام دوست عزیز!
  درجه‌ی آسیب‌رسانی خودارضایی به افراد مختلف متفاوته؛ به کسانی که ضعیف‌تر و لاغرتر هستند، خیلی سریع‌تر از کسانی آسیب می‌زنه که بنیه‌ی قوی‌تری دارند و از تغذیه‌ی مناسب‌تری برخوردارند.
  اگر بدن شما خیلی قوی و نیرومند نیست، برای درمان عوارض خودارضایی ابتدا باید بنیه‌ی بدنی خودتون رو تقویت کنید. در طب سنتی نسخه‌های خوب و مؤثری برای تقویت عمومی بدن هست که با عمل به آن می‌تونید مثل یک ورزشکار نیرومند جان دوباره بگیرید و همه‌ی عوارض و آسیب‌های خودارضایی رو از خودتون دور کنید.
  با توکل به لطف خدا حتماً به یک طبیب سنتی یا یک پزشک آشنا به طب سنتی مراجعه کنید. مطمئن باشید در عرض چند ماه نشانه‌های امیدوارکننده‌ای رو مشاهده خواهید کرد ان‌شاءالله!

 • #139

  د

  شما گفتبد اگر ی سال ب استمنا مبتلا باشی باید یک سال صبر کنی تا مثل سابق بشی و همه اثراتش کامل ازبین بره .یا منظورت این بود ک هر چقدر ب خودارضایی مبتلا بودید باید همونقدر صبر کنی تا. تمام عوارضش برطرف شه. یعنی چی .یعنی آدمی ک ده سال اعتیاد داشته باید ده سال صبر کنه تا سرپا شه .یعنی پاک آدمو برطناامید میکنی .من خودم ۷ سال اعتیاد ب خ.ی داشتم با ۵ ماه ترک و ورزش سنگین تمام عوارضش برطرف شده .خیلی عوارض داشتم .از افسردگی شدید .تا فروکش کردن استعداد ها .حتی ی کار ساده نمیتونستم انجام بدم
  از جمع گریزان بودم.اعتماد ب نفس پایین .حالا بعد از ۵ ماه مثل سابق شدم.آدم خواهش بچه هارو ناامید نکید.

  ***** پاسخ *****

  به هیچ وجه قصد ناامید کردن کسی رو ندارم. منظورم اینه که اگه معالجه‌ی خاصی صورت نگیره، صرف ترک عمل به مدت محدودی باعث نمی‌شه که همه‌ی عوارضش برطرف بشه. برای برگشتن به حالت عادی، تقریباً باید به همون مقدار ارتکاب، پاک و سالم بود. اما اگه کسی همتش بالا باشه و بتونه با درمان و معالجه‌ی خاصی، روند درمان رو تسریع کنه، طبیعتاً زودتر به نتیجه می‌رسه و عوارض خودارضایی رو زودتر از بین می‌بره.
  درود بر شما که همتتون بالا بود و خیلی جدی به حل این معظل پرداختید!

 • #138

  o

  سلام
  برای گناه کبیره هم امید بخشش وجود دارد؟

  ***** پاسخ *****

  سلام. بله همه‌ی گناهان با توبه قابل بخشش است.
  در روایات آمده است که اگر کسی هفتاد پیامبر خدا را هم کشته باشد، باز حق ندارد از رحمت خدا ناامید باشد و در توبه را به روی خود بسته بپندارد.
  پرسش و پاسخ «توبه برای گناهی وحشتناک» رو بخونید:
  http://h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/222-tobe-baraye-gonahi-vahshatnak

 • #137

  محمد. پایندان

  س من الان 28 ساله که به این کار کثیف آلوده شدم تاامروز هم سعی کردم که از این کار خلاص شوم اما نمی تونم همه کار هم کردم اما نمتونم چکار کنم

  ***** پاسخ *****

  سلام. توصیه‌ی من به شما این است که به یک پزشک که طب سنتی و اسلامی نیز بلد باشد مراجعه کنید و در صورت نیاز به یک روان‌پزشک متعهد و متدین نیز مراجعه کنید.
  ناامید نباشید و بدانید که جلوی ضرر را هر وقت که بگیرید منفعت است.

 • #136

  بی شعور

  من هیچ وقت خودمو نمیبخشم. ......خدایا کمکم کن دیگه خسته شدم .... من خودم ورزشکارم و میترسم روی بدنم اثر بزازه ...آآآفقط از تو کمک میخواهم. کمکم کن. راهی به من پیشنهاد بدین تا از این وضع راحت بشم؟؟؟خدایااااااااااااااا

  ***** پاسخ *****

  با خودزنی مشکلی حل نمی‌شه. خونسرد باشید و عاقل و برای حل مشکل گام به گام و با عزمی جدی و امیدوارانه پیش برید. یقین داشته باشید که به نتیجه می‌رسید و از شر این عادت شوم خلاص می‌شید.
  راه حل‌ها در این مقاله بیان شده. کافیه با دقت بخونید و به‌شون عمل کنید.

 • #135

  اخوند

  حاجی تو که دستت تو کاره چندتا این صیغه ای هاتو بیار ما هم استفاده کنیم تا جق نزنیم

  ***** پاسخ *****

  من دستم تو کار مورد نظر شما نیست؛ وگرنه اگه شرایطش رو داشتید و می‌تونستم کمکتون کنم، حتماً این کار رو می‌کردم.
  قرآن کریم بعد از این‌که بهترین راه مدیریت شهوت و میل جنسی رو ازدواج معرفی می‌کنه، می‌فرماید: کسانی که امکان ازدواج دائم یا موقت براشون فراهم نیست؛ عفت پیشه کنند و با عفت‌ورزی خودشون رو تا فراهم شدن ازدواج، پاک و سالم نگه دارند. (سوره‌ی نور، آیه‌ی ۳۳)
  پس مراقب باشید و حواستون باشه که دسترسی نداشتن به ازدواج (دائم یا موقت) مجوز ارتکاب گناه نیست!

 • #134

  ALI

  بی خوابی بد خوابی ؟ خخخخ خیلی خنده داره ... از خودت در اوردی نصفشو مثه اینکه ... اتفاقا حالت ریلکسی و ارومی میگیری و دوست داری بخوابی .... چرت و پرت ها چیه شما مذهبی ها به خورد مردم میدید ...

  ***** پاسخ *****

  بله اولش آرامش و راحتیه ولی این آرامش و آسایش موقت و زودگذره. ثمره‌ی این آرامش‌های مصنوعی و غلط، ناآرامی و تشویش و اضطراب و بی‌خوابی ریشه‌دار هست که زندگی رو زهرمار می‌کنه.
  مگه کسی که سیگار می‌کشه در اون لحظه به آرامش نمی‌رسه، ولی چرا سیگاری‌ها وقتی خمار می‌شن، نه آرامش دارند و نه اعصاب و اخلاق؟!
  مگه مصرف مواد مخدر و روان‌گردان آرامش و کرختی و ریلکسی به دنبال نداره، پس چرا معتادها ناآرام‌ترین و داغون‌ترین آدم‌ها هستند؟!
  چشم ضعیف فقط نزدیک رو می‌بینه ولی اگه دیدتون قوی‌تر و عمیق‌تر باشه، فردا و فرداها رو هم می‌تونید ببینید!

 • #133

  استمناء کننده

  من دقیق دقیق دقیق دقیق 4 سال کاملا تام، تمام و کامل است که به خودارضایی و استمناء مبتلاء هستم. در طول این چهار سال کامل دقیقا یک هفته پیش درباره اقدام به خودارضایی کردم. بیشترین موقعی که توانستم جلوی نفسم را بگیرم و خودارضایی نکنم دقیقا ۱۰ روز بود. ولی بعد از ده روز دوباره شکست خوردم.
  به نظر شما من موفق می شوم تا برای بار دوم حتی بیش از ده روز تحمل کنم؟

  ***** پاسخ *****

  کسی که توانایی‌هاش محدوده، نباید به رشد و پیشرفت نامحدود فکر کنه (برنامه‌ریزی کنه) وگرنه ناامید می‌شه و شکست می‌خوره.
  شما فعلاً نباید به پاکی کامل و دائمی فکر کنید و بر اساس اون برنامه‌ریزی کنید؛ فقط به این فکر کنید که ۲۰ روز پاک بموند. تصور کنید که ایده‌آل‌ترین مرحله‌ی موفقیت شما اینه که ۲۰ روز پاک بمونید و گناه نکنید. فکر کنید با ۲۰ روز پاکی، شما به نهایت موفقیت و پیروزی می‌رسید و قرار نیست بیش‌تر از اون کاری بکنید. با این روحیه می‌تونید به راحتی ۲۰ روز پاکی رو تجربه کنید.
  بعد از به دست آوردن موفقیت ۲۰ روزه، به پاکی و موفقیت ۵۰ روزه فکر کنید و تا پاکی ۵۰ روزه رو تجربه نکردید، به بیش‌تر از اون حتا فکر هم نکنید.
  با این روش می‌تونید به پاکی کامل و دائم دست پیدا کنید اما اگه از اولش لقمه‌ی بزرگ بردارید، تو گلوتون گیر می‌کنه و خفه می‌شید! به قول معروف: سنگ بزرگ علامت نزدن است. پس سنگ کوچک بردارید تا بتونید بزنید. و تا سنگی رو نزدید، بزرگ‌ترش رو برندارید.
  به خودتون و خداتون ایمان داشته باشید!

 • #132

  رز

  سلام من چندماه که دیکه این کار نمیکنم ولی وقتی عکس یا فیلم بد میبینم بدنم یه جوری میشه میخواستم ببینم مرتکب به گناه است یا نه

  ***** پاسخ *****

  سلام. صرف تحریک شدن (به قول شما یه‌جوری شدن) گناه نیست اما حواستون باشه برای این‌که به گناه آلوده نشید، باید از مقدمات گناه و تحریک شدن هم دور باشید.
  به همین خاطر قرآن می‌فرماید: لاتقربوا الفواحش؛ یعنی به گناه و فحشا نزدیک نشید! نمی‌فرماید: گناه نکنید؛ بلکه می‌فرماید: به گناه نزدیک نشید! دیدن عکس و فیلم بد مصداق نزدیک شدن به گناه و فحشا است که مقدمه‌ی لیز خوردن تو گرداب گناهه.

 • #131

  امبیر

  به سوال درمورد خود ارضایی دارم . من جوری به خودارضایی عادت کردم نمیدونم باید چیکار کنم هر ۸ روز ۱۰ روز یکبرار باید اینکارو بکنم نکنم باز اگه خیلی تحمل کنم ۳ روز ۴ روز بیشتر ولی چون میرم رو حالت ترکش دچار افسردگی حاد میشم از همچی بی خود میشم واسه همین شما راهکار مناسب تری سراغ دارید قرصی داروویی بخدا میدونم چقد بده و نمیخوام انجامشم بدم هر بارم انجامش میدم از یه طرف دچار عذاب وجدان میشم از اونم بدتره ممنون میشم پاسخ بدید در مورد راه حلتون

  ***** پاسخ *****

  همان‌طور که آسیب‌های خودارضایی یک‌شبه به وجود نمی‌آیند بلکه به‌تدریج حاصل می‌شوند، از بین بردن این آسیب‌ها و غلبه بر این عادت شوم نیز یک‌شبه ممکن نیست و باید به‌تدریج حاصل شود. بنابراین توقع یک راهکار و نسخه‌ی عجیب و غریب که مشکل رو یک‌دفعه و معجزه‌آسا حل کند، توقع نادرستی است.
  تنها راه حل این است که به نکات مطرح شده در این مقاله عمل کنید و در این راه پایدار و صبور باشید. حداقل به اندازه‌ی مدت ابتلایتان به این عادت باید به پاکی و خویشتن‌داری پای‌بند باشید و خودتان را پاک نگه دارید. مثلاً اگر یک سال است که مبتلا هستید، حداقل باید یک سال پاک باشید تا آثار خودارضایی از بین بروند و به حالت عادی برگردید.
  توصیه‌ی دیگر این است که حتماً به یک پزشک متعهدی که با طب سنتی و اسلامی نیز آشنا باشد مراجعه کنید تا با مصرف دوا و دارو بهتر و سریع‌تر از شر این بلای خانمان‌سوز راحت شوید.

 • #130

  محبوب

  مطالب بسیار نا امید کننده و وحشتناک نوشته شده طوریکه واقعا ادمی که ندانسته مرتکب این گناه بوده رو از خودش بیزار می کنه

  ***** پاسخ *****

  ندانسته خوردن سم، خطر اون رو کم نمی‌کنه؛ فقط باعث می‌شه خورنده‌ی غافل، کم‌تر استحقاق مذمت و سرزنش داشته باشه.
  اگه کسی ندانسته مرتکب خودارضایی شده، خب سرزنش کم‌تری متوجه‌ش هست؛ اما دونستن بزرگی خطر، می‌تونه بهترین چیزی باشه که به‌ش کمک می‌کنه از این خطر فرار کنه و مشکلات گذشته رو اصلاح کنه. این‌طور نیست؟!

 • #129

  سعید

  سلام،من الان چند ساله که گرفتار این عمل زشت شدم و میخام ترکش کنم،اگه ازدواج میکردم فکر کنم میتونستم ترکش کنم،فعلا بیکارم هستم.ممنون

  ***** پاسخ *****

  سلام بر شما
  ان‌شاءالله با عمل به توصیه‌های مطرح شده در این مقاله موفق می‌شید!
  قبل از ازدواج حتماً با یک پزشک متعهد (ترجیحاً پزشکانی که در طب سنتی و اسلامی نیز سررشته دارند) مشورت کنید. زیرا خودارضایی سیستم تناسلی انسان رو تخریب می‌کنه و گاهی وقت‌ها کسی که به خودارضایی معتاد هست، دچار اختلال‌هایی می‌شه که حتماً قبل از ازدواج باید خودش رو مداوا کنه.

 • #128

  یک حیوون

  فکر میکردم اینجا واقعا کمکم میکنین ولی مثه اینکه اینجام مثه خیلی جاهای دیگه برای آدمای بدبختی مثه من که از روی نادونی چند سال از زندگیمو از دست دادم ارزشی قایل نیستن و فقط برای آدمایی که تونستن پاکیشونو حفظ کنن احترام قایلن.
  ببخشید مزاحم وقتتون شدم.

  ***** پاسخ *****

  سلام دوست عزیز!
  معلومه خیلی زودرنج هستید! (این زودرنجی و حساس بودن شدید هم می‌تونه از عوارض خودارضایی باشه)
  من در جواب پیام قبلی شما عرض کردم که:
  ۱. از خودتون بدتون نیاد. بلکه از خودتون خوشتون بیاد و به‌جاش از گناه و از این‌که زیبایی و خوبی شما با گناه، زشت و آلوده بشه، ناراحت باشید. همون‌طور که خدا عاشق شما است، شما هم عاشق خودتون باشید و مثل خدا، از گناه و آلودگی متنفر باشید. اگه از خودتون بدتون بیاد، اولاً خدا رو ناراحت کردید و از چیزی که خدا دوستش داره بدتون اومده؛ ثانیاً هیچ وقت نخواهید توانست از این آلودگی نجات پیدا کنید؛ چون وقتی کسی رو دوست نداشته باشید، چه دلیلی داره که بخواهید نجاتش بدید؟!
  خدای مهربان می‌فرماید: هیچ چیزی برای خدا دوست‌داشتنی‌تر از مؤمنی نیست که گناه کرده و از گناه خود توبه کرده. (ما من شیء احب الی الله من مؤمن تائب او مؤمنة تائبة)
  ۲. توصیه‌ها و برنامه‌هایی رو که در این مقاله مطرح شده با دقت بخونید و با همت به‌شون عمل کنید. مطمئن باشید می‌تونید ننگ اسارت در چنگال گناه رو به عزت پیروزی بر گناه تبدیل کنید.
  یا علی!

 • #127

  امیر

  سلام و خسته نباشید خدمت استاد خوبم اقای حامد شاد یکی از بهترین اشخاصی که تا حالا تو این عرصه دیدم.
  دوستان خوبم یه رازی رو باهاتون در میون میزارم. نه تنها دیگه خود ارضایی نمیکنید بلکه به یکی از بهترین ادم ها تبدیل میشید! خوب گوش کنبد:
  شاید تا حالا هزار و یه جا دیدید که نوشته"فقط یک بار به دنیا می آیی. اگر این فرصت یک باره را از دست بدهی چه خواهی کرد؟" یا امثال این. خب منم مثل شما همه جا دیدم و شاید یه تحولک چه ای هم(!) توم ایجاد شده. اما خوب گوش کنید که میخوام راز سعادتو بهتون بگم. اولا که باید خوب فکر کنید رو کلمه کلمه حرفام چون منم با فکر به این نتیجه رسیدم وگرنه حرفای بدون فکر هم حکم همون متن ها رو داره. ثانیا هیچ وقت به خودتون مغرور نشید! اخر حرفام میگم چرا.
  و حالا بشنویم با هم راز زندگانی را!: ما چند سال توی دنیا زندگی میکنیم؟ 70،80 یا 90 سال. من نه تو حرفام اغراق میکنم نه کوچک نمایی. خوب دقت کنید. حالا تصور کنید این هفتاد هشتاد ویا نود سال تموم شده و شما دار فانی رو وداع میگید. الان وارد جهان اخرت شدید. بحثی از جهنم ندارم فقط در مورد بهشت صحبت میکنم. فرض کنید وارد بهشت میشید. اونجا همه خوبی ها رو فرض کنید هست. چه چیزی به نظرتون خوب و لذت بخش؟(یا بد و لذت بخش که توی اون دنیا خوب و لذت بخش میشه؟)اونجا هر چیز خوبی که فک کنین هست. هر چی هر چی. همه ی خوبی ها رو از یه میوه ی ابدار گرفته تا حوری(!) و تا مهم ترینشون که مقام خشنودی خداست. اما...
  فقط یه چیزی: اونجا یه سری از چیزا هست که شما حق استفاده ندارید! خب شاید با خودتون بگید مگه چیه؟ حالا یه نعمتم کم تر. اما این همه قصه گفتم براتون تا به این جاش برسم پس خوب گوش کنید. شما فقط محرومیت از یه نعمت عادی مثل دنیا ندارید. مثلا کسی که هرگز تو دنیا نتونسته سیب بخوره فقط 70 سال لذت [عادی] سیب خوردنو نداشته. اما کسی که تو اخرت نتونه یه نعمت و یه لذت (که خیلی ام با عادی ها فرق میکنه و خاص تره) رو هیچ وقت تجربه کنه، یعنی یه ابدیّت نمیتونه اونو تجربه کنه! بله درسته یک ابدیّت. فکر کردین وقتی ما رفتیم اون دنیا دیگه برگشتی تو کاره؟ نه خواهرم نه برادرم نه عزیزم. دیگه رفتی. هر کاری تو این دنیا کنی کردی. اما اگه اینجا هفتاد سال برای رضای خدا زندگی کنی، اونجا یه ابدیت راحتی و رضای خدا و تبعاتش رو داری. دارم میگم یه ابدیت یعنی نه یک هفتاد سال،نه یک هفتاد هزار سال،نه یک هفتاد میلیون سال، بلکه یک ابدیّت. یک جاودانگی. یک همیشه. حالا فکر کن این هفتاد هشتاد سال زندگیو تباه کنی بگذرونی بره. به خدایی که جونم تو دستاشه قسم میخورم اگه خدا تو اون دنیا ازمون حس ندامت و پشیمانی رو نگیره، هر روز میگیم ای کاااااااششششش... . ای کاش چی؟ ای کاش این هفتاد سال کوتاه زندگیو یه کوچولو تحمل میکردم، فقط گناه نمیکردم همین. حالا بیا و ببین چی میشدم. فقط واجباتو انجام میدادم همین.درسته که ممکنه اولش یکم سخت باشه اما خداوکیلی ارزشش رو نداره؟ اون دنیا دیگه راه برگشتی نداره ها... ابدیه ها...
  برو بشین رو حرفام فکر کن. هر روزتو با هدف رضای خدا زندگی کن. تو اون دنیا نگی نگفتی!
  راستی اول کار گفتم هیچ وقت مغرور نشو! منظورم اینه که حتی اگه بهترین بنده هم شدی، بدون خدا خواسته و هیج وقت حتی یه لحظه هم بدون خدا نمیتونی ادامه بدی.
  امیدوارم تونسته باشم گامی در جهت رسیدن به خدا برداشته باشم. شما رو به خدای بزرک و مهربان(حتی به اینا هم خوب فکر کن!) میسپارم.
  یا حق

 • #126

  یک حیوون

  تا وقتی زنده ام و نفس میکشم خودمو به خاطر این گندی که به زندگیم زدم نمیبخشم و هر روز خودمو لعن و نفرین میکنم. فقط امیدوارم زودتر از شر این زندگی نکبتی خلاص بشم. دیگه هیچ امیدیم به برگشت به زندگی ندارم. امیدوارم حنام انقدر پیش خدا رنگ داشته باشه که عمر طولانی بهم نده و زودتر مرگمو برسونه چون اصلا دلم نمیخواد یه عمر با درد و رنج زندگی کنم.

  ***** پاسخ *****

  همون‌طور که خودتون این آلودگی رو به زندگیتون زدید، خودتون می‌تونید زندگیتون رو از این آلودگی پاک کنید...
  به جای نفرت از خودتون، از گناه و آلودگی نفرت داشته باشید که اگه این‌طور شد، عاشق خودتون می‌شید و خودتون رو از منجلاب زشتی و گناه نجات می‌دید...
  خدا عاشق شما است... شما هم خودتون رو دوست داشته باشید و برای نجاتش مجاهدت و فداکاری کنید...

 • #125

  شایان

  با کامنتاتون قانع شدم مچکرم

 • #124

  MD

  همون اول که مطالب رو خوندم و به بی علمی جنابتون پی بردم...چرا باعث اذیت و آزار روحی جوون ها میشید؟؟چه کسی گفته خود ارضایی باعث ناباروری میشه؟؟؟
  دوست عزیز شما به جای این که کمی از نگرانی و استرس افراد کم کنید بیشتر به اون ها فشار روحی و روانی وارد میکنید
  تو یه مطلب هم گفتید با صابون و... آلت و اطراف اون رو نشورید...دوست عزیز امید وارم بدونی چند هزار هزار میلیون میکروب در قسمت تناسلی بدن هستش که حتما باید با صابون شسته بشه..
  در بعضی جاهاهم مطالبی بود که واقعا من نمیتونم دیگه بیان کنم و شما هم هیچ اطلاع و دانشی در این زمینه ندارین و فقط موجب فشار روحی بیشتر به جوون ها میشید
  قبل نوشتن مطلب کمی مطالعه داشته باشیم..
  یا حق

  ***** پاسخ *****

  نگرانی شما از تضعیف روحیه‌ی مبتلایان به خودارضایی و ناامید کردن آن‌ها به‌جا و ستودنی است، اما امید دادن به بیمار تنها در صورتی می‌تواند دلیل کتمان خطر بیماری باشد که دیگر امیدی به معالجه و خوب شدن نباشد؛ اما اگر با یک عزم جدی و یک تصمیم اساسی می‌توان جلوی ضرر را گرفت، بیان خطر و آسیب، بهترین عامل کمک کننده به فردی است که در معرض خطر و نابودی است.
  پرسیدید: «چه کسی گفته خود ارضایی باعث ناباروری میشه؟»
  پاسخ: مسأله‌ی روشنی است. باروری محصول دستگاه تناسلی است. خودارضایی باعث تضعیف و تخریب دستگاه تناسلی است و طبیعی است که یک دستگاه تناسلی معیوب هرگز نمی‌تواند خوب کار کند و تولید یا باروری مناسبی داشته باشد. اگر ابتلا به خودارضایی شدید باشد، باعث تخریب اساسی دستگاه تناسل و در نتیجه عدم توانایی در فرزندآوری خواهد شد.
  برای اطمینان شما، بخشی از مقاله‌ی «همه چیز درباره‌ی عوارض خودارضایی» را از سایت تخصصی «دکتر سلام (www.hidoctor.ir)» برایتان نقل می‌کنم:
  «مثالی که پیشتر در مورد زمین کشاورزی، درخت لیمو، و رسیدن دانه های لیمو برایتان بازگو کردیم را یک بار دیگر در ذهن مجسم کنید. ما در آن قسمت عنوان کردیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن کامل میوه ها باشد، و کشاورز میوه های نارس را از درخت بچیند، عمر درخت کم شده، و توانایی باروری آن نیز به شدت کاهش پیدا میکند. این امر در مورد حیوانات نیز صدق میکند به همین دلیل هم هست که دامپزشکان اهمیت بسیار زیادی برای این امر قائل هستند. باید بدانید که مطلب فوق در مورد انسان ها نیز صحت پیدا می کند. اگر آقایون شروع کنند به برقرای روابط زیاد جنسی با افرا مختلف، و یا پیش از رسیدن به سن ۲۱ سالگی، خود ارضایی را تجربه کرده باشند -یعنی زمانی که اسپرم ها به بلوغ کامل نرسیده اند- این امر خلل جبران ناپذیری را به قوای جنسی شان وارد می کند و بعدها عواقبی را در زندگی جنسی شان به وجود خواهد آورد. زمانی که مرکز فعالیت های جنسی به دلیل وجود مزاحمت هایی نظیر خود ارضایی و یا آزار و اذیت های جنسی نتواند به درستی رشد پیدا کند، اندوخته قوای جنسی از سن ۳۵ سالگی به بعد رو به تحلیل می رود و این مورد نه تنها تاثیر نامطلوبی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد بلکه عملکرد کلیه سیستم های بدن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد: دستگاه هاضمه، گردش خون، عملکرد غدد مترشحه، سیستم عصبی و …
  این افراد به سرعت از سن ۳۵ سالگی به بعد شاهد فرایند سالخورده شدن خواهند بود. خیلی زودتر از حالت طبیعی توانایی هایشان را از دست می دهند و متاسفانه خیلی سریع روانه گورستان خواهند شد. در چنین شرایطی ارگان های جنسیشان نیز دچار اختلالات مختلفی شده و انواع بیماری های گوناگون جنسی به همراه بیماری هایی نظیر اختلال سیستم عصبی و دگرگونی سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک و غدد درون ریز می شوند.»
  مطلب کوتاهی را نیز از مقاله‌ی «باتلاق شهوت» از همین سایت (سایت خودم) به نقل از کتاب «مشکلات جنسی جوانان» برایتان نقل می‌کنم:
  «برخي از پزشكان، اصل مضر بودن استمنا را انكار مي‌كنند، چگونه اين مطلب با گفته‌ي شما سازگار است؟
  جواب: براي پاسخ اين سؤال، چند نکته عرض می‌شود:
  ۱. انكار مضرات استمنا از سوي عده‌اي از پزشكانِ كم مطالعه است كه در تمام جوانب مسأله مطالعه‌ي لازم را به عمل نياورده‌اند و بدون دقت، اظهار نظر كرده‌اند.
  ۲. در مقابل آن‌ها بسياري از متخصصان و دانشمندان (مثل هوفمان و دكتر هوچين سون Huotchin Son و ديگران) ضررهاي اين عادت شوم را گوشزد كرده‌اند و در اين باب كتاب‌هاي زيادي نوشته‌اند.
  ۳. اگر ملاك نظريه‌هاي پزشكي، تجربه است، همين تجربه ثابت مي‌كند كه خودارضايي ضررهاي غيرقابل انكاري دارد. همه‌ي مبتلايان به استمنا، مضر بودن اين عمل را در روح و جسم خود حس مي‌كنند و به آن اعتراف دارند، از جمله قهرمان اين داستان و موارد ديگري كه تعدادي از آن‌ها در كتاب (مشكلات جنسي جوانان) آمده و اين اعتراف‌ها و اين مشاهدات، ما را بر آن مي‌دارد كه به‌طور يقين حكم كنيم كه «استمنا» دشمن سلامتي روح و جسم انسان است و آن را به سختي پژمرده مي‌كند.
  ۴. استمنا عملي است اعتياد‌آور و مرتكبِ‌ آن را كم‌كم در خود فرو مي‌برد (مثل مواد مخدر) و شايد يكي دو بارِ آن، مرگ‌بار و خطرناك نباشد ولي با توجه به اعتيادآور بودن آن، مي‌توان پيش‌بيني كرد كه خطرات آن در كمين كساني است كه تازه به آن آلوده شده‌اند. پزشكاني كه زيان‌هاي آن را دست كم گرفته‌اند حتماً به اعتيادآور بودن آن توجه ننموده‌اند.»
  ــــ
  گفتید: «تو یه مطلب هم گفتید با صابون و... آلت و اطراف اون رو نشورید...دوست عزیز امید وارم بدونی چند هزار هزار میلیون میکروب در قسمت تناسلی بدن هستش که حتما باید با صابون شسته بشه»
  نکته‌ی شما به‌جا است اما وسوسه‌ی بازی با آلت چنان خطرناک است که می‌توان شست‌وشو با صابون و لیف را نادیده گرفت و به شستن با آب اکتفا کرد. مشکل نظافت را نیز با شست‌وشوی زودبه‌زود می‌توان حل کرد. کسی که هر روز پاهایش را با آب گرم می‌شوید، در حالت عادی دیگر نیازی به شوینده‌های دیگر نخواهد داشت.
  حق نگهدارتان باشد!

 • #122

  نیلوفر

  من دختری 14 ساله هستم که 8 سالگی این عمل رو کشف کردم و فکر میکردم فقط من این رو میدونم تا اینکه از اینترنت فهمیدم این کار اسمش چیه و چه عوارضی داره من همون سن این کار رو میکردم ولی 3 الی4 ساله که شاید سالی دو سه بار اینکاردرو بکنم از وقتی فهمیدم این کار چبه خیلی ناراحتم به مامانم هم چیزی نگفتم الان من چیکارکنم؟مثل هم سن هام سالمم؟

  ***** پاسخ *****

  آفرین به شما که وقتی فهمیدید این کار بده و ضرر داره و گناهه، ناراحت شدید. این نشانه‌ی خوبی شما است.
  خودارضایی که کار خیلی زشتیه، وقتی زیاد تکرار بشه (مثلاً ماهی چند بار) عوارض و آسیب‌هاش خیلی جدی و خطرناک می‌شه. اما اگه تعدادش کم باشه و با فاصله‌ی طولانی باشه (مثل این‌که می‌گید سالی دو یا سه بار) این هم هرچند زشت و گناهه و به آسانی می‌تونه خطرناک بشه، ولی گردابی نیست که رهایی ازش سخت باشه.
  شمایی که سه چهار ساله از این رفتار زشت فاصله گرفتید و فقط سالی دو سه بار مرتکب می‌شید، نگران عوارض شکننده‌ی این گناه نباشید و یقین داشته باشید که با امید و توکل به خدا و با توسل به اهل بیت و با همت بالای خودتون خیلی راحت می‌تونید از شر این وسوسه‌ی دو سه باره در سال هم خلاص بشید و پاک پاک و زیبای زیبا باشید.

 • #121

  علی

  سلام من تنها تحریکم فضای مجازیه الانم که زندگیها با اینترنت عجین شده میتونم چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من هیچ کاری ندارم همش باید بیام داخل اینترنت راه حل بدید. دارم پیش همه زشت میشم . خدا رو هم دارم فراموش نمیکنم

  ***** پاسخ *****

  سلام. به فرض‌های زیر توجه کنید:
  ۱. در اثر یک حادثه‌ی طبیعی، اینترنت در کل دنیا یا در کشور ما یا در شهر شما قطع شده و تا یک ماه وصل نخواهد شد.
  ۲. شما در اثر یک سوءتفاهم متهم به جرمی شده‌اید که حکمش یک ماه زندان است. به همین خاطر شما را بازداشت کرده‌اند و یک ماه در زندان به دور از اینترنت و فضای مجازی خواهید ماند.
  ۳. خدای‌ناکرده بر اثر یک بیماری یا تصادف، چشمانتان نیاز به جراحی پیدا کرده و بعد از عمل جراحی، به دستور پزشک یک ماه حق ندارید به صفحه‌ی تلویزیون و مانیتور یا گوشی نگاه کنید.
  هر یک از این فرض‌ها و ده‌ها فرض مشابه به‌آسانی امکان تحقق دارد. تصور کنید اگر هر کدام از این حالات برای شما رخ دهد، چه می‌کنید؟ چه‌گونه دوری یک ماهه از اینترنت و فضای مجازی را تحمل می‌کنید؟
  لطفاً سه کار انجام دهید:
  ۱. کمی در این باره عمیق‌تر فکر کنید؛
  ۲. خدا را شکر کنید که هیچ یک از این اتفاق‌ها برایتان رخ نداده؛
  ۳. خودتان به صورت داوطلبانه خودتان را به یک ماه محرومیت کامل از اینترنت و فضای مجاری محکوم کنید و مردانه یک ماه از اینترنت و فضای مجازی دور باشید.
  این کار چند ثمره‌ی مبارک دارد:
  ۱. خودتان را که در زیر بهمن اینترنت و فضای مجازی گم کرده‌اید، پیدا می‌کنید؛
  ۲. می‌فهمید که بدون اینترنت هم می‌توان زندگی کرد و وابستگی و اعتیاد به اینترنت بیش‌تر از این‌که یک واقعیت باشد، یک توهم و خیال است؛
  ۳. راه و رسم استفاده‌ی درست از اینترنت و فضای مجازی و مدیریت روابط حقیقی و مجازی خود را یاد می‌گیرید و می‌فهمید که ما باید سوار اینترنت و ابزارهای ارتباطی باشیم، نه این‌که این‌ها سوار ما شوند و ما را هر کجا که می‌خواهند ببرند.

 • #120

  مصطفی

  من از 14 سالگی این کارو انجام میدم.الان 30سالمه تا امروز هیچ عوارضی رو ندیدم.اگه تغذیه مناسب باشه هیچ اتفاقی نمی افته .الکی جو ندین

  ***** پاسخ *****

  یکی از بستگان ما سیگاری بود و معتقد بود به خاطر ورزشکار بودنش سیگار ضرری به‌ش نمی‌زنه و هیچ کدوم از حرف‌های مخالفان سیگار رو جدی نمی‌گرفت و به‌شون می‌خندید...
  اما یک روز متوجه شد سرطان گرفته و دکترها به‌ش گفتند که سیگار باعث سرطان شده یا حداقل در پیشروی بیماری خیلی نقش داشته. متأسفانه برای فهمیدن دیر شده بود و این فرد به‌خاطر همین بیماری به رحمت خدا رفت. روحش شاد و خدایش بیامرزد!

بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک