یکشنبه, 31 تیر 1403

شناسه پیام‌رسان‌ (ایتا، روبیکا و سروش)
h_shad_ir@

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

توبه برای گناهی وحشتناک!

پرسش

من يه دختر 17 ساله هستم. يک ماهه که تغيير مسير داده‌ام و مي‌خوام يکي از بنده‌هاي خوب خدا باشم ولي گذشته‌م نااميدم مي‌کنه. احساس مي‌کنم هيچ‌وقت بخشيده نخواهم شد و انگار جزء اشقيا هستم.

من دختر خوبي بودم. هيچ مشکلي نداشتم؛ ولي به دليل کم‌بود محبت دچار انحراف اخلاقي شدم و تا جاهاي خيلي بدي پيش رفتم (برقراري رابطه‌ي جنسي با جنس مخالف). ولي حالا مدتي است که دلم مي‌خواد همون آدم قبلي بشم.

پدر و مادر من هردو تحصيل کرده هستن. صبح تا شب مادرم به مطب مي‌ره و پدرم به دانشگاه. پدرم بعد از اول راهنمايي ديگه بهم توجهي نمي‌کرد. فقط در حد سلام و خداحافظي با من حرف مي‌زد. من دختر بدي نبودم. همه‌ش به خاطر دوستمه. درسته که خودمم مقصر هستم ولي اون اين چيزا رو به من ياد داد. نمي‌دونستم با چه عفريته‌اي دارم دوستي مي‌کنم. منو با خودش مي‌برد سر قرارش با آدماي کثيف.

انحراف من از چت کردن شروع شد. اولين گناه من نتيجه‌ي اولين چت من بود. ديگه خسته شدم. به اين نتيجه رسيدم که گناه و بي‌عفتي عاقبتي جز پشيموني و بدبختي نداره. لطفاً کمکم کنيد. من جواب همسر و فرزندان آينده‌مو چي بدم؟! مي‌خوام برگردم به حالت عصمت و پاکي چند سال پيشم، مي‌شه؟ يا ننگ اين گناه تا ابد بر پيشاني من خواهد بود؟!

پاسخ

يک حديث زيبا:

دوست‌داشتني‌ترين موجود پيش خدا، مؤمن گنهکاري است که از گناه خود توبه کرده است. (بحارالانوار)

در اين شرايط، اميد داشتن به لطف خدا مهم‌ترين عامل براي حل مشکل است. ابليس ملعون که از لحظه‌ي تولد، برايتان نقشه مي‌کشيده است و موفق شده شما را تا اين حد منحرف کند، هرگز به اين مقدار راضي نيست و مهم‌ترين دغدغه‌اش براي ادامه‌ي انحراف شما، نااميد کردنتان است. کوچک‌ترين روزنه‌ي اميد در دل شما بزرگ‌ترين مانع براي ادامه‌ي کار او است. او به‌خوبي مي‌داند که اگر شما از اصلاح و برگشت نااميد شويد، ديگر کارتان تمام است. نااميدي شما بهترين زمينه براي ادامه‌ي فعاليت آن ملعون است. پس به لطف خدا اميدوار باشيد و با اين کار دست در دست خدا بگذاريد و محکم بزنيد توي دهن ابليس (من و ساقي به هم سازيم و بنيانش براندازيم).

شما نياز به تولدي دوباره داريد. اشتباه‌هاي خيلي بزرگي مرتکب شده‌ايد که تولد دوباره‌تان را خيلي سخت مي‌کند، خيلي سخت! ولي مطمئن باشيد اين تولد دوباره ممکن است.

ببينيد خواهر من، همه‌ي ماجراي تلخ شما مثل يک خواب است؛ کافي است بيدار شويد و حقيقت خودتان را دريابيد. سخت است ولي شدني است. خدا شما را براي پژمردگي نيافريده است!

يعني شماي گنهکار پشيمان، مي‌توانيد در بازار معذرت‌خواهي از خدا، چنان معامله‌ي زيبايي بکنيد که از قبل هم براي خدا خواستني‌تر بشويد.

خدا چند جور بخشش دارد؛ يک جور بخشش خدا مثل بخشش ماها، اعتباري است، يعني خدا يک حقيقتي را ناديده مي‌گيرد و نسبت به آن بي‌خيال مي‌شود. مطمئن باشيد که اين بخشش خدا شامل حال شما شده است ان‌شاءالله؛ چون براي رسيدن به آن عفو و بخشش، چند کار بايد انجام داد که شما انجام داده‌ايد و انجام مي‌دهيد؛ منظورم «پشيماني» و «تصميم جدّي بر ترک گناه» و «استغفار و عذرخواهي از خدا» و «جبران گذشته» است.

اما خدا بخشش ديگري هم دارد که خيلي خاص است. بخشش خاص خدا حقيقي است؛ يعني خدا با بخشش خودش، حقيقت را عوض مي‌کند؛ درست مثل اين‌که از خواب بيدار شوي و ببيني همه‌ي چيزايي که ديدي خواب بود. مثل «ماجرای تصادف!»

البته اين بخشش خاص، واقعًا خاص است و هزينه دارد. سخت به دست مي‌آيد. هزينه‌اش خيلي زياد است؛ آن‌قدر که شيريني همه‌ي آن گناه‌ها برايتان زهرمار مي‌شود!

مطمئن باشين شما براي خدا خيلي باارزش هستيد. خدا نمي‌تواند بي‌خيال بنشيند و ببيند محبوبش دارد پژمرده مي‌شود! اين مدت که از خدا دور بوده‌ايد، خدا هميشه مشتاقانه منتظر شما بود تا به سويش برگرديد و او به شما نشان بدهد که قدرت دارد دوباره شما را شکوفا بکند، براي خودش!

رسول خدا ـ‌صلي الله عليه و آله‌ـ مي‌فرمايد: سوگند که خداوند با توبه و بازگشت بنده‌اش، از نازايي که بعد از مدت‌ها بچه‌دار مي‌شود و از گم‌کرده‌اي که بعد از مدت‌ها گم‌شده‌اش را پيدا مي‌کند و از تشنه‌اي که بعد از تشنگي شديد به آب مي‌رسد، بيش‌تر خوشحال مي‌شود.

شما احساس مي‌کنيد که مرده‌ايد و استخوان‌هايتان هم پوسيده است. از خدا مي‌پرسيم: خدايا، چه کسي مي‌تواند دوباره به اين استخوان‌هاي پوسيده حيات بدهد؟

قال من يحيي العظام و هي رميم؟ قل يحييها الذي انشأها اول مرة (يس، 78)

گفت: چه کسي مي‌تواند اين استخوان‌هاي پوسيده را زنده کند؟ بگو: کسي که آن‌ها را از هيچ پديد آورد.

خدا شما را از هيچ آفريده بود. دوباره زنده کردن، آسان‌تر است از آفرينش از عدم، چنين نيست؟!

شرط اول براي اين‌که خدا با بخشش خاصش، شما را دوباره زنده کند و مثل روزهاي قبل از گناه شويد، اين است که به قدرت نامتناهي خدا ايمان داشته باشيد و به اين باور برسيد که خدا مي‌تواند خودِ دست‌نخورده‌تان را به شما برگرداند.

متأسفانه باور غالب درباره‌ي «توبه» اين است که توبه فقط سبب مي‌شود خدا گناهان ما را ناديده بگيرد و با بي‌توجهي کريمانه‌ي خودش نسبت به گناه ما بي‌خيال شود؛ در حالي که لکه‌ي گناه تا ابد بر روح ما باقي خواهد ماند و ننگ آن تا ابد با ما همراه خواهد بود. بله توبه‌ي معمولي قدرتي فراتر از چنين بخششي ندارد؛ ولي توبه يک مفهوم مُشَکّک است. يعني مصاديق متعدد آن در عين حال که حقيقت يکسان دارند، درجات متفاوت دارند و داراي شدت و ضعف هستند. مثل نور شمع و نور خورشيد که در حقيقت نور بودن يکسان هستند ولي شدت و ضعفشان قابل مقايسه نيست.

توبه از سه عنصر اصلي تشکيل شده است:

1. پشيماني از گناه؛

2. تصميم جدي بر عدم تکرار آن؛

3. استغفار و عذرخواهي از خدا؛

اگر گناه مشتمل بر حق‌الناس (مثل غيبت و دزدي) و حق‌الله (مثل نماز و روزه‌ي قضا شده) باشد، اداي اين حقوق هم لازم است.

همان‌طور که مي‌بينيد همه‌ي اين موارد قابل شدت و ضعف است؛ يکي کم پشيمان مي‌شود، يکي خيلي زياد؛ يکي تصميم ضعيفي براي ترک گناه مي‌گيرد و يکي تصميم خيلي سفت و محکمي؛ يکي به گفتن يک «استَغفِرُ اللهَ ربي و اتوب اليه» اکتفا مي‌کند، و يکي شب تا صبح گريه و زاري مي‌کند. اين شدت و ضعف‌ها باعث ضعف و قوت توبه مي‌شود.

به همين خاطر در منابع ديني هم مشاهده مي‌شود که توبه امري سهل و آسان معرفي شده است و هم کاري صعب و دشوار.

در روايتي مي‌خوانيم: «توبه چيزي جز پشيماني از گناه نيست». (تحف العقول)

در روايتي ديگر مي‌خوانيم: «توبه عبارت است از پشيماني در دل، عذرخواهي با زبان، ترک گناه با اعضا و جوارح، و تصميم بر عدم تکرار.» (غررالحکم)

و در روايتي ديگر مي‌خوانيم: «توبه و استغفار شش معنا و مرحله دارد؛ 1. پشيماني از آن‌چه گذشته؛ 2. تصميم بر دوري از گناه براي هميشه؛ 3. اداي حق الناس‌هايي که به گردن آمده؛ 4. اداي حقوق خدا درباره‌ي همه‌ي واجبات؛ 5. آب کردن گوشت‌هايي از بدن که در ايام گناه روييده تا جايي که پوست به استخوان برسد سپس گوشت تازه برويد؛ 6. چشاندن سختي طاعات و عبادات بر بدن به اندازه‌اي که لذت گناه جبران شود.» (تحف العقول).

توبه و استغفار اکسير معجزه‌آسايي است که توانايي دارد گناه انسان را چنان محو کند که گويا تازه از مادر متولد شده و هرگز گناهي مرتکب نشده است. توبه چنين توانايي و قدرتي دارد؛ اما استفاده از اين توانايي شگفت‌انگيز بسته به همت و اراده‌ي توبه کننده دارد.

براي رسيدن به بخشش خاص خدا که لازمه‌ي توبه‌اي مستحکم و قوي است، بايد عاشق خدا شويد و براي رسيدن به خدا حاضر باشيد که ذره ذره آب شويد. بايد با همت بلند، نشان بدهيد که توان کوه کندن را داريد!

اگر شما توانستيد درجه‌ي بالايي از توبه را از خود نشان بدهيد، خدا هم با قدرت خدايي خودش ورق را برمي‌گرداند و گويا زمان به عقب برمي‌گردد و شما مثل ايام قبل از گناه مي‌شويد. شايد باور کردن اين نکته که توبه مي‌تواند حقيقت را عوض کند، برايتان سخت باشد. به همين خاطر سعي مي‌کنم اين مطلب را برايتان توضيح بدهم؛ هرچند ممکن است کمي باعث سوء تفاهم شود که ان‌شاءالله با توجه به تذکراتي که در پايان عرض مي‌کنم، چنين مشکلي پيش نمي‌آيد.

اعمال ما در مقايسه با عظمت خدا، خيلي ناچيزند، در حد هيچ! وقتي با در نظر گرفتن عظمت خدا به اعمال بنده نگاه بکني، گناه و ثواب خيلي با هم فرقي نمي‌کند. همان‌قدرکه نماز ما در مقابل عظمت خدا ناچيز است، گناه ما هم در برابر عظمت خدا حقير و ناچيز است.

اگر فقط به ذات خدا نگاه کني، مي‌بيني برايش فرقي نمي‌کند گناه کني يا ثواب، هر دوي آن‌ها حقير و ناچيزند! کسي که شب تا صبح عاشقانه عبادت مي‌کند، در ذات الهي هيچ اتفاقي نمي‌افتد، همان‌طور که اگر کسي غرق آلوده‌ترين گناه شود، در ذات پايدار خداوند هيچ اثري ندارد.

شايد شما الآن خودتان را نسبت به گذشته (قبل از گناه) خيلي متفاوت ببينيد، ولي در نظر خدا، شماي الآن با شماي گذشته تفاوت زيادي نداريد، هر دو حقير و ناچيز است. شما دختربچه‌ي ناچيز که جاي خود داريد، تمام اعمال خوب و بد همه‌ي مخلوقات در نظر خدا مساوي با هيچ است!

به همين خاطر نه پاکي و خوبي گذشته‌تان براي خدا مهم است، نه آلودگي و زشتي الآنتان! همان قدر اين، ناچيز و بي‌ارزش است که آن، ناچيز و بي‌ارزش بود.

فقط شما نيستيدها! همه‌ي آدم‌هاي خوب و بد، حتي پيامبران و اولياي الهي، همه و همه براي خدا مساوي با هيچند!

حالا با اين نگاه ببينيد چه‌قدر خنده‌دار است اين اداهاي بچه‌گانه‌ي شما! (منظورم نااميدي و حرف‌هاي مأيوسانه و احساس شقاوت است).

معذرت مي‌خواهم که اين را عرض مي‌کنم، امّا تا حالا فکر کرده‌ايد: نزديکي زن و شوهر با کارهايي که دو زناکار انجام مي‌دهند چه فرقي دارد؟ بوسيدن همسر با بوسيدن نامحرم چه فرقي دارد؟ اگر شما يک صحنه‌ي بوسه ببينيد، مي‌توانيد تشخيص بدهيد گناه است يا نه؟

درست است، هيچ فرقي ندارند. پس چرا يکي بد و گناه است ولي ديگري خوب و ثواب است؟ چه‌چيزي باعث اين تفاوت مي‌شود؟

جز اراده و خواست خدا هيچ عامل ديگري در ميان نيست. خدا است که عشقش مي‌کشد اين يکي را خوب بداند و آن يکي را بد (البته عشق و اراده‌ي خدا حکيمانه است نه عبث و بي‌حساب).

خواست و اراده و ميل و عشق خدا، تعيين کننده است. در يک کلام: «هرچه او بخواهد».

و اين يعني: حقيقت عالم، تابع عشق و اراده‌ي خدا است؛ پس هرچه خدا عشقش بکشد، حقيقت همان است.

وقتي خدا کسي را مي‌خواهد واقعًا ببخشد (بخشش خاص)، او را دوست مي‌دارد و عاشق او مي‌شود. و وقتي پاي عشق خدا به ميان آمد، حقيقت متناسب با عشق خدا عوض مي‌شود.

کافي است خدا بخواهد، آن وقت همه‌ي زشتي‌هاي شما به زيبايي تبديل مي‌شود. واقعًا تبديل مي‌شود؛ يعني انگار شما به جاي گناه، ثواب کرده‌ايد!

سوره‌ي فرقان، آيه‌ي70: من تاب و آمن و عمل عملًا صالحًا فاولئک يبدّل الله سيئاتهم حسنات و کان الله غفورا رحيما؛ هرکس توبه کند و ايمان بياورد و عمل صالح انجام دهد [و شرايط تحقق بخشش خاص خدا را فراهم کند]، خدا گناهان او را به کارهاي خوب تبديل مي‌کند. و خدا بخشنده و مهربان است.

توبه اکسير معجزه‌آسايي است که نظير ندارد؛ يعني شما با توبه‌ي زيبا مي‌توانيد به جايي برسيد که اگه اين گناه و اين توبه نبود، هرگز نمي‌توانستيد به آن‌جا برسيد.

ولي ناگفته پيدا است که رسيدن به اين‌جا چه‌قدر سخت و طاقت‌فرسا است! بايد کاري بکنيد که خدا عاشقتان بشود و با اکسير عشقش حقيقت شما را عوض کند.

لازم به تذکر است که از اين حرف‌ها مي‌شود برداشت‌هاي غلطي داشت؛ مانند اين‌که:

ـ حالا که اعمال خوب و بد ما در نظر خدا مساوي است، پس هرکاري بکنيم فرقي نمي‌کند، پس برويم و خوش باشيم!

ـ وقتي اعمال خوب و بد ما در نظر خدا مساوي شد، نزول وحي و بعثت انبيا مي‌شود لغو و بيهوده!

ـ اگه حقيقت دائرمدار خواست و اراده‌ي خدا است، پس حسن و قبح عقلي چه مي‌شود؟

از اين نوشتار ممکن است چنين برداشت‌هاي غلطي صورت بگيرد ولي مطالبي که عرض کردم، با هيچ‌يک از اين‌ها منافات ندارد. هريک از اين‌ها نياز به توضيح دارد که در اين‌جا ميسّر نيست.

نکته‌ي آخر: خواهر گرامي، خدا شما را دوست دارد، امام زمان شما را دوست دارد. شما حق نداريد محبوب خدا و امام زمان را به گناه آلوده کنيد. شما ناموس خدا و امام زمان هستيد. هرگز ناموس خدا را به دست حرامي نسپاريد!

امتیاز کلی این مطلب (1)

5 از 5 ستاره
 • #2116

  ali

  سلام من خیلی خود ارضایی میکنم گاهی وقتا از شدت ناراحتی به فکر خودکشی میفتم و میفهمم که دارم خودمو نابود میکنم ولی باز به این کار ادامع میدم باز دچار این کار زشت میشم جسمم دیگه داغونه نمیدونم چه غلطی بکنم از شدت استرس و فکر داغون شدم کمکم کنید

  ***** پاسخ *****

  سلام. دو مطلب زیر رو از همین سایت بخونید و به توصیه‌هاش به‌دقت عمل کنید.

  ۱. خطر مرگ (خودارضایی):
  https://www.h-shad.ir/index.php/writings/articals/articlak/134-danger-of-death

  ۲. باتلاق شهوت:
  https://www.h-shad.ir/index.php/writings/articals/story/126-batlaqe-shahvat

 • #2112

  علی

  رتبه بندی 5 از 5 ستاره

  سلام

  مطالب بسیاری در مورد توبه خواندم. این مطلب یکی از جامع ترین و امیدوار کننده ترین مطالب بوده. به امید خداوند که اثر گذاری این مطلب برای همه ی عزیزان اینقدر شیرین و دلنشین جلوه کند که هست.

 • #2021

  گناهکار نادم

  سلام وقتتون بخیر
  من خیلی داغونم بزرگوار، کمکم کنین خواهشا.
  من متاسفانه چند سال به عمل زشت استمنا دچار بود، بعد از اون چند سال زنا?
  خیلی بدبختم خیلی
  اشک امام زمانم رو درآوردم
  حتما حال خدا و ائمه از من بهم میخوره
  کفاره زنا و استمنا چیه؟
  برای این گناهم توبه نصوح باید گرفت؟ که پوست به استخوان برسه؟ یااینکه توبه و ا
  عدم تکرار گناه کافیه؟
  خیلی درمونده ام
  التماس دعا دارم از هرکی که این پیام رو میخونه???????????????????

  ***** پاسخ *****

  سلام
  کم‌ترین درجه توبه پشیمونی از گناه و ترک گناه و تصمیم جدی بر تکرار نکردن اون برای همیشه است. این‌ها رو داشته باشید، شما توبه‌کار هستید و طبق وعده خدا، مشمول رحمت و مهربانی او و اولیایش قرار می‌گیرید.
  داستان‌های انسان‌های بدکاری رو که مدت‌ها در لجن‌زار گناه و زشتی غوطه‌ور بودند ولی با یک انقلاب درونی عوض شدند و به انسان‌هایی پاک و باارزش تبدیل شدند، بخونید تا قوت قلب بگیرید و از اصلاح و تغییر مسیر زندگی‌تون ناامید نشید. داستان حر بن یزید ریاحی، طیب، علی گندابی، و...
  خداوند در آیه ۵۳ سوره زمر می‌فرماید:
  «قُلْ يا عِبادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيم‏».
  بگو: اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى‏آمرزد.
  این آیه درباره جوانی نبّاش (نبش کننده قبر) نازل شده که قبرها را مى‏شكافت و كفن مردگان را می‌دزدید. روزی این جوان نبّاش گریه‌کنان خدمت پيامبر (ص) آمد و سخت ناراحت بود و مى‏گفت از خشم خدا مى‏ترسم.
  فرمود: شرك آورده‏اى؟!
  گفت: نه.
  فرمود: خون ناحق ريخته‏اى؟
  عرض كرد: نه.
  فرمود: خدا گناه تو را مى‏آمرزد هر قدر زياد باشد.
  عرض كرد: گناه من از آسمان و زمين و عرش و كرسى بزرگتر است.
  فرمود: گناهت از خدا هم بزرگتر است؟! عرض كرد: نه خدا از همه چيز بزرگتر است.
  فرمود: برو توبه كن كه خداى عظيم گناه عظيم را مى‏آمرزد.
  بعد فرمود: بگو ببينم گناه تو چيست؟
  عرض كرد: اى رسول خدا (ص) از روى تو شرم دارم كه بازگو كنم. هفت سال نبش قبر مى‏كردم، و كفن‌هاى مردگان را برمى‏داشتم، تا اينكه روزى به هنگام نبش قبر به جسد دخترى از انصار برخورد كردم. بعد از آنكه او را برهنه كردم ديو نفس در درونم به هيجان در آمد و با او درآمیختم و خود را به زنا با جسد یک زن مسلمان آلوده کردم.
  هنگامى كه سخنش به اينجا رسيد پيامبر سخت برآشفت و ناراحت شد فرمود: اين فاسق را بيرون كنيد! به او فرمود: تو چقدر به دوزخ نزديكى! جوان بيرون آمد درحالی‌که سخت گريه مى‏كرد. سر به بيابان گذاشت و چند روزی از شدت ناراحتی اشک ریخت و استغفار کرد.
  از خدا خواست: اى خداى محمد، اگر توبه مرا مى‏پذيرى پيامبرت را از آن با خبر كن وگرنه آتشى از آسمان بفرست و مرا بسوزان و از عذاب آخرت نجاتم ده. اينجا بود كه پيك وحى بر پيامبر نازل شد و این آیه را بر آن حضرت خواند.

 • #1958

  امیرحسین

  سلام ببخشید من 13 سالمه حدود 2 ماهه خود ارضايي میکنم چند بار توبه ام رو شکستم واقعا هم اشتباه بزرگی کرده بودم اما امروز آخرین خود ارضايي ام رو کردم و دیگه برای همیشه ترک میکنم مطمئنم فقط ببخشید یکم سوال داشتم ایا خدا منو میبخشه؟!
  بعد یکمم نگرانم به خاطر این خود ارضايي سرطان پروستات بگیرم از استرس خوابم نمی‌بره پدر و مادرمم هیچی درباره این غذیه خود ارضايي نمیدونن من خیلی میترسم تروخدا کمکم کنید واقعا نگرانم لطفا بگید که خدا گناهانم رو میبخشه در ضمن از امروز شروع کردم به نماز خوندن و امید وارم خدا من را ببخشه لطفا کامل به سوالاتم جواب بدید
  خیلی ممنون از شما❤️

  ***** پاسخ *****

  سلام عزیز
  خدا رو شکر کنید که این قدر خوب و باتقوا هستید. نگرانی از گناه و ترس از خشم و ناراحتی خدا نشانه ایمان و تقوا و خوب بودنه.
  خودارضایی گناه کبیره است و حتا یک بارش هم ضرر داره، اما ضررهای وحشتناکش برای کسانی رخ می‌ده که سال‌ها به‌صورت افراطی به این گناه آلوده هستند. این رو گفتم تا امیدوار باشید و اجازه ندید ترس و نگرانی بی‌جا شما رو ناامید کنه و در مسیر ترک گناه سستتون کنه.
  این‌که نماز خوندن رو به‌صورت جدی شروع کردید، به‌تون خیلی تبریک می‌گم. امیدوارم تا آخرین لحظه عمرتون با نماز باشید و روز به روز معرفت و محبتتون به نماز و خدای نماز بیش‌تر بشه.
  مقاله «خطر مرگ (خودارضایی)» رو هم از همین وب‌سایت بخونید، این‌جا:
  http://h-shad.ir/index.php/writings/articals/articlak/134-danger-of-death

 • #1761

  فاطمه

  سلام. من متاهل هستم دچار گناه کبیره ایی شدم که بسیااار از انجام گناهم پشیمانم وقریب به 6ماه است که توبه کردم . شروع به خواندن نماز شب کرده ام به این امید که خدا گناهان مرا ببخشد .وقتی یاد گناهانم میوفتم از خودم متنفر میشوم از اینکه من مسلمانم چطور توانستم گول شیطان رجیم را بخورم و معصیت کنم وبا این گناهم دچار سختیه شدیدی شدم . زندگی ام را خییییلی دوسدارم ودوستدارم که همسرم مرا بپذیرد متاسفانه در حال حاضر درخانه ی پدرم هستم وروزهای سخت وپرمشقتی را سپری میکنم از طرفی مدام از خودم میپرسم ایا خدا مرا میبخشد؟ ایا همسرم مرا میبخشد ومرا میپذیرد ؟ به ستوه امده ام از بار سنگینی این گناه وروزای سخت. برایم بسیار دعا کنید ممنونم

 • #489

  امیر علی

  سلام ، من از انجام گناهی که میکنم وااااااقعا پشیمونم‌. حتی یک بار توبه کردم ( ماه محرم سال پیش ) وتوبه ای داشتم که تا اردیبهشت ماه امسال ادامه داشت . اما برای بازی یک روز با یکی از دوستانم رفتیم کلوپ و برای اینکه بدونم اون چی بازی میکنه مانیتور کامپیوتر دوستمو نگاه کردم و دیدم تو اینترنت سرچ کرده ... که چیز های نافرمی اورده بود (زن هایی کاملا برهنه رو نشون میداد ) و من یک لحظه اون چیز اومد تو ذهنم و بازم گمراه شدم . توبه امو نشکستم اما یک روز که داشتیم پول جمع میکردیم برا خرید شربت تا جلوی مسجد شربت پخش کنیم دیدم دوباره همون چیز رو یک نفر دیگه سرچ کرده . من هم کنجکاو شدم و این سری توبه ام رو شکستم . و تا الان هی توبه میکنم و هی توبه خودمو میشکنم واقعا دیگه از این وضع خسته شدم . من هم یک مرد بیست سی ساله نیستم بلکه یک بچه ی ۱۱ ساله هستم . از خودم اصلا تعریف نمی کنم ولی به من نمی خوره ۱۱ ساله باشم ، بلکه به من میخوره یک بچه ی چهارده پونزده ساله باشم و من الان کلاس ششم هستم . من واقعا عاشق خدا هستم ، اما نمیدونم چه جوری بتونم با خدا ارتباط برقرار کنم . ببخشید که طولانی حرف میزنم ولی داستان توبه کردن من از این قراره که : ( من خیلی هیئت و مسجد میرم ،پارسال یک روز تو هیئت به خودم گفتم که من که دارم برای امام حسین گریه میکنم چرا باید گناهی کنم که خدا از من این عبادت هامو قبول نکنه و واقعا از خودم بدم اومد ) اون روز به مادرم گناهم رو گفتم ( پدرم رو من حساب دیگه ای باز کرده و اگه بفهمو چه گناهی میکردم از من کاملا بدش میاد به همین دلیل به مادرم گفتم ) و مادرم به من گفت توبه کن و توبه ی هفت هشت ماهه داشتم . و الان پشیمونم که گناهمو تکرار کردم . لطفا کمکم کنید . خییییییییلی ممنون

  ***** پاسخ *****

  سلام بر امیرعلی عزیز!
  ماه محرم رو بهتون تسلیت می‌گم و امیدوارم عزاداری‌هاتون قبول باشه!
  بهتون تبریک می‌گم بابت این روحیه‌ی زیبا که دارید! زشتی گناهتون به جای خود، ولی قدر این روحیه‌ی لطیف و دوست‌داشتنی‌تون رو بدونید! منظورم روحیه‌ی خداجویی و عشق به معنویت و روحیه‌ی بازگشت و توبه‌ست. خدا رو به خاطر این روحیه‌ی ناب خیلی شکر کنید. توبه‌ی زیبا هنریه که خدا توفیقشو به هرکسی نمی‌ده. خدا عاشق هرکسی باشه اونو موفق به توبه‌ی زیبا می‌کنه. و به نظر من شما می‌تونید این‌طوری باشید.
  از خودتون بدتون نیاد؛ بلکه از گناهتون بدتون بیاد. اگه از خودتون بدتون بیاد، دیگه امیدی برای بازگشت نخواهید داشت و زمینه‌ی ناامیدی و غرق شدن در گناه ایجاد می‌شه؛ چیزی که الآن شیطان به دنبالشه! ولی اگه از خودتون خوشتون بیاد ولی از گناهی که مرتکب شدید یا ممکنه در آینده مرتکب بشید، متنفر باشید؛ این نفرت می‌تونه ریشه‌ی گناه رو خشک کنه و پوزه‌ی شیطان رو به خاک بماله.
  تو سایتم، یادداشت «چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟» رو با دقت مطالعه کنید و به نکته‌هاش عمل کنید. اگه قبلاً مطالعه کردید، یه بار دیگه با دقت بیش‌تر مطالعه کنید. بعدش اگه بازم سؤالی داشتید حتماً بپرسید.
  حسابی رو که پدرتون روتون باز کرده، صدبرابر بیش‌تر از اون، امام زمان روتون حساب باز کرده! خیالتون از بابت پدرتون راحته چون هنوز خبر نداره، ولی امام زمان چی؟ اونم خبر نداره؟!
  البته اگه امام زمان بخواد به خبر گناه شما عکس‌العمل نشون بده، کاری جز دعا نمی‌کنه. و با دعای حضرت هست که می‌تونید توبه‌ای زیبا داشته باشید.
  منم دعا می‌کنم دوباره با توبه‌ای زیباتر بتونید لبخند رو لبای امام زمان بنشونید و دلش رو شاد کنید.
  توصیه می‌کنم کتاب‌های شهدایی زیاد بخونید. مثل: سيب آرزو (بهناز ضرابی‌زاده)، بابای ۹ سالگی (بهناز ضرابی‌زاده)، تا پل رنگین کمان (مریم هاشم پور)، ما بچه‌های ایران (جواد محقق)، مسافر سپیده‌دم (طیبه شامانی)، گنجشک سبز و آبی (بهناز ضرابی‌زاده)، کودکی از جنس نارنجک (محمد گودرزی دهریزی)، همه چیز درباره جنگ (مرتضی سرهنگی)، تا رادیو خبر داد (غلامرضا بکتاش)، طعم تلخ خرما (مهناز فتاحی)، کتاب آب و ممنوع (محمدکاظم مزینانی)، ب، مثل پرستو (بیوک ملکی)، گل صد برگ (محمد زمان گلدسته)، گل صد برگ و تانک (افشین علا)، گردان چهار نفره (احمد دهقان)، جام‌جهانی‌درجوادیه (داوود امیریان)، دوستان خداحافظی نمی کنند (داوود امیریان)، باغ کیانوش (علی‌اصغر عزتی‌پاک)، جایزه (محمدرضا سرشار)، هستی (فرهاد حسن‌زاده)، فرزندان ایرانیم (داوود امیریان)، دشت‌بان (احمد دهقان)، عقاب های تپه ۶۰ (محمدرضا بایرامی)، دود پشت تپه (محمد رضا بایرامی)، سفر به جنوب (محمدرضا سرشار)، پاییز در قطار (محمد کاظم مزینانی)، رفاقت به سبک تانک (داوود امیریان)، آفرین به آفتاب (غلامرضا بکتاش)، از این ستاره تا آن ستاره (سلمان هراتی)، خط اول (موسسه سلوک افلاکیان) و...
  خوندن کتاب‌های شهدایی برای آدم یه میان‌بر عجیبی ایجاد می‌کنه به سوی خدا!
  ان‌شاءالله که موفق و پیروز باشید! در پناه حق!

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک