جمعه, 27 مهر 1397

شماره‌ی پیام‌رسان (فقط سروش و بله):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

سمیه و شاهرخ

سمیه و شاهرخبسم الله

سال اول طلبگی (1375) یکی از حوادثی که مرا کم‌وبیش با خود درگیر و فکرم را مشغول کرد، ماجرای تلخ سمیه و شاهرخ بود که در کل جامعه صدا کرد و نقل محافل و مجالس شد.

ماجرا از این قرار بود که دختری به نام سمیه شهبازی‌نیا و پسری به نام شاهرخ وثوق که هر دو 16 ساله بودند، رابطه‌ی عاشقانه‌ی شدیدی با هم داشتند که این عشق افراطی و شیطانی باعث آلوده شدن دست آن‌ها به جنایت می‌شود. و همین جنایت باعث رسانه‌ای شدن ماجرای آن‌ها می‌شود.

سمیه خانواده‌ای مرفه و بی‌مبالات داشت. در اتاق خودش علاوه بر تلویزیون و سایر امکانات، یک خط تلفن مستقل هم داشت! ولی وضع اقتصادی شاهرخ بالا نبود و همین موضوع باعث مخالفت خانواده‌ی سمیه با وصلت آن‌دو بود. مخالفت‌ها بالا می‌گیرد تا این‌که دختر و پسر تصمیم می‌گیرند برای برداشتن این مانع بزرگ، همه‌ی اعضای خانواده‌ی سمیه را بکشند. به این ترتیب در شب 16 دی‌ماه 1375 در خیابان گاندی تهران این جنایت رخ می‌دهد.

سمیه و شاهرخ برادر 9 ساله و خواهر 13ساله‌ی سمیه را به طرز فجیعی به قتل می‌رسانند. مادر سمیه فقط زخمی می‌شود و از این جنایت جان سالم به در می‌برد. پدرش هم که هنوز به خانه نیامده بود، قبل از آمدنش همه‌چیز برملا می‌شود و او هم جان سالم به‌در می‌برد.

این ماجرای دل‌خراش از طرفی نفرت و خشم شنونده را از شدت خشونت و بی‌رحمی این دو نوجوان برمی‌انگیخت و از طرفی دیگر باعث ابراز تأسف و دل‌سوزی برای آن‌دو بود. مخصوصاً با شنیدن این‌که شاهرخ بعد از شنیدن حکم اعدام گفته بود: خواسته‌ای ندارم جز این‌که بگذارید قبل از اعدام، سمیه را عقد کنم و بعد مرا اعدام کنید! سمیه نیز از این‌که پدر و مادرش از قصاص او بگذرند و او را ببخشند ولی شاهرخ را نبخشند، ناراضی بود و می‌گفت: اگر قرار است بخشیده شوم باید کنار شاهرخ باشم و اگر قرار است او اعدام شود، من هم باید در کنار او اعدام شوم!

اعتراف می‌کنم که من هم دلم برایشان می‌سوخت و برایشان دعا می‌کردم و از خدا می‌خواستم به آن دو رحم کند و فرصتی دوباره برای بازگشت و جبران گذشته به آن‌ها بدهد.

حکم دادگاه قصاص بود. پدر سمیه به عنوان ولی دم ابتدا از خون فرزندانش نمی‌گذشت ولی بعد از مدتی بالاخره آن دو را بخشیده بود و با این بخشش، مجازات آن‌ها از اعدام به حبس تخفیف یافته بود؛ شاهرخ ده سال و سمیه دوازده سال.

بعد از آن دیگر من خبری از آن‌ها نداشتم تا امروز (94/4/1) که به‌خاطر تنظیم یکی از نوشته‌های روی میزم سراغی از سرنوشت سمیه و شاهرخ گرفتم و در یکی از صفحات اینترنتی خواندم:

«الآن 19 سال از آن ماجرا می‌گذرد و آن‌ها حالا مدت‌ها است که آزاد شده‌اند. سمیه دو بار ازدواج کرده است و شاهرخ در خارج از کشور زندگی می‌کند. خیلی جالب است که این دو نفر که آن‌قدر باحرارت عاشق هم بودند و به‌خاطر آن به‌اصطلاح عشق، دست به قتل و جنایتی به آن فجیعی زدند، بعد از آزادی با هم ازدواج نکردند و هرکدام به دنبال زندگی خود رفتند!!»

امیدوارم سرنوشت آن‌ها درس عبرتی باشد برای ما؛ فاعتبروا یا اولی الابصار!

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • ناشناس

  من با اعدام موافق نیستم ولی به نظرم ده ، دوازده سال زندانم برای کسی که خواهر و برادر خردسالش را کشته خیلی کمه
  <br />به نظر من باید همون زمان اعدام میشدن<br />حق زندگی دو انسان رو گرفتن تا زندگی کثیف خودشون رو بسازن<br />پدر سمیه اشتباه کرد گذشت کرد باید هر دو اعدام میکردن تا درس عبرتی برای سایرین بشن

 • لیلا

  با سلام ،به قول دوستان واقعا اونها رو باید تو شرایط اون زمان سنجید ولی من درمورد الانشون دوست دارم خبری داشته باشم

 • میترا

  انسان جایزالخطا هست،بهتره اینقدر قضاوت نکنیم ما که ثانیه ثانیه تویه زندگی این بچه ها سمیه شاهرخ نبودیم،شاید اگر ما هم تویه این شرایط بودیم همین کار میکردیم، من هم سن اونا بودم که این اتفاق افتاد و بگوش ما هم رسید، واقعن شرلیط اوت روزگار شرایط بسته فرهنگی بود که نه اموزش نه فرهنگی بود که به نسل ما اموزش بدن چون حتی معلمامونم مثله دوست نبودن فقط جایگاه خشک ذرس پرسیدن و جواب خواستن بودن،تلویزیونم برای فرهنگسازی نحوه زندگی نحوه مدیریت خود ادمها در هرذشرایطی خالی از اموزش بوده،قابل مقایسه با دسترسی و آگاهسازی الان نیست،در هر صورت این ها هم امیدوارم به زندگی طبیعی برگردن و راه درست ادامه بدهند پیشنهاد

 • ریحان

  اگه بخاطر مخالفت بوده خاهرو برداره کم سن ک قدرت مخالفت نداشتنو کشتن <br />چطوری دلش اومد خواهرو برادر خودشو بکشه وای واقعا اینارو باید سنگ سار میکردن

 • سعیده رضائی

  من موافق اعدام نیستم چون جنایت در سنین پایین صورت گرفته که به قول خودتون این دو نوجوان تحت تاثیر فیلمهای عشقی و ارتباط با رپ و اینطور مسائل دست به این اقدام هولناک فاجعه بار زدند.

 • نفیسه

  من با اعدام موافق نیستم ولی به نظرم ده ، دوازده سال زندانم برای کسی که خواهر و برادر خردسالش را کشته خیلی کمه

 • منصور

  سلام، من25سالمه اون موقع خیلی بچه بودم حادثه وحشتناکی بود میخوام بهتون بگم من خودم ببار تو 16سالگی عاشق شده بودم اونم به معنای واقعی کلمه اما بهم نرسیدیم الانم مجردم منظور از گفتن اینا اینه که بهتون بگم عشق هرچقدر آتشی باشه باعث نمیشه ادم یه همچین جنایتی بکنه به نظر من اونا مریض بودن وبه جای زندان باید در تیمارستان بستری میشدند

 • مژده

  سلام بر شما بزرگواران.من این مطلب را تازه متوجه شدم اما چند جا درباره ازدواج و اینکه حتی الان یه پسر دارند و هر دو خارج از کشور هستند نوشته بودند.اما بیشتر سایتها همون جیزی رو گفتند که شما نوشتید.<br />به نظرم کاری که کردن نهایت بیرحمی بود این چه عشقیه!!!وقتی از خانواده ت که از وجودت خودت هستن میگذره!گذشتن از کسی که هیچ نصبتی با اون نداره و فقط احساس عشق یا هوس در موردش داره خیلی هم طبیعیه!<br />نمیدونم من تو اون زمان نبودم تا شرایطی که میگن رو احساس کرده باشم اما هرچقدر هم شرایط زندگی سخت باشه دلیل براین نیست که بخاطر یه پسر بخوای همه خونوادتو بکشی!!!شاید هم حق داشتند نمیدونم و نمیشه درکشون کرد.<br />فقط خیلی دلم میخواد بدونم سرنوشتشون چی شد و الان کجا هستن وچه میکنند!<br />و اینکه واقعا چطور کسی حاضر شد با دختری ازدواج کنه که مادر خودش هم رحم نکرد!!!!<br />هر چیز که هست و بود قضاوت نمیشه کرد فقط برای ادم یه علامت سوال بزرگ ایجاد میکنه!!!!!!!!!

 • نسرين

  من اون موقع دوازده سالم بود ولي اين قد اين موضوع نفرت انگيز و غير ملموس بود تمام اين مدت يادم مونده اين جنايت حتي امروز سرچ كردم كه از سرنوشتشون آگاه بشم!!! الان هنگم!!! كي حاضر شده با سميه ازدواج كنه آخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناهيد

  به نظر من مقصر اصلي پدر و مادر سميه بودندئ هم بخاطر تربيت غلط و آزادي كامل و هم بخاطر مخالفت با ازدواج اونا بچه بودن بزرگتر راهنما و عاقل نداشتن

 • مرادی

  با سلام. چنانچه این امکان برای شما فراهم است تا شرایطی فراهم شود که بتوان با عنایت به اینکه خانواده شاهرخ و سمیه در امنیت کامل اجازه مصاحبه به ما بدهندو بتوانیم شاهرخ و سمیه را ملاقات کنیم و مستندی در این خصوص تهیه کنیم لطفا با ایمیل من تماس بگیرید.<br /><br />***** پاسخ *****<br /><br />سلام. متأسفانه من هیچ رد و نشانی از این‌ها ندارم. هرچی بود از رسانه‌ها خوندم و دیدم. کار خیلی خوبیه تهیه‌ی مصاحبه و مستند از ماجرای اون‌ها، البته اگه بتونید بهشون دسترسی داشته باشید.<br />موفق باشید!

 • مجید

  والا آدم می مونه چی بگه ؟

 • ر.ن

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما<br />من اون زمان 10 ساله بودم ولی عمق فاجعه انقدر زیاد بود که تا به الان که 29 ساله هستم خیلی خوب توی ذهنم مونده بود همیشه حتی با اون سن کمی که اون موقع داشتم به علت کار این دو نوجوان فکر میکردم حتی الان هم نمیتونم قانع بشم که چه جوری و به چه علتی مرتکب همچین گناهی شدند و خیلی دوست داشتم که سرنوشت آنها را بدانم امروز بر حسب اتفاق موقع سرچ در گوگل به مطالب شما برخوردم و بسیار متعجب تر شدم که آینده این عشق آتشین چی شده واقعا هنوز هم نمیتونم درکشون کنم که چه جوری با این بار گناه زندگی میکنند و اینکه حالا چرا آخرش اینا که واسه هم میمردن با هم ازدواج نکردن!!!!!!!!!!!!!!

 • علی

  سلام . درود بر حاج حامد.خیلی وقت بود به دلیل امتحانات دانشگاه به سایتوت سرنزده بودم.امیدوارم نمازو روزهاتون مقبول درگاه حق قرار گرفته باشه.<br />عجب داستان عجیبی بود.به نظرم این جور افراد به لحاظ روانی باید مورد بررسی قرار بگیرن.آخه مگه میشه 2 نفر که این جوری بهم علاقه مند دست به این کار عجیب بزنند.اول بیان آدم بکشن ، سرآخر هم هرکی بره پی زندگیش؟؟؟!!<br />نمی دونم والا چی بگم. ولی معتقدم انسان عاشق برای حفظ حرمت عشق(حالا چه عشق به معبود و چه عشق به معشوق مادی) گناه و عمل زشت انجام نمیده چه برسه به این که آدم بکشه، اونم 2 تا طفل خردسال.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک