چهارشنبه, 05 تیر 1398

شماره‌ی پیام‌رسان (فعلاً فقط سروش):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

چشم برزخی

پرسش: چشم برزخی چیست؟ آیا کسی که چشم برزخی دارد به ماها که گنهکاریم نگاه می‌کند ما را به شکل حیوان می‌بیند؟

پاسخ: هرکسی یک چهره‌ی ظاهری دارد و یک چهره‌ی باطنی. چهره‌ی ظاهری همان است که با چشم ظاهری دیده می‌شود. چهره‌ی باطنی با چشم ظاهری دیده نمی‌شود و نیاز به چشم باطنی دارد که هر کسی ندارد اما با تهذیب نفس و رسیدن به درجات بالای معنوی می‌شود به آن رسید.

چهره‌ی ظاهری را خدا به هر کسی می‌دهد و کسی در تعیین شکل و رنگ و اندازه‌ی چهره‌ی ظاهری نقشی ندارد. یکی خیلی زیبا است و یکی کم زیبا است و یکی حتا زشت است. این چهره‌ی ظاهری موقت است و برای همیشه نمی‌ماند؛ اما چهره‌ی باطنی هم با انتخاب و اختیار ما ترسیم می‌شود و هم برای همیشه با ما می‌ماند.

چهره‌ی باطنی را هر کسی با ایمان و عملش ترسیم می‌کند. اگر روح و اندیشه و قلب و اعمال و رفتارش زیبا باشد، چهره‌اش زیبا می‌شود وگرنه زشت می‌شود.

در روز قیامت چهره‌ی ظاهری محو می‌شود و هر کسی با چهره‌ی باطنی و واقعی‌اش محشور می‌شود.

خدا و ائمه و اولیای الاهی حتا در این دنیا، با چهره‌ی باطنی انسان‌ها سروکار دارند و هیچ توجهی به چهره‌ی ظاهری آن‌ها ندارند.

این طور هم نیست که هر کسی کار بدی کرد، فوری چهره‌اش به چهره‌ی حیوان تبدیل شود. چهره‌ی انسان با کارهای زشت زشت می‌شود ولی تنها چهره‌ی کسی به چهره‌ی حیوان تبدیل می‌شود که آن کار و صفت حیوانی در اثر تکرار و اصرار، در وجودش رسوخ پیدا کرده و ملکه‌ی وجودش شده باشد. چهره‌ی باطنی چنین کسی تبدیل به چهره‌ی حیوانی می‌شود که سمبل آن صفت زشت است؛ هرچند در ظاهر چهره‌ی انسان داشته باشد.

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد